Хвітька

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Хвітька, -ки, ж. Мантачка. Лебед. у.

Сучасні словники

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Хвітька, -ки, ж. Мантачка. Лебед. у. // Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 4, ст. 393.

|| Манта́чка, -ки, ж. Родъ узкой лопаточки, намазанной смолою съ пескомъ и служащей для остренія косы. Мнж. 185. // Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958.Том 2, ст. 405.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Хвітька, -и, ж. діал. Мантачка. // Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

Хвітька 1.png Хвітька 2.png Хвітька.JPG

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Коса́ — у сільському господарстві універсальне ручне знаряддя для скошування злаків (у тому числі хлібних) та інших трав'янистих рослин. До поширення косарок була основним інструментом для сінокосу.

Лезо коси не точать, її відбивають (тобто клепають) гострою стороною молотка на спеціальній підставці (бабці), яку забивають гострою частиною в дерев'яну колоду (пеньок, бабчар). Клепають починаючи від «п'яти» до «носка», рівномірно проходячи всю кромку полотна. Після відбиття і під час роботи періодично лезо правлять точильним бруском з дрібним зерном. Зараз для цих цілей використовують наждак, а колись косарі загострювали коси так званою «манта́чкою» (діал. хвітька) — дерев'яним бруском, обмазаним смолою і посипаним піском. Для вирівнювання леза застосовують спеціальний сталевий стрижень — мусак. Разом з точильним бруском мусак традиційно зберігали у дерев'яному футлярі, який називався «ку́шка» або «точо́к». Нормальна коса після відбивання витримує три-чотири години косовиці.

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Мантачка

Коса

Косити