Категорія:Хр
Хрін (Armoracia) — рід трав'янистих рослин родини Капустяні.
Корінь м'ясистий, товстий. Стебло пряме, гіллясте. Прикореневе листя велике, довгасто-округле, зарубчасте по краю, з довгими черешками, нижні — стеблові, перистороздільні, середні — довгасто-ланцетні, верхні — лінійні. Цвіте у червні — липні. Квітки білі. Плід — овальний стручок.
Хрін звичайний поширений в Україні, європейській частині Росії, в Західному і Середньому Сибіру. Росте на вогких луках, по берегах річок і сміттєвих місцях, культивують у городах.
Використання[ред. • ред. код] Коріння хрону їстівне і є приправою до різних страв. Молоде свіже листя додають у салати і супи, використовують при засолюванні капусти, огірків та помідорів. Гострий запах тертому хрону надають ефірна і гірчична олії. У неочищених коренях дуже довго зберігається вітамін С, а в подрібнених і залишених відкритими він втрачається за 1 год. Натертий хрін рекомендується відразу ж залити оцтом, так як в кислому середовищі вітамін С не руйнується.
Лікарською сировиною служить коріння.
Заготівля
Викопують його восени, обтрушують від землі, засипають піском і зберігають у підвалі. Використовують у міру необхідності.
Хімічний склад
Корені містять вуглеводи (глюкозу, галактозу, арабінозу), сапоніни, вітаміни С, Bi і ВГ, флавоноїди, гірчичну олію та тіоглікозіди. У листках знайдені алкалоїди, вітамін С, каротин, флавоноїди та мінеральні солі (кальцій, калій і фосфор).
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках Сівалка - машина для розкидання гранульованих і порошкоподібних мінеральних добрив (туков) при передпосівній обробці, а також при підгодівлі зернових культур і трав.
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Зовнішні посилання
Хрін Вікіпедія
Сторінки в категорії «Хр»
Показано 178 сторінок цієї категорії (із 178).