Відмінності між версіями «Неминуче»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Неминуче, '''''нар. ''Неминуемо, неизбѣжно, непремѣнно. ''Неминуче коли не після Покрови, то ...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Неминуче, '''''нар. ''Неминуемо, неизбѣжно, непремѣнно. ''Неминуче коли не після Покрови, то вже після Дмитра засватана буде. ''Г. Барв. 305.  
 
'''Неминуче, '''''нар. ''Неминуемо, неизбѣжно, непремѣнно. ''Неминуче коли не після Покрови, то вже після Дмитра засватана буде. ''Г. Барв. 305.  
 +
НЕМИНУ́ЧИЙ, а, е.
 +
'1. ''-Якого не можна уникнут''''Курсивний текст''и,- обійти, обминути і т. ін., який обов'язково має наступити, відбутися і т. ін. Все ж ти хоч бігай — не бігай неволі, А не втечеш неминучої долі! (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 340); Як вчепилась [Таля] в аудиторії своїм рученям за нього, так уже й не відпускає, тримається інстинктивно, мовби передчуваючи недалеке й неминуче розставання (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 9); Монополістична буржуазія не може відстрілятися навіть ядерною зброєю від неминучого ходу історичного розвитку (Програма КПРС, 1961, 30);
 +
//  у знач. ім. неминуче, чого, сер. Те, що обов'язково має наступити, відбутися і т. ін. [Кассандра:] Бачте, воно завчасу краще привикати до неминучого (Леся Українка, II, 1951, 279); Неминуче й невблаганне ходило вже близько біля княжича Святослава й Малуші, тільки вони цього не знали й не відчували (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 189);
 +
//  Який не викликає ніякого сумніву; явний, очевидний. Які б не були труднощі революції і можливі тимчасові неуспіхи її, або хвилі контрреволюції, остаточна перемога пролетаріату неминуча (Ленін, 24, 1950, 414);
 +
//  Який обов'язково витікає з певних обставин, умов, зумовлений ними. Звістку [про прибуття козаків] приймали, як сподіване щось, як щось неминуче (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 95); В другій половині ночі шторм досяг такої сили, що катастрофа здавалась декому неминучою (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 201).
 +
2. ''Який не проходить'', не минає, не зникав; постійний. Кожне з нас, що не любощі їм у голові, що не пусте що зводить їх докупи, а неминуча потреба (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 43).
 +
3. Без якого не обійтися; обов'язковий, неодмінний. — Ти на пчіл поглянь: Є робучії, Але й трутні є Неминучії (Степан Руданський, Тв., 1956, 67); Визнаючи за великими витворами мистецтва безсмертність, неминучу художню красу, Франко трактував це не абстрактно, а в конкретних виявах (Радянське літературознавство, 5, 1966, 73);
 +
//  '''Потрібний кому-небудь'''; необхідний. Обоє вже розуміли, що відтепер вони будуть завжди разом, що вони необхідні і неминучі одне для одного в житті (Олесь Гончар, IV, 1960, 37).
 
[[Категорія:Не]]
 
[[Категорія:Не]]

Версія за 01:10, 24 жовтня 2016

Неминуче, нар. Неминуемо, неизбѣжно, непремѣнно. Неминуче коли не після Покрови, то вже після Дмитра засватана буде. Г. Барв. 305. НЕМИНУ́ЧИЙ, а, е. '1. -Якого не можна уникнут'Курсивний тексти,- обійти, обминути і т. ін., який обов'язково має наступити, відбутися і т. ін. Все ж ти хоч бігай — не бігай неволі, А не втечеш неминучої долі! (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 340); Як вчепилась [Таля] в аудиторії своїм рученям за нього, так уже й не відпускає, тримається інстинктивно, мовби передчуваючи недалеке й неминуче розставання (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 9); Монополістична буржуазія не може відстрілятися навіть ядерною зброєю від неминучого ходу історичного розвитку (Програма КПРС, 1961, 30); // у знач. ім. неминуче, чого, сер. Те, що обов'язково має наступити, відбутися і т. ін. [Кассандра:] Бачте, воно завчасу краще привикати до неминучого (Леся Українка, II, 1951, 279); Неминуче й невблаганне ходило вже близько біля княжича Святослава й Малуші, тільки вони цього не знали й не відчували (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 189); // Який не викликає ніякого сумніву; явний, очевидний. Які б не були труднощі революції і можливі тимчасові неуспіхи її, або хвилі контрреволюції, остаточна перемога пролетаріату неминуча (Ленін, 24, 1950, 414); // Який обов'язково витікає з певних обставин, умов, зумовлений ними. Звістку [про прибуття козаків] приймали, як сподіване щось, як щось неминуче (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 95); В другій половині ночі шторм досяг такої сили, що катастрофа здавалась декому неминучою (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 201). 2. Який не проходить, не минає, не зникав; постійний. Кожне з нас, що не любощі їм у голові, що не пусте що зводить їх докупи, а неминуча потреба (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 43). 3. Без якого не обійтися; обов'язковий, неодмінний. — Ти на пчіл поглянь: Є робучії, Але й трутні є Неминучії (Степан Руданський, Тв., 1956, 67); Визнаючи за великими витворами мистецтва безсмертність, неминучу художню красу, Франко трактував це не абстрактно, а в конкретних виявах (Радянське літературознавство, 5, 1966, 73); // Потрібний кому-небудь; необхідний. Обоє вже розуміли, що відтепер вони будуть завжди разом, що вони необхідні і неминучі одне для одного в житті (Олесь Гончар, IV, 1960, 37).