Балка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 21:03, 17 листопада 2019; Ascherednychok.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Балка, -ки, ж. Степной оврагъ. Вовки по тернах, по балках жовту кість жвакували. Дума. Вийшов в поле геть од шляху, у балку спустився. Шевч. Ум. Балочка.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Ба́лка — флювіальна форма рельєфу, суха або з тимчасовим водотоком долина з плоским дном; кінцева стадія розвитку ярів. Як і яр, балка являє собою результат впливу ерозії ґрунту текучою водою.

Балка — заглиблення значної довжини (більше від яру), яке з боків має задерновані схили, відкрите в бік загального нахилу поверхні, з плоским або слабо увігнутим дном[1]. Балка є негативною незамкненою простою або складною формою рельєфу. Вийшов [Максим] в поле геть од шляху, У балку спустився (Тарас Шевченко, II, 1953, 257); Село лежало в довгій, покрученій, розгалуженій балці (Іван Рябокляч, Жайворонки, 1957, 63); Криниця в балці, журавель при ній. Тут, кажуть, воду пив колись Шевченко (Максим Рильський, I, 1956, 422). Балка — це конструктивний елемент у вигляді стрижня (бруса), що зазнає здебільшого згину Балка — стріла для підіймання вантажів Стіна тріснула, розійшлася, балки підгнивали — падали (Панас Мирний, IV, 1955, 16); Не пан ставив будинки. Мужичі руки складали до бруса брус, до балки балку, і все те мусить тепер служити на користь людям (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 80); Теслярі, зчищаючи кору, обтісували сокирами довгі лати, товсту балку сволока і крокви (Василь Козаченко, Нові Потоки, 1948, 229). Балки використовують у конструкціях будинків, мостів, естакад, машин, верстатів тощо.

Класифікація балок

У залежності від числа опор і способу закріплення розрізняють балки: однопрогінні, багатопрогінні, консольні, із затисненими кінцями, розрізні, нерозрізні тощо. Балка, що перекриває один прогін і має дві опори, називається розрізною. Балка без проміжних шарнірів, що перекриває декілька прогонів і має декілька опор, називається нерозрізною багатопрогінною (статично невизначуваною).

За формою поперечного перерізу розрізняють балки прямокутні, таврові, двотаврові, коробчасті та ін. Найвигідніші (за тримкістю і витратою матеріалу) форми поперечних перерізів балки, що характеризуються концентрацією матеріалу біля верхнього і нижнього країв перерізу, де діють максимальні нормальні навантаження при деформації згину. Прямокутні перерізи доцільні при відносно великій висоті і малій ширині балки. Балка може мати постійний або змінний за розміром поперечний переріз. Останнє дозволяє зменшити її масу.

За призначенням балки поділяють на основні (поздовжні, що перекривають прогін між опорами) і допоміжні (поперечні, що перекривають відстані між основними балками). Система поздовжніх і поперечних балок називається балковою клітиною.

Залізобетонні балки виготовляють монолітними і збірними. Монолітні балки конструюються в більшості випадків як багатопрогінні нерозрізні, зазвичай мають прямокутний або тавровий переріз. У збірному залізобетоні широко застосовують однопрогінні балки різних перерізів: прямокутного, таврового, двотаврового, пустотілого, П-подібного і т. д. Збірні багатопрогінні нерозрізні балки виконуються з декількох елементів, що сполучаються в процесі монтажу.

Набули поширення попередньо напружені залізобетонні балки.

Тримальні характеристики балки залежать від її низки параметрів:

площі та форми її поперечного профілю; довжини балки; матеріалу балки; способу її закріплення.

Застосування балок

У сучасних спорудах використовуються, як правило, сталеві, залізобетонні або дерев'яні балки. Одним із найпоширеніших типів поперечного профілю сталевої балки є двотавр. Двотаврові балки використовують при зведенні каркасів будівель і мостів. Також застосовують таврові балки, швелери, балки з порожнистим профілем (зокрема, труби), балки з кутовим профілем перерізу.

Металеві балки застосовують головним чином при великих навантаженнях. Найефективнішими є металеві балки двотаврового (прокатні і складені) і коробчастого (складені) перерізу. Складені балки можуть мати практично необмежену висоту і тримкість.

Дерев'яні балки служать зазвичай для перекриття невеликих прогонів у вигляді однопрогінних і розрізних конструкцій. Виконуються з дощок, брусів, колод; для збільшення тримкості конструкцій застосовують складені перерізи на шпонках, нагелях або клеєні.

Ілюстрації

1874469.png Вид на Железную Балку.jpg

Медіа

Див. також

Ригель (балка) Теорія балки Тимошенко Флор (балка)

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/balka

Зовнішні посилання