Балка
Балка, -ки, ж. Степной оврагъ. Вовки по тернах, по балках жовту кість жвакували. Дума. Вийшов в поле геть од шляху, у балку спустився. Шевч. Ум. Балочка.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках Ба́лка — флювіальна форма рельєфу, суха або з тимчасовим водотоком долина з плоским дном; кінцева стадія розвитку ярів. Як і яр, балка являє собою результат впливу ерозії ґрунту текучою водою.
Балка — заглиблення значної довжини (більше від яру), яке з боків має задерновані схили, відкрите в бік загального нахилу поверхні, з плоским або слабо увігнутим дном[1]. Балка є негативною незамкненою простою або складною формою рельєфу. Вийшов [Максим] в поле геть од шляху, У балку спустився (Тарас Шевченко, II, 1953, 257); Село лежало в довгій, покрученій, розгалуженій балці (Іван Рябокляч, Жайворонки, 1957, 63); Криниця в балці, журавель при ній. Тут, кажуть, воду пив колись Шевченко (Максим Рильський, I, 1956, 422). Балка — це конструктивний елемент у вигляді стрижня (бруса), що зазнає здебільшого згину Балка — стріла для підіймання вантажів Стіна тріснула, розійшлася, балки підгнивали — падали (Панас Мирний, IV, 1955, 16); Не пан ставив будинки. Мужичі руки складали до бруса брус, до балки балку, і все те мусить тепер служити на користь людям (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 80); Теслярі, зчищаючи кору, обтісували сокирами довгі лати, товсту балку сволока і крокви (Василь Козаченко, Нові Потоки, 1948, 229). Балки використовують у конструкціях будинків, мостів, естакад, машин, верстатів тощо.
Класифікація балок
У залежності від числа опор і способу закріплення розрізняють балки: однопрогінні, багатопрогінні, консольні, із затисненими кінцями, розрізні, нерозрізні тощо. Балка, що перекриває один прогін і має дві опори, називається розрізною. Балка без проміжних шарнірів, що перекриває декілька прогонів і має декілька опор, називається нерозрізною багатопрогінною (статично невизначуваною).
За формою поперечного перерізу розрізняють балки прямокутні, таврові, двотаврові, коробчасті та ін. Найвигідніші (за тримкістю і витратою матеріалу) форми поперечних перерізів балки, що характеризуються концентрацією матеріалу біля верхнього і нижнього країв перерізу, де діють максимальні нормальні навантаження при деформації згину. Прямокутні перерізи доцільні при відносно великій висоті і малій ширині балки. Балка може мати постійний або змінний за розміром поперечний переріз. Останнє дозволяє зменшити її масу.
За призначенням балки поділяють на основні (поздовжні, що перекривають прогін між опорами) і допоміжні (поперечні, що перекривають відстані між основними балками). Система поздовжніх і поперечних балок називається балковою клітиною.
Залізобетонні балки виготовляють монолітними і збірними. Монолітні балки конструюються в більшості випадків як багатопрогінні нерозрізні, зазвичай мають прямокутний або тавровий переріз. У збірному залізобетоні широко застосовують однопрогінні балки різних перерізів: прямокутного, таврового, двотаврового, пустотілого, П-подібного і т. д. Збірні багатопрогінні нерозрізні балки виконуються з декількох елементів, що сполучаються в процесі монтажу.
Набули поширення попередньо напружені залізобетонні балки.
Тримальні характеристики балки залежать від її низки параметрів:
площі та форми її поперечного профілю; довжини балки; матеріалу балки; способу її закріплення.
Застосування балок
У сучасних спорудах використовуються, як правило, сталеві, залізобетонні або дерев'яні балки. Одним із найпоширеніших типів поперечного профілю сталевої балки є двотавр. Двотаврові балки використовують при зведенні каркасів будівель і мостів. Також застосовують таврові балки, швелери, балки з порожнистим профілем (зокрема, труби), балки з кутовим профілем перерізу.
Металеві балки застосовують головним чином при великих навантаженнях. Найефективнішими є металеві балки двотаврового (прокатні і складені) і коробчастого (складені) перерізу. Складені балки можуть мати практично необмежену висоту і тримкість.
Дерев'яні балки служать зазвичай для перекриття невеликих прогонів у вигляді однопрогінних і розрізних конструкцій. Виконуються з дощок, брусів, колод; для збільшення тримкості конструкцій застосовують складені перерізи на шпонках, нагелях або клеєні.
Ілюстрації
МедіаДив. такожРигель (балка) Теорія балки Тимошенко Флор (балка) Джерела та літератураЗовнішні посилання |