Однаково

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:26, 29 листопада 2019; Kvdavydenko.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Однаково, нар. Все равно, безразлично. Вам однаково, що тут, що там. Гліб.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках 1. Присл. до однаковий. Далі за Каневом і гори, й долини однаково вкриті густим лісом (Нечуй-Левицький, II, 1956, 387); В чинбарському ремеслі, де все робиться на око і нюх, пофортунило Супруну: йому однаково добряче вдавалися білі і чорні юхти (Михайло Стельмах, II, 1962, 114); // у знач. присудк. сл. Байдуже, дарма. Можливо, що тюрк інакше зрозумів його пояснення. Та чужинцеві було однаково (Олесь Досвітній, Гюлле, 1961, 28).

2. присл. Все одно, все-таки. Що хочете, То те і робіте: Чи голосно зневажайте. Чи нишком хваліте Мої думи, — однаково Не вернуться знову Літа мої молодії. Веселеє слово Не вернеться... (Тарас Шевченко, I, 1963, 352); На землі була вже ніч, але однаково, виходячи з катакомб, першої хвилини треба було замружуватись (Юрій Смолич, Світанок.., 1953, 337).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 632.

3.Словник синонімів БА́ЙДУ́ЖЕ (у знач. предик. - не має значення, неважливо), БАЙДУ́ЖКИрозм., ОДНА́КОВО, ВСЕ ОДНО́[УСЕ́ ОДНО́], ДАРМА́розм., НЕВА́ЖНОрозм., СІ́ЛЬКІСЬ[СІ́ЛЬКОСЬ]заст., ЧХА́ТИпідсил. розм.,НАЧХА́ТИ підсил. розм.,ПЛЮВА́ТИпідсил. розм., НАПЛЮВА́ТИпідсил. розм.;НІЧО́ГОрозм. (не заважає, не має значення). Байдуже, хто говорить (М. Коцюбинський); - Не холодно, Блаженко? - питається старший лейтенант. - Байдужки (О. Гончар); - А хіба тобі не однаково, в якій бригаді працювати? - дивується Петро Іванович (М. Ю. Тарновський); Мені все одно, що воно там написано, бо я його незугарна прочитати (І. Нечуй-Левицький); Настрій у мене був піднесений, хоч сани і не чекали мене біля двору. Дарма, якось доберусь (О. Гуреїв); - Та звідки ви взяли? - Гудзій розвів руками. - Неважно (А. Головко); - Хоч, може, і не буду більше членствувати, та сількісь: Веселий Кут у дві тисячі десятин хоч кого заспокоїть навіки (Панас Мирний); - Треба знати, з ким ведешся. Ви думали, чим мені сподобалися? Що професор? Начхати! (П. Загребельний); - Це, знаєте, зовсім не входить в наші плани. Будь інший час - тоді що! Наплювать (Г. Хоткевич); Йому нічого, а Маланці горе велике (М. Коцюбинський). ОДНА́КОВОприсл.,НА́РІ́ВНІ, НА́РІ́ВНО, НЕЗГІ́РШЕ[НЕЗГІ́РШ]розм.,ОДНА́КОдіал.,ЗАРІ́ВНОдіал.Я знайшов мого Адаменка на фронті, він командував красивим полком, і в його полку не було однаково зодягнених бійців (Ю. Яновський); Ліда була рада, що йде нарівні з іншими (О. Донченко); Про любов і розлуку нарівно Просить серце солдата в бою (А. Малишко); Над нетягою збиткуються свої пани незгірше від чужих (О. Добровольський); Орудує вилами [Настя] незгірш парубка (І. Цюпа); Не всім однако дано: одному ситце, другому решітце (прислів’я); - Його можна зарівно вивчити і на ремісника, і на імама, - подумав Регель... - Він ще дитина (О. Іваненко).

Ілюстрації

Fdc963d17f9c03aae6cd8e8466b0a68b.jpg Taras Shevchenko Original.jpg 1557215568 vse-odno.jpg

Медіа

Див. також

Для урізноманітнення мовлення замініть конструкцію все одно, все рівно на стилістично кращий варіант: однаково.

НЕ РЕКОМЕНДОВАНО

Йому все одно, чи буде завтра гарна погода.

Нам все рівно вчора не зателефонували.

РЕКОМЕНДОВАНО

Йому однаково, чи буде завтра гарна погода.

Нам однаково вчора не зателефонували.

Джерела та література

Зовнішні посилання