Молодість

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Молодість, -дості, ж. Молодость. Молодість - буйність, а старість не радість. Ном. № 8716.

Сучасні словники

Словник української мови

МО́ЛОДІСТЬ, дості, жін. 1. Період життя від отроцтва до зрілого віку; чиї-небудь молоді роки; протилежне старість. [Долорес:] Все маєш: вроду, молодість, кохання.., хутко будеш мати й шану, належну командоровій дружині (Леся Українка, III, 1952, 336); Молодість — найщасливіша пора в житті людини (Радянська Україна, 28.VI 1959, 3); * У порівняннях. Дорошенко відчуває, як пробуджується в ньому давня до неї ніжність, росте нездійсненна жага щось повернути — далеке, як молодість (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 201).

Зелена молодість чия — молоді роки, відсутність життєвого досвіду. Вся рота нещадно потішалася з свого солов'я [Маковея], проте потаємці і зважала на його невинну зелену молодість (Олесь Гончар, I, 1954, 52); По молодості [літ]; З молодості — через недостатній життєвий досвід. [Печериця:] Ото по молодості своїх літ., хотять [Галя] бути учителькою... (Панас Мирний, V, 1955, 163); Лена.. Весела, більш по молодості, ніж по темпераменту, поверховна [поверхова] у всьому (Леся Українка, III, 1952, 718); У молодості — коли був молодим. — Який же він [дід] був в молодості? (Гнат Хоткевич, II, 1966, 22); У молодості на друге місце після Чернишевського Франко ставив Писарєва (Радянське літературознавство, 3, 1957, 41). 2. Абстр. ім. до молодий 1—2. * Образно. Ви [фашисти] грому хочете? На вас ударить грім! Ми — світу молодість, Ми — правота людини, Єдине серце в нас І прапор наш єдиний (Максим Рильський, I, 1956, 334); Комунізм — це молодість світу (Іван Цюпа, Україна.., 1960, 300).

♦ Друга молодість — піднесення творчої енергії, приплив нових сил. Хімія зараз переживає другу молодість, яка вже ознаменувалася каскадом фантастичних відкриттів (Наука і життя, І2, 1961, 8).

Словопедія

МОЛОДІСТЬ - юність, молоді <юні> літа, о. цвіт життя; молодощі.

Словник фразеологічних синонимів

Молодість - молодий (який не має життєвого досвіду; зовсім юний) молоко не обсохло у кого, зневажл.; молоко на губах у кого, зневажл.; губи в молоці в кого, зневажл.; з молоком на губах, зневажл.; мало ще каші з’їв (з’їла і т. ін.); мало ще пасок з’їв (з’їла і т. ін.), заст.: молодий зелений (молода зелена, молоде зелене); горобеня жовтодзьобе, зневажл.; курча жовтороте (пухнасте), зневажл.

Молоко материне коло губів ще не обсохло, а вона вже й з паничами! (Панас Мирний, 1, 1968, с. 44); Материне молоко коло губів не обсохло, а скаче, як зінське щеня, угору! (Панас Мирний, 6, І970, с. 20); Матернє молоко коло губів не обсохло, блазнем блазень, а базіка (Панас Мирний, 5, 1970, с. 232); У сина вже уси позакручувались, а Мирін, аби згадали про невістки, каже: «Ще молоко не обсохло коло губів!» (Панас Мирний, 2, 1969, с. 103); Почала з того, що Залужний, мовляв, молодий, безвусий, а вже бюрократ, що в нього ще молоко на губах не обсохло, а він вигадує якусь свою «педагогіку» та «методику» (Збанацький, 1, 1974, с. 141); – Ми тепер з вусами сами, – похвалявся нам Панько. А в самого під вусами не обсохло молоко (Бичко, Сійся, родися, зерно, 1959, с. 277); Жених! Молоко на губах… (Дмитерко, Дівоча доля, 1960, с. 32); – А ви, ви звідки, молодці? У вас ще губи в молоці (Олесь, Вибрано, 1958, с. 430); І недаремне я боявся того: як я потім довідався, цей засмальцьований Йосель не тільки студентика з молоком на губах міг поставити руба в питаннях філософії (Хоткевич, 1, 1966, с. 151); «А я в бригаду вашу!..» «Ще мало з’їла каші, іще рости, рости, Оленко. Бо зовсім ти маленька!» (Стельмах, 7, 1984, с. 322); – Ще мало, хлопче, ти пасок з’їв! І, видать, мало гамселили тебе (Стельмах, 1, 1982, с. 140); …Ти скрізь бачиш одні квіточки та ясне сонечко. Сказано: молоде, зелене! (Кропивницький, Вибрані твори. 1967, с. 171); – Хіба ж ви такі старі? Ви ж іще молодиця хоч куди! – Та вже ж! Молода та зелена! (Дніпрова Чайка, Твори, 1960, с. 28); Що ти їй скажеш, коли воно ще курча пухнасте, горобеня жовтодзьобе (Левада, Ріки невпинна течія, 1984, с. 10); А дідусь Харитон вірно говорить. Ну яка вона випускниця? Ну яка з неї студентка? Курча жовтороте (Хижняк, Тамара, 1959, с. 9).

Іншомовні словники

Викисловарь

Значение: свойство по значению прилагательного молодой ◆ Несмотря на молодость, она действительно очень ответственно относилась к профессии. Влада Валеева, «Скорая помощь», 2002 г. (цитата из Национального корпуса русского языка, см. Список литературы) период жизни от отрочества до зрелых лет ◆ Теперь уже трудно представить такое, но мы всю молодость бесплатно занимались довольно дорогим видом спорта, велогонками на шоссе, для этого достаточно было прийти в секцию. Татьяна Набатникова, «День рождения кошки», 2001 г. (цитата из Национального корпуса русского языка, см. Список литературы)

Этимология: Происходит от прилагательного молодой, далее от праслав. *moldъ, от кот. в числе прочего произошли: ст.-слав. младъ (греч. ἄωρος, νήπιος), русск. молодой, укр. молодий, белор. малады, болг. млад, сербохорв. мла̑д, мла́да, мла̑дӣ, словенск. mlȃd, mládа ж., чешск., словацк. mladý, польск. młody, в.-луж., н.-луж. młody; стар. основа на -u, судя по выражению смолоду, др.-чешск. z mladu — то же, польск. zа młodu «в молодые годы», сравн. степ. др.-русск. моложии, моложьши, моложе; из праиндоевр. *mla-, *(a)mal[a]- «мягкий, слабый, нежный»

Dictionary.com

Youth - noun, plural youths [yooths, yooth z] (Show IPA). (collectively) youth.

1.the condition of being young.

2.the appearance, freshness, vigor, spirit, etc., characteristic of one who is young.

3.the time of being young; early life: His youth was spent on the farm.

4.the period of life from puberty to the attainment of full growth; adolescence.

5.the first or early period of anything: The business, even in its youth, showed great potential.

6.young persons collectively.

7.a young person, especially a young man or male adolescent.

Ілюстрації

x140px x140px Photoicon.png

Медіа

Див. також

Кінофестиваль

Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість», КМКФ Молодість (англ. Molodist Kyiv International Film Festival, Molodist KIFF) — найбільший сучасний кінофестиваль в Україні. Проводиться в останню декаду жовтня кожного року. Фестиваль вважається однією з найбільших спеціалізованих кіноподій України та Східної Європи за версією Міжнародної Асоціації Кінопродюсерів (FIAPF). Засновником фестивалю є фонд «Молодість».

47-й Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» пройде у Києві в 26 травня по 2 червня 2018 року. це вперше коли фестиваль проходитиме у травні/червні, відтоді як керівництво фестивалю заявило у серпні 2017 що дати проведення фестивалю переносять з жовтня на травень/червень.

Джерела та література

Зовнішні посилання