Дизайн (спеціальність)

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Dis2.png

Дизайн (від англійського Design, від от італійського disegno позначення) — це творча діяльність, метою якої є визначення певних якостей промислового виробу.

Дизайн – це творчий метод, процес та результат художньо-технічного проектування промислових виробів, їх комплексів і систем, орієнтований на досягнення найбільш повної відповідності створюваних виробів та середовища в цілому можливостям та потребам людини, як утилітарним так і естетичним.

Історія теорії дизайну

Перші ідеї про співвідношення краси і користі виникли у давньогрецьких вчених Платона, Аристотеля, Сократа, Аристиппа, Протагора. На той момент вже існували роботи про з'єднання людини з машинами. Творчий напрямок роботи має наступні версії походження:

  • У середині XIX століття розвиток індустріального виробництва створив потребу в новому виді діяльності, направленій на оформлення та надання естетики. Саме так утворився дизайн.
  • В кінці XIX століття були сформовані основні правила теорії та принципи, які в подальшому вплинули на школи майстрів. Так дизайн став поєднувати в собі мистецтво і ремесло.
  • На початку XX століття художники зайняли високі позиції в промисловості. Вони розробили фірмовий стиль підприємств і змогли вплинути на випуск різних електроприладів, автомобілів. Так дизайн став художньо-промислової діяльністю.
  • Поява дипломованого фахівця пов'язана з утворенням шкіл дизайну в XX столітті.
UuhtsqGChbI.jpg

Зародження дизайнерської освіти в Європі

Вперше проблеми викладання основ дизайну були заявлені при обговоренні підсумків Першої Всесвітньої промислової виставки, що проходила в Лондоні 1851 року. Це зробила спеціальна комісія, яка займалася реформою художньої освіти та розвитком художньої промисловості, очолювана сером Генрі Колом.

У його книзі під назвою «Наука, промисловість і мистецтво», були дані конкретні пропозиції щодо реформи системи освіти в художніх школах з ідеєю спеціалізації навчання за основними видами дизайнерської діяльності після загальних вступних курсів. Цей принцип навчання був закладений у програму створеного 1850 року Саут-Кенсінгстонського коледжу, в якому викладання грунтувалося не на студіюванні класики, а на вивченні колекцій музеїв та матеріалів, що проводилися тут виставок сучасної художньої промисловості.

До нових умов стала пристосовуватися і заснована 1837 року школа дизайну, що стала після реорганізації провідним державним навчальним закладом в галузі мистецтва і відома більше під назвою Королівський коледж мистецтв.

1854 року в Цюріху відкрилася Вища технічна школа. Архітектурне відділення в ній було запропоновано очолити Г. Земперу. Тут він написав свою знамениту працю «Стиль у технічних та тектонічних мистецтвах, або «Практична естетика », що вплинув на формування теорії художньої форми кінця 19 століття. Французькі школи 19 століття, які готували майстрів для мануфактур, так чи інакше були пов'язані з промисловим прогресом і поступово переходили від загальноосвітніх ремісничих училищ до спеціалізованих шкіл мистецтв і ремесел. Національна школа мистецтв і мануфактури, відкрита в Парижі ще 1829 року, до середини століття включила у свій курс додаток до традиційних основ художніх ремесел основи механіки, фізики, хімії і випускала фахівців, що об'єднали в одній особі художника, інженера і архітектора.

Поступово в Англії, Німеччині, Австро-Угорщині, Скандинавських та деяких інших європейських країнах почали формуватися такі художньо-промислові школи, де перейшли від малювання античних голів та копіювання орнаментів до нових засад навчання, а саме: робота з формою і кольором на ґрунті загальних закономірностей, що зустрічаються в природі. Ця нова лінія у художньо-промисловій освіті привела у 20-ті роки XX століття до яскравого явища — школи нового зразка, істинно дизайнерського навчального закладу - Німецького Баугауз, вплив якого розповсюдився потім на дизайнерську педагогіку в усьому світі.



Що потрібно знати і вміти

Цщл.jpeg

«Профільна освіта не завжди є пріоритетним для графічних дизайнерів, - стверджує консультант кадрового агентства Manpower Ольга Захарова. - У першу чергу необхідно вміння малювати від руки, користуватися планшетом і володіти спеціалізованими програмами. Серед них Adobe PhotoShop, Illustrator, Indesign (для верстальників), QuarkXPress, Corel Draw, 3DStudioMAX, Macromedia Flash та ін ». Як завжди, в лідируючих компаніях воліють кандидатів зі знанням англійської.

Місце дії

Хороші місця треба шукати , в першу чергу , в галузевих компаніях: рекламних та комунікаційних агенціях , інтернет -компаніях , ЗМІ , книжкових видавництвах і тп .

Залежно від роботодавця будуть різнитися і обов'язки . Наприклад , в « Лабораторію Касперського »
1358234007 kaspersky.jpg

на цій посаді доведеться займатися дизайном для додатків Windows і веб -додатків , плюс розвивати фірмовий стиль продуктів компанії. У Оptimum Media Group

28919.jpg

вакансія « дизайнера з нестандартним проектам в зовнішній рекламі » вимагає від кандидатів вміння швидко візуалізувати ідеї. «Наприклад , прямо на зустрічі з клієнтом дизайнер повинен швидко зробити начерк , який не сильно відрізнятиметься від фінальної версії проекту » , - каже представник компанії. Тут же дизайнер повинен самостійно моніторити і аналізувати « нестандарт » , що з'являється на вулицях міста. А в мережі магазинів одягу Savage дизайнер- графік бере участь у розробці концепції сезонного оформлення магазинів , створює макети POS матеріалів , рекламних поверхонь і вітрин . Починати в професії доведеться з зарплати не більше 25 тисяч рублів і поступово дорости до 60-70 тис. Перспективи - кар'єра головного художника або креативного директора .

Завдання підготовки фахівців дизайну

Get-export-file.png

Метою функціонування відділення "Дизайн" є підготовка фахівців, здатних працювати в будь-яких підрозділах сучасних рекламних агенцій чи підприємств дизайнерсько-рекламного спрямування і здійснювати на практиці такі функції:

- виконання обов'язків спеціаліста (дизайнера чи дизайнера-рекламіста) у підрозділах рекламної агенції;

- виконання обов'язків керівника індивідуальних, сімейних та приватних підприємств рекламного, дизайнерського чи рекламно-дизайнерського напрямку або споріднених структур;

- виконання обов'язків керівника рекламних підрозділів і служб дизайнерських структур у будь-яких компаніях відповідного напрямку;

- виконання обов'язків наукового співробітника науково-дослідних установ, які займаються дослідженнями на ринку рекламних, дизайнерських та рекламно-дизайнерських послуг;

- виконання обов'язків рекламного менеджера, рекламного аналітика чи менеджера рекламно-дизайнерського спрямування.

Web-page-design1.png

Сучасний фахівець з дизайну повинен мати широкий світогляд, високий інтелектуальний потенціал і рівень культури, здатність до самовдосконалення, вміння знаходити нові шляхи вирішення проблем та обирати оптимальні з них, здатність до аналізу, вміння приймати рішення в умовах швидко змінюваного ринкового середовища.


Завдання відділення дизайну полягає в орієнтації фундаментальної та спеціальної підготовки для розвитку цих якостей.

Вступникам

Інформацію для вступників Ви можете переглянути за наступними посиланнями:

Див. також

Дизайн в Україні

Дизайн

Стилі і напрямки дизайну