Чякра

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чакра (санскр. चक्र, cakra IAST букв. «коло», «круг», «диск»[1]) в духовних практиках індуїзму, деяких системах буддизму і особливо Тантри та йоги, в багатьох сучасних окультних системах — центр концентрації психічної (пранічної, космічної) енергії, центр зосередження в медитативних практиках, а також спеціальні символічні зображення (чакра-янтри). Чакра, чакральна система — основний елемент енергетичної структури людини[2].

Сучасні словники

Тлумачний словник

ЧАКРА, -и, ж. В духовних практиках індуїзму, деяких системах буддизму і особливо Тантри та йоги, в багатьох сучасних окультних системах – центр концентрації психічної (пранічної, космічної) енергії, центр зосередження в медитативних практиках, а також спеціальні символічні зображення (чакра-янтри); чакра в буквальному перекладі з санскриту означає «коло», «круг», «колесо» або «диск»; в контексті йогічних практик часто це слово перекладається як «вихор», що відображує уявлення про чакри як про вихори психічної (пранічної, космічної, життєвої) енергії; поняття введене в індуїзмі і йозі, починаючи з 19-ого століття розширене в езотеризмі – енергетичні центри в організмі людини, які взаємодіють з певним діапазоном людина-буття, фізичною проекцією яких є головні нервові струми, розташовані уздовж хребетного стовпа, у головному мозку, на головному нервовому меридіані та у периферії; на санскриті “чакра” – це колесо; таку назву вона отримала тому, що в цих точках енергетичний потік обертається з певною частотою за годинниковою стрілкою; це обертання нагадує галактичний рух планет, кожна з яких обертається ще й навколо власної осі; сім основних чакр розташовані вздовж хребта; кожна з них з'єднана з трьома енергетичними каналами і має свою трубку в НАДІ (канал).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Інші визначення

В буддистській космології існує поняття чакри, дещо відмінне від загальноприйнятої «енергетичної» версії та пов'язане з дуже широким символізмом, який в буддизмі вкладається в ідею колеса. Це, зокрема, і «колесо закону» (дгарма-чакра), яке символізує чотири істини Будди, «колесо життя» (сансара-чакра), яке відображає циклічність процесів смерті та народження, «колесо часу» (кала-чакра) та ін.

В так званій «тантрі лівої руки» поняття чакри пов'язане зі специфічними магічними та часто сексуальними ритуалами, які виконуються в спеціальних групах, де послідовники тантричного вчення розміщуються навколо певного символу.

Джерела та література

Тлумачний словник 1)https://www.slovnyk.ua/index.php?swrd=ЧАКРА

Зовнішні посилання

https://uk.wikipedia.org/wiki/Чакра