Чякра

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чакра (санскр. चक्र, cakra IAST букв. «коло», «круг», «диск»[1]) в духовних практиках індуїзму, деяких системах буддизму і особливо Тантри та йоги, в багатьох сучасних окультних системах — центр концентрації психічної (пранічної, космічної) енергії, центр зосередження в медитативних практиках, а також спеціальні символічні зображення (чакра-янтри). Чакра, чакральна система — основний елемент енергетичної структури людини[2].

Сучасні словники

Орфографічний словник української мови

1)ча́кра іменник жіночого роду зброя в давній Індії іст.

2)ча́кра іменник жіночого роду одна з зон тіла людини, що концентрують біоенергію

Тлумачний словник

ЧАКРА, -и, ж. В духовних практиках індуїзму, деяких системах буддизму і особливо Тантри та йоги, в багатьох сучасних окультних системах – центр концентрації психічної (пранічної, космічної) енергії, центр зосередження в медитативних практиках, а також спеціальні символічні зображення (чакра-янтри); чакра в буквальному перекладі з санскриту означає «коло», «круг», «колесо» або «диск»; в контексті йогічних практик часто це слово перекладається як «вихор», що відображує уявлення про чакри як про вихори психічної (пранічної, космічної, життєвої) енергії; поняття введене в індуїзмі і йозі, починаючи з 19-ого століття розширене в езотеризмі – енергетичні центри в організмі людини, які взаємодіють з певним діапазоном людина-буття, фізичною проекцією яких є головні нервові струми, розташовані уздовж хребетного стовпа, у головному мозку, на головному нервовому меридіані та у периферії; на санскриті “чакра” – це колесо; таку назву вона отримала тому, що в цих точках енергетичний потік обертається з певною частотою за годинниковою стрілкою; це обертання нагадує галактичний рух планет, кожна з яких обертається ще й навколо власної осі; сім основних чакр розташовані вздовж хребта; кожна з них з'єднана з трьома енергетичними каналами і має свою трубку в НАДІ (канал).

Ілюстрації

Чакра1.jpg Чакра2.jpg Чакра3.jpg Чакра4.jpg

Ідея

Чакра в буквальному перекладі з санскриту означає «коло», «круг», «колесо» або «диск». У контексті йогічних практик часто це слово перекладається як «вихор», що відображує уявлення про чакри як про вихори психічної (пранічної, космічної, життєвої) енергії. Також як синонім до чакри часто вживається «падма» (лотос).

Різні джерела вказують на різну загальну кількість чакр у людини, але традиційно з цієї загальної кількості виділяються шість головних — Муладхара, Свадхіштхана, Маніпура, Анахата, Вішуддхі, Аджна. До цих часто додається сьома — Сахасрара, хоча йоги вважають її більш високою сутністю, яка включає в себе всі інші чакри. В йогічній традиції та ще раніше в Упанішадах чакри пов'язуються з системою наді (свого роду аналогом кровоносної системи, в якій циркулює пранічна енергія). Наді є провідниками пранічної енергії, тоді як чакри — центрами її концентрації та своєрідними «реле», процес «відкриття» чи «очищення» яких супроводжує етапи духовного розвитку людини та тілесного оздоровлення. З чакрами тісно пов'язана тантрична концепція Кундаліні, «пробудження» та «підйом» якого по чакрах, від нижчої (Муладхари) до вищої (Сахасрари) має результатом радикальну духовну еволюцію.

Чякри, хоча і не знаходяться у фізичному тілі людини, на анатомічному рівні відповідають основним нервовим сплетенням та локалізуються у відповідних місцях вздовж хребта.

В коментарях[3] до Сутри 1.23 Йога-сутры Патанджалі на прикладах чакр бачимо опис стану ішварапранідхани (стан самотрансценденції).

Медіа

Що таке чакра та її робота https://www.youtube.com/watch?v=btZCISvtLzo

Інші визначення

В буддистській космології існує поняття чакри, дещо відмінне від загальноприйнятої «енергетичної» версії та пов'язане з дуже широким символізмом, який в буддизмі вкладається в ідею колеса. Це, зокрема, і «колесо закону» (дгарма-чакра), яке символізує чотири істини Будди, «колесо життя» (сансара-чакра), яке відображає циклічність процесів смерті та народження, «колесо часу» (кала-чакра) та ін.

В так званій «тантрі лівої руки» поняття чакри пов'язане зі специфічними магічними та часто сексуальними ритуалами, які виконуються в спеціальних групах, де послідовники тантричного вчення розміщуються навколо певного символу.

Джерела та література

Тлумачний словник 1)https://www.slovnyk.ua/index.php?swrd=ЧАКРА

Зовнішні посилання

https://uk.wikipedia.org/wiki/Чакра