Відмінності між версіями «Циприс»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Циприс, -са, '''''м. ''Кипарисъ. МУЕ. І. 175. Категорія:Ци)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Циприс, -са, '''''м. ''Кипарисъ. МУЕ. І. 175.  
 
'''Циприс, -са, '''''м. ''Кипарисъ. МУЕ. І. 175.  
 
[[Категорія:Ци]]
 
[[Категорія:Ци]]
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
Див. КИПАРИ́С, а, чол. Південне вічнозелене хвойне дерево, що має пірамідальну форму; використовується як цінна деревина. На Цейлоні святому 6 кипарис високий, Розкішний, тисячлітній, У світі одинокий (Іван Франко, XI, 1952, 82); Двір Княжевича, особливо парк — наче перенесено з південного берега. Розкішні кипариси, плющ, гліцинія, лавр і т. інше (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 146); В вікнах синіло весняне море, квітнув мигдаль, пахнули лавр, кипарис, нагріта кримська земля (Юрій Яновський, I, 1954, 90).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 150.
 +
 +
Кипарис (Cupressus) — рід хвойних дерев родини кипарисових.
 +
Кипари́с — це дерево до 30-35 м заввишки з вузькопірамідальною формою крони в молодому віці і широкопірамідальною, інколи розпростертою — в зрілому. Хвоя м'яка, світло-зелена, пір'ястогребінчаста, на зиму опадає разом з вкороченими пагонами. Росте на вологих піщаних і глиняних ґрунтах, на берегах річок і на болотах з добрим дренажем. Кипарис — світлолюбиве, швидкоросне дерево, живе до 500—600 років. Зустрічаються окремі дерева, вік яких досягає до чотирьох-шести тисяч років.
 +
М'яка, легка, волокнистої будови ядрова деревина ціниться завдяки добрим механічним якостям, і є стійкою проти гниття. Використовується для виготовлення меблів та інших виробів. Ця декоративна рослина розмножується насінням і живцями.
 +
 +
===[http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/49934-prjamec.html  Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка]===
 +
Циприс, -са, м. Кипарисъ. МУЕ. І. 175.
 +
 +
==Іноземні словники==
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
Див. КИПАРИС
 +
(Κυπάρισσος), в греческой мифологии юноша, сын Телефа, любимец Аполлона. Овидий в «Метаморфозах» (Ovid. Met. X, 106-142) рассказывает историю о привязанности К. к прекрасному оленю, которого он однаждыслучайно смертельно ранил и горько оплакивал. Боги, по просьбе К., превратили его в дерево печали, чтобыон мог вечно тосковать по своему другу; безутешен был и Аполлон. В образе К. - древние черты растительногодемонизма и фетишистского оборотничества.
 +
л. т.-г.
 +
 +
 +
КИПАРИС
 +
— дерево, высоко цінується в кораблебудуванні, так як К. не гниє, довговічний. Застосовується головним чином для будування суден, які знаходяться то на воді, то на повітрі, як шлюпки воєнних кораблів.
 +
Самойлов К. И. Морской словарь. - М.-Л.: Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Кипарис1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Кипарис.jpeg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Кипарис3.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Кипарис4.jpg|x140px]]
 +
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| BtoL-tyzgos}}
 +
{{#ev:youtube| MKyqte5fDLA}}
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/ Кипарис_(міфологія) Матеріал з Вікіпедії]===
 +
===[http://uk.wikipedia.org/ Кипарис Матеріал з Вікіпедії]===
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Поточна версія на 17:56, 4 жовтня 2018

Циприс, -са, м. Кипарисъ. МУЕ. І. 175.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Див. КИПАРИ́С, а, чол. Південне вічнозелене хвойне дерево, що має пірамідальну форму; використовується як цінна деревина. На Цейлоні святому 6 кипарис високий, Розкішний, тисячлітній, У світі одинокий (Іван Франко, XI, 1952, 82); Двір Княжевича, особливо парк — наче перенесено з південного берега. Розкішні кипариси, плющ, гліцинія, лавр і т. інше (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 146); В вікнах синіло весняне море, квітнув мигдаль, пахнули лавр, кипарис, нагріта кримська земля (Юрій Яновський, I, 1954, 90). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 150.

Кипарис (Cupressus) — рід хвойних дерев родини кипарисових. Кипари́с — це дерево до 30-35 м заввишки з вузькопірамідальною формою крони в молодому віці і широкопірамідальною, інколи розпростертою — в зрілому. Хвоя м'яка, світло-зелена, пір'ястогребінчаста, на зиму опадає разом з вкороченими пагонами. Росте на вологих піщаних і глиняних ґрунтах, на берегах річок і на болотах з добрим дренажем. Кипарис — світлолюбиве, швидкоросне дерево, живе до 500—600 років. Зустрічаються окремі дерева, вік яких досягає до чотирьох-шести тисяч років. М'яка, легка, волокнистої будови ядрова деревина ціниться завдяки добрим механічним якостям, і є стійкою проти гниття. Використовується для виготовлення меблів та інших виробів. Ця декоративна рослина розмножується насінням і живцями.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Циприс, -са, м. Кипарисъ. МУЕ. І. 175.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Див. КИПАРИС (Κυπάρισσος), в греческой мифологии юноша, сын Телефа, любимец Аполлона. Овидий в «Метаморфозах» (Ovid. Met. X, 106-142) рассказывает историю о привязанности К. к прекрасному оленю, которого он однаждыслучайно смертельно ранил и горько оплакивал. Боги, по просьбе К., превратили его в дерево печали, чтобыон мог вечно тосковать по своему другу; безутешен был и Аполлон. В образе К. - древние черты растительногодемонизма и фетишистского оборотничества. л. т.-г.


КИПАРИС — дерево, высоко цінується в кораблебудуванні, так як К. не гниє, довговічний. Застосовується головним чином для будування суден, які знаходяться то на воді, то на повітрі, як шлюпки воєнних кораблів. Самойлов К. И. Морской словарь. - М.-Л.: Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941

Ілюстрації

Кипарис1.jpg Кипарис.jpeg Кипарис3.jpg Кипарис4.jpg

Медіа

Цікаві факти

Кипарис_(міфологія) Матеріал з Вікіпедії

Кипарис Матеріал з Вікіпедії