Циприс

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Циприс, -са, м. Кипарисъ. МУЕ. І. 175.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Див. КИПАРИ́С, а, чол. Південне вічнозелене хвойне дерево, що має пірамідальну форму; використовується як цінна деревина. На Цейлоні святому 6 кипарис високий, Розкішний, тисячлітній, У світі одинокий (Іван Франко, XI, 1952, 82); Двір Княжевича, особливо парк — наче перенесено з південного берега. Розкішні кипариси, плющ, гліцинія, лавр і т. інше (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 146); В вікнах синіло весняне море, квітнув мигдаль, пахнули лавр, кипарис, нагріта кримська земля (Юрій Яновський, I, 1954, 90). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 150.

Кипарис (Cupressus) — рід хвойних дерев родини кипарисових. Кипари́с — це дерево до 30-35 м заввишки з вузькопірамідальною формою крони в молодому віці і широкопірамідальною, інколи розпростертою — в зрілому. Хвоя м'яка, світло-зелена, пір'ястогребінчаста, на зиму опадає разом з вкороченими пагонами. Росте на вологих піщаних і глиняних ґрунтах, на берегах річок і на болотах з добрим дренажем. Кипарис — світлолюбиве, швидкоросне дерево, живе до 500—600 років. Зустрічаються окремі дерева, вік яких досягає до чотирьох-шести тисяч років. М'яка, легка, волокнистої будови ядрова деревина ціниться завдяки добрим механічним якостям, і є стійкою проти гниття. Використовується для виготовлення меблів та інших виробів. Ця декоративна рослина розмножується насінням і живцями.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Циприс, -са, м. Кипарисъ. МУЕ. І. 175.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Див. КИПАРИС (Κυπάρισσος), в греческой мифологии юноша, сын Телефа, любимец Аполлона. Овидий в «Метаморфозах» (Ovid. Met. X, 106-142) рассказывает историю о привязанности К. к прекрасному оленю, которого он однаждыслучайно смертельно ранил и горько оплакивал. Боги, по просьбе К., превратили его в дерево печали, чтобыон мог вечно тосковать по своему другу; безутешен был и Аполлон. В образе К. - древние черты растительногодемонизма и фетишистского оборотничества. л. т.-г.


КИПАРИС — дерево, высоко цінується в кораблебудуванні, так як К. не гниє, довговічний. Застосовується головним чином для будування суден, які знаходяться то на воді, то на повітрі, як шлюпки воєнних кораблів. Самойлов К. И. Морской словарь. - М.-Л.: Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941

Ілюстрації

Кипарис1.jpg Кипарис.jpeg Кипарис3.jpg Кипарис4.jpg

Медіа

Цікаві факти

Кипарис_(міфологія) Матеріал з Вікіпедії

Кипарис Матеріал з Вікіпедії