Відмінності між версіями «Берлин»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Берлин, -на,''' ''м.'' Карета. ''Їде шляхом до Київа берлин шестернею. Шевч. Так розжився, що б...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Берлин, -на,''' ''м.'' Карета. ''Їде шляхом до Київа берлин шестернею. Шевч. Так розжився, що було берлином їздить. Будка з вікнами і коні впростяж.'' ЗОЮР. І. 266.
 
'''Берлин, -на,''' ''м.'' Карета. ''Їде шляхом до Київа берлин шестернею. Шевч. Так розжився, що було берлином їздить. Будка з вікнами і коні впростяж.'' ЗОЮР. І. 266.
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua/s/berlyn Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
'''БЕРЛИ́Н''', а, чол., заст. Карета. ''І руки голі, і шиї голі, точнісінько, як на панях, що у городі берлинами роз'їжджають'' (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 240); ''Їде шляхом до Києва Берлин шестернею, А в берлині господиня 3 паном і сім'єю'' (Тарас Шевченко, I, 1951, 46).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 161.
  
 +
==Іноземні словники==
 +
===[https://dic.academic.ru/dic.nsf/enc2p/208242  Словарь Даля]===
 +
'''БЕРЛИН'''
 +
муж. старинная карета, рыдван, колымага.
 +
| Берлин или берлинка жен. речное судно, по Висле, Днепру и Соже, с острым носом и кормой, до 12 и 20 ·саж. длины, 2 ·саж. ширины, в осадке 4-6 четвертей, подымающее от 2 до 8 тысяч пудов.
 +
| Берлинка, медная посеребренная монета, ходившая встарь в прибалтийском крае; также
 +
| берлинская синь, берлинская лазурь, синя краска, приготовляемая пережигом животных остатков. Берлинская краска, довольно яркая, красная, из сандала, обработанного квасцами и глиною. Берлинская шерсть, высший и лучший сорт гаруса (Наумов). Берлины архан. лесины в роде лыж (Шейн).
 +
 +
===[http://www.fracademic.com/dic.nsf/academie_1798/2366/berline Dictionnaire de l'Académie Française 1798]===
 +
'''BERLINE.'''s. f. Sorte de carrosse suspendu entre deux brancards Faire faire une berline. Acheter une berline. Une berline à quatre, à six chevaux. Aller dans une berline. Les berlines sont d'ordinaire moins versantes que les autres carrosses.
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Берлин1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Берлин2.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
У Бродівському районі Львівської області є село, що називається Бе́рлин. За однією з версій, така назва походить від слова "берлин" у значенні "карета". На думку істориків, можливо, що колись село було центром виготовлення і ремонту таких транспортних засобів.
 +
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B8%D0%BD Матеріал з Вікіпедії]
 +
==Див. також==
 +
[http://fakty.ictv.ua/ua/videos/molod-na-zarobitkah-roboty-nemaye-yak-zhyvut-u-berlini-na-lvivshhyni/ Як живуть у Берліні на Львівщині]
 +
 +
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]
 
[[Категорія:Бе]]
 
[[Категорія:Бе]]

Поточна версія на 01:29, 24 листопада 2017

Берлин, -на, м. Карета. Їде шляхом до Київа берлин шестернею. Шевч. Так розжився, що було берлином їздить. Будка з вікнами і коні впростяж. ЗОЮР. І. 266.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БЕРЛИ́Н, а, чол., заст. Карета. І руки голі, і шиї голі, точнісінько, як на панях, що у городі берлинами роз'їжджають (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 240); Їде шляхом до Києва Берлин шестернею, А в берлині господиня 3 паном і сім'єю (Тарас Шевченко, I, 1951, 46). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 161.

Іноземні словники

Словарь Даля

БЕРЛИН муж. старинная карета, рыдван, колымага. | Берлин или берлинка жен. речное судно, по Висле, Днепру и Соже, с острым носом и кормой, до 12 и 20 ·саж. длины, 2 ·саж. ширины, в осадке 4-6 четвертей, подымающее от 2 до 8 тысяч пудов. | Берлинка, медная посеребренная монета, ходившая встарь в прибалтийском крае; также | берлинская синь, берлинская лазурь, синя краска, приготовляемая пережигом животных остатков. Берлинская краска, довольно яркая, красная, из сандала, обработанного квасцами и глиною. Берлинская шерсть, высший и лучший сорт гаруса (Наумов). Берлины архан. лесины в роде лыж (Шейн).

Dictionnaire de l'Académie Française 1798

BERLINE.s. f. Sorte de carrosse suspendu entre deux brancards Faire faire une berline. Acheter une berline. Une berline à quatre, à six chevaux. Aller dans une berline. Les berlines sont d'ordinaire moins versantes que les autres carrosses.

Ілюстрації

Берлин1.jpg Берлин2.jpg

Цікаві факти

У Бродівському районі Львівської області є село, що називається Бе́рлин. За однією з версій, така назва походить від слова "берлин" у значенні "карета". На думку істориків, можливо, що колись село було центром виготовлення і ремонту таких транспортних засобів. Матеріал з Вікіпедії

Див. також

Як живуть у Берліні на Львівщині