Берлин

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Берлин, -на, м. Карета. Їде шляхом до Київа берлин шестернею. Шевч. Так розжився, що було берлином їздить. Будка з вікнами і коні впростяж. ЗОЮР. І. 266.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БЕРЛИ́Н, а, чол., заст. Карета. І руки голі, і шиї голі, точнісінько, як на панях, що у городі берлинами роз'їжджають (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 240); Їде шляхом до Києва Берлин шестернею, А в берлині господиня 3 паном і сім'єю (Тарас Шевченко, I, 1951, 46). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 161.

Іноземні словники

Словарь Даля

БЕРЛИН муж. старинная карета, рыдван, колымага. | Берлин или берлинка жен. речное судно, по Висле, Днепру и Соже, с острым носом и кормой, до 12 и 20 ·саж. длины, 2 ·саж. ширины, в осадке 4-6 четвертей, подымающее от 2 до 8 тысяч пудов. | Берлинка, медная посеребренная монета, ходившая встарь в прибалтийском крае; также | берлинская синь, берлинская лазурь, синя краска, приготовляемая пережигом животных остатков. Берлинская краска, довольно яркая, красная, из сандала, обработанного квасцами и глиною. Берлинская шерсть, высший и лучший сорт гаруса (Наумов). Берлины архан. лесины в роде лыж (Шейн).

Dictionnaire de l'Académie Française 1798

BERLINE.s. f. Sorte de carrosse suspendu entre deux brancards Faire faire une berline. Acheter une berline. Une berline à quatre, à six chevaux. Aller dans une berline. Les berlines sont d'ordinaire moins versantes que les autres carrosses.

Ілюстрації

Берлин1.jpg Берлин2.jpg

Цікаві факти

У Бродівському районі Львівської області є село, що називається Бе́рлин. За однією з версій, така назва походить від слова "берлин" у значенні "карета". На думку істориків, можливо, що колись село було центром виготовлення і ремонту таких транспортних засобів. Матеріал з Вікіпедії

Див. також

Як живуть у Берліні на Львівщині