Відмінності між версіями «Бануш»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Бануш, -ша,''' ''м.'' 1) Сунь говяжій. Шух. І. 215. 2) Кушанье: кукурузная мука, смѣшанная со смета...)
 
Рядок 2: Рядок 2:
  
 
[[Категорія:Ба]]
 
[[Категорія:Ба]]
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
БА́НУШ, а, чол., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Тут [при волах] уже не покушаєш.. ані бриндзи, ані бануша (Іван Франко, IV, 1950, 27);
 +
//  Кулеша на сметані. Кожного дня на столі й голубці, і локша в молоці, а то й бануш — дуже смачна мамалига, зварена у сметані (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 129).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 102.
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
БА́НУШ, а, ч., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Тут [при волах] уже не покушаєш.. ані бриндзи, ані бануша (Фр., IV, 1950, 27); // Кулеша на сметані. Кожного дня на столі й голубці, і локша в молоці, а то й бануш — дуже смачна мамалига, зварена у сметані (Мур., Бук. повість, 1959, 129).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 102.
 +
==Іноземні словники==
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
бануш -а, ч., діал.
 +
Кукурудзяний куліш на овечім салі.
 +
Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Бануш1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Бануш2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Бануш3.jpg |x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| 8lWPeMespyo }}
 +
{{#ev:youtube| Een4IRZ6lUw }}
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/wiki Матеріал з Вікіпедії]===
 +
Варіанти рецептів
 +
1. Взяти 3 склянки доброї сметани і дати їй закипіти. Коли закипить, висипати поволі 1 склянки кукурудзяного борошна, але не помішувати, і так залишити, щоб хвилин з 15 спокійно варилося. Тоді розділити отриману масу на дві частини і варити кожну окремо з 5 хвилин, заколочуючи на вогні так довго, аж доки зварений бануш пустить масло і вийде за колотівкою.
 +
2. Свіжозібрані вершки кип'ятили, солили, обварювали в них кукурудзяне борошно 20-25 хв., не мішаючи, знімали з вогню й ретельно розтирали, доки на поверхні не виступало масло. Потім солили, розбивали 1 жовток, додавали 1 ложку цукру і 1 ложку масла. Виготовляли бануш переважно у гірських районах та передгір'ях Карпат головним чином на свята для гостей. Їли з бринзою, сиром. В Карпатах також поширена страва яку називають «кулеша» або «токан», головною відмінністю від баноша є те що її готують на окропі. Дещо іншу консистенцію має мамалиґа.
 +
 +
==Див. також==
 +
===Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка===
 +
===[https://pogliad.ua/ru/news/life/cook/yak-prigotuvati-dobriy-guculskiy-banush-radyat-bukovinski-kulinari-177074 Як приготувати добрий гуцульський бануш]===
 +
===[http://www.kolyba.org.ua/garjachi-stravi/stravi-z-krup/320-banos Банош – частина гуцульської душі]===
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Версія за 21:01, 22 листопада 2017

Бануш, -ша, м. 1) Сунь говяжій. Шух. І. 215. 2) Кушанье: кукурузная мука, смѣшанная со сметаной и сваренная. Шух. І. 140.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БА́НУШ, а, чол., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Тут [при волах] уже не покушаєш.. ані бриндзи, ані бануша (Іван Франко, IV, 1950, 27); // Кулеша на сметані. Кожного дня на столі й голубці, і локша в молоці, а то й бануш — дуже смачна мамалига, зварена у сметані (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 129). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 102.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

БА́НУШ, а, ч., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Тут [при волах] уже не покушаєш.. ані бриндзи, ані бануша (Фр., IV, 1950, 27); // Кулеша на сметані. Кожного дня на столі й голубці, і локша в молоці, а то й бануш — дуже смачна мамалига, зварена у сметані (Мур., Бук. повість, 1959, 129). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 102.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

бануш -а, ч., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

Бануш1.jpg Бануш2.jpg Бануш3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Варіанти рецептів 1. Взяти 3 склянки доброї сметани і дати їй закипіти. Коли закипить, висипати поволі 1 склянки кукурудзяного борошна, але не помішувати, і так залишити, щоб хвилин з 15 спокійно варилося. Тоді розділити отриману масу на дві частини і варити кожну окремо з 5 хвилин, заколочуючи на вогні так довго, аж доки зварений бануш пустить масло і вийде за колотівкою. 2. Свіжозібрані вершки кип'ятили, солили, обварювали в них кукурудзяне борошно 20-25 хв., не мішаючи, знімали з вогню й ретельно розтирали, доки на поверхні не виступало масло. Потім солили, розбивали 1 жовток, додавали 1 ложку цукру і 1 ложку масла. Виготовляли бануш переважно у гірських районах та передгір'ях Карпат головним чином на свята для гостей. Їли з бринзою, сиром. В Карпатах також поширена страва яку називають «кулеша» або «токан», головною відмінністю від баноша є те що її готують на окропі. Дещо іншу консистенцію має мамалиґа.

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Як приготувати добрий гуцульський бануш

Банош – частина гуцульської душі