Бануш

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Бануш, -ша, м. 1) Сунь говяжій. Шух. І. 215. 2) Кушанье: кукурузная мука, смѣшанная со сметаной и сваренная. Шух. І. 140.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БА́НУШ, а, чол., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Тут [при волах] уже не покушаєш.. ані бриндзи, ані бануша (Іван Франко, IV, 1950, 27); // Кулеша на сметані. Кожного дня на столі й голубці, і локша в молоці, а то й бануш — дуже смачна мамалига, зварена у сметані (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 129). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 102.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

БА́НУШ, а, ч., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Тут [при волах] уже не покушаєш.. ані бриндзи, ані бануша (Фр., IV, 1950, 27); // Кулеша на сметані. Кожного дня на столі й голубці, і локша в молоці, а то й бануш — дуже смачна мамалига, зварена у сметані (Мур., Бук. повість, 1959, 129). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 102.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

бануш -а, ч., діал. Кукурудзяний куліш на овечім салі. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

Бануш1.jpg Бануш2.jpg Бануш3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Варіанти рецептів 1. Взяти 3 склянки доброї сметани і дати їй закипіти. Коли закипить, висипати поволі 1 склянки кукурудзяного борошна, але не помішувати, і так залишити, щоб хвилин з 15 спокійно варилося. Тоді розділити отриману масу на дві частини і варити кожну окремо з 5 хвилин, заколочуючи на вогні так довго, аж доки зварений бануш пустить масло і вийде за колотівкою. 2. Свіжозібрані вершки кип'ятили, солили, обварювали в них кукурудзяне борошно 20-25 хв., не мішаючи, знімали з вогню й ретельно розтирали, доки на поверхні не виступало масло. Потім солили, розбивали 1 жовток, додавали 1 ложку цукру і 1 ложку масла. Виготовляли бануш переважно у гірських районах та передгір'ях Карпат головним чином на свята для гостей. Їли з бринзою, сиром. В Карпатах також поширена страва яку називають «кулеша» або «токан», головною відмінністю від баноша є те що її готують на окропі. Дещо іншу консистенцію має мамалиґа.

Див. також