Відмінності між версіями «Струна»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Замінено вміст на «'''Струна, -ни, '''''ж. ''1) Струна. ''Що скрипочка з васильочок, а струни із рути. ''Мет. 20. 2) См. '...»)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Струна, -ни, '''''ж. ''1) Струна. ''Що скрипочка з васильочок, а струни із рути. ''Мет. 20. 2) См. '''Лун 3. '''Ум. '''Струнка, струночка. '''''Іде вона як струночка. ''О. 1861. IV. 32.  
 
'''Струна, -ни, '''''ж. ''1) Струна. ''Що скрипочка з васильочок, а струни із рути. ''Мет. 20. 2) См. '''Лун 3. '''Ум. '''Струнка, струночка. '''''Іде вона як струночка. ''О. 1861. IV. 32.  
==Сучасні словники==
 
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]=== 
 
СТРУНА́, и, жін.
 
1. Гнучка, пружна, туго натягнена нитка (металева, жильна і т. ін.) в музичних інструментах, що при коливанні створює звуки. Вшкварив по струнах. Старий грав, а Ярина 3 Степаном танцює (Тарас Шевченко, II, 1963, 329); Дід строїть бандуру; пробіг по струнах — І струни говорять в костистих руках, — І старець співа про Богдана (Левко Боровиковський, Тв., 1958, 83); На кобзі 49 струн, а родять вони під чуйними трепетними пальцями кобзаря міріади звуків (Іван І. Волошин, Сади.., 1950, 39); Вона перебирає струни, і звуки гітари ллються в сад (Олександр Корнійчук, Чому посміх. зорі, 1958, 46);  * Образно. Пролягли срібні струни дороги (Ростислав Братунь, Вересень, 1949, 12); Ранній жайворонок натягує струни над полем (Василь Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 197);  * У порівняннях. Панич стояв, високий, поставний та рівний, як струна (Нечуй-Левицький, III, 1956, 212); Бицик злегенька сіпнув за шнур.. Шнур натягнувся, як струна на балалайці (Олесь Донченко, VI, 1957, 58); Голос йому тремтить, немов натягнена струна (Яків Качура, II, 1958, 18);
 
//  тільки мн., перен. Про звуки якого-небудь музичного інструмента; взагалі про музику, поезію. Благословенні ви, сліди, Не змиті вічності дощами, Мандрівника Сковороди.. Гаряча дума Кобзаря, Що і в огні не спопеліє, І молоток Каменяра, І струни Лисенка живії (Максим Рильський, II, 1960, 191).
 
▲ Акорд струн див. акорд 1.
 
♦ Витягатися (витягуватися, витягтися, витягнутися, повитягатися) в струнудив. витягатися, повитягатися; Перетягати (перетягти) струну див. перетягати;Ходити [як (мов, немов і т. ін.)] по струні — бути. слухняним, виконувати все чітко та безвідмовно. — Ге-е! у мене такі — знову опускаючись на місце, сказав Яків, — у мене держись! Сказано по струні ходи — і ходи! (Панас Мирний, I, 1954, 203).
 
2. перен. Особливість кого-, чого-небудь, риса людини, властивість її характеру. Дід Мартин навіть головою покивує — видно, зійшлися з його думками Кобзареві, зачепили у хліборобському серці найвразливіші струни (Микола Олійник, Леся, 1960, 147); Героїчна струна взагалі дуже виразно звучить у Малишковій поезії, особливого дзвону набрала вона в дні другої світової війни (Максим Рильський, Веч. розмови, 1964, 233); Книга, що будить думку, торкається глибоких душевних струн, не ноже не викликати різних оцінок у різних людей. Це гакономірність справжнього мистецтва (Радянське літературознавство, 11, 1965, 10).
 
♦ Болюча (слаба, слабка) струна чия, кого, для кого — найбільш уразливе місце кого-небудь. [Ганна:] Ну, от се ж і є болюча струна для Льолика (Леся Українка, III, 1952, 719); Він досконало знав слабі струни свого родича (Олесь Донченко, VI, 1957, 527); Грати на болючій струні кого, чиїй — знаючи чиїсь уразливі місця, використовувати їх з певною метою. — Пані так милостиво довіряє всяким зайдам, що навіть не помічає: від кого тхне воском, а від кого тюрмою, — делікатно грає [Салоган] на болючій струні пана, і в очах того меншає прозелені (Михайло Стельмах, I, 1962, 288); Зачіпати (зачепити) струни душі (серця) див. зачіпати.
 
3. спец. Мотузка, дріт, туго натягнуті на що-небудь. — Все було шиє [батько] кожухи та свитки та б'є вовну на струні; все було деркотить струна в сінях од ранку до вечора(Нечуй-Левицький, I, 1956, 55).
 
 
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 
Струна, ни, ж.
 
1) Струна. Що скрипочка з васильочок, а струни із рути. Мет. 20.
 
2) См. Лун 3. Ум. Струнка, струночка. Іде вона як струночка. О. 1861. IV. 32.
 
 
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 
струна
 
-и́, ж.
 
1) Гнучка, пружна, туго натягнена нитка (металева, жильна і т. ін.) в музичних інструментах, що, коливаючись,створює звуки. || тільки мн., перен. Про звуки якого-небудь музичного інструмента; взагалі про музику,поезію.
 
2) перен. Особливість кого-, чого-небудь, риса людини, властивість її характеру.
 
••
 
Болю́ча (слаба́, слабка́) струна́ чия, кого, для кого — найбільш уразливе місце кого-небудь.
 
3) спец. Мотузка, дріт, туго натягнуті на що-небудь
 
 
==Іноземні словники==
 
===[http://slovari.yandex.ru  ЯНДЕКС словари]===
 
струна
 
перевод с украинского на английский
 
Существительное
 
ж
 
1. string; chord
 
натягати струну — to string
 
товста струна — cord
 
сердечні струни — heartstrings
 
гітарна струна — guitar steel (nylon) string
 
 
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 
1струна
 
ж
 
string; chord
 
струна контактного проводу ел. — hanger
 
натягати струну — to string
 
слабка струна — weak spot, the sensitive chord
 
товста струна — cord
 
сердечні струни — heartstrings
 
Українсько-англійський словник
 
2струна
 
 
струна́
 
Українсько-російський словник
 
3струна
 
სიმი
 
Українсько-грузинський словник
 
4струна
 
tel
 
Українсько-турецький словник
 
5вірьовка
 
струна
 
Українсько-білоруський словник
 
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 
|- valign="top"
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Struna.jpg |x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Струна.jpg x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Струна1.jpg |x140px]]
 
 
|}
 
==Медіа==
 
{{#ev:youtube| pfnlaWYIJDM }}
 
[https://www.youtube.com/watch?v=pfnlaWYIJDM]
 
 
==Цікаві факти==
 
1. Связать струну можно, только если обрыв произошел на участке от вирбеля до штабика или же между басовым штегом и рамным штифтом. Не связывайте струну в рабочей части.
 
Більше читайте тут: [http://propiano.ru/chto-delat-esli-porvalas-struna-2/]
 
===[http://music-education.ru/kak-ustroena-skripka-skolko-interesnye-fakty-o-skripke/]===
 
===[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BD%D0%B0 Матеріал з Вікіпедії]===
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
[[Категорія:Слова 2015 року]]
 
 
  
 
[[Категорія:Ст]]
 
[[Категорія:Ст]]

Версія за 23:14, 29 грудня 2015

Струна, -ни, ж. 1) Струна. Що скрипочка з васильочок, а струни із рути. Мет. 20. 2) См. Лун 3. Ум. Струнка, струночка. Іде вона як струночка. О. 1861. IV. 32.