Відмінності між версіями «Чхнути»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 1: Рядок 1:
Спільнокореневе до слова "чхати". Так у народі називають рефлекс, що сприяє видаленню пилу, слизу та інших подразнюючих речовин з носової порожнини. Також це слово використовують, щоб описати специфічний булькаючий звук у старих автомобілях при поломці. В українській літературі можна зустріти яскраві приклади, які найкраще розкривають значення цього слова.  ''Піднесла [Явдоха] йому під ніс тертого хріну. Він як нюхнув, та й чхнув аж тричі (Кв.-Осн., II, 1956, 202); Хмельницький запалив люльку, і хан Магомет-Гірей від того, що дим тютюновий залоскотав у носі, чхнув (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 565); Трактор чхнув, здригнувся (Рад. Укр., 5.IV 1959, 3).  
+
'''Спільнокореневе до слова "чхати".''' Так у народі називають рефлекс, що сприяє видаленню пилу, слизу та інших подразнюючих речовин з носової порожнини. Також це слово використовують, щоб описати специфічний булькаючий звук у старих автомобілях при поломці. В українській літературі можна зустріти яскраві приклади, які найкраще розкривають значення цього слова.  ''Піднесла [Явдоха] йому під ніс тертого хріну. Він як нюхнув, та й чхнув аж тричі (Кв.-Осн., II, 1956, 202); Хмельницький запалив люльку, і хан Магомет-Гірей від того, що дим тютюновий залоскотав у носі, чхнув (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 565); Трактор чхнув, здригнувся (Рад. Укр., 5.IV 1959, 3).  
Крім того, слово "чхнути" є синонімом до "чахнути"- втрачати сили, здоров'я, енергію. Наприклад. Ти б приступив гуляти й там, де добрі люди сумують і плачуть вельми! — Та що ж, пане-брате! Плачеш-плачеш, та й чхнеш! (Марко Вовчок, I, 1955, 26).
+
Крім того, слово "чхнути" є синонімом до "чахнути"- втрачати сили, здоров'я, енергію. Наприклад. ''Ти б приступив гуляти й там, де добрі люди сумують і плачуть вельми! — Та що ж, пане-брате! Плачеш-плачеш, та й чхнеш! (Марко Вовчок, I, 1955, 26).''
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==

Версія за 23:24, 12 січня 2021

Спільнокореневе до слова "чхати". Так у народі називають рефлекс, що сприяє видаленню пилу, слизу та інших подразнюючих речовин з носової порожнини. Також це слово використовують, щоб описати специфічний булькаючий звук у старих автомобілях при поломці. В українській літературі можна зустріти яскраві приклади, які найкраще розкривають значення цього слова. Піднесла [Явдоха] йому під ніс тертого хріну. Він як нюхнув, та й чхнув аж тричі (Кв.-Осн., II, 1956, 202); Хмельницький запалив люльку, і хан Магомет-Гірей від того, що дим тютюновий залоскотав у носі, чхнув (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 565); Трактор чхнув, здригнувся (Рад. Укр., 5.IV 1959, 3). Крім того, слово "чхнути" є синонімом до "чахнути"- втрачати сили, здоров'я, енергію. Наприклад. Ти б приступив гуляти й там, де добрі люди сумують і плачуть вельми! — Та що ж, пане-брате! Плачеш-плачеш, та й чхнеш! (Марко Вовчок, I, 1955, 26).

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

[[Категорія:]]

http://ukrainian.voanews.com/media/video/234814.html