Чхнути

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

976 x 549p Спільнокореневе до слова "чхати". Так у народі називають безумовний рефлекс, що сприяє видаленню пилу, слизу та інших подразнюючих речовин з носової порожнини. Також це слово використовують, щоб описати специфічний булькаючий звук у старих автомобілях при поломці. В українській літературі можна зустріти яскраві приклади, які найкраще розкривають значення цього слова. Піднесла [Явдоха] йому під ніс тертого хріну. Він як нюхнув, та й чхнув аж тричі (Кв.-Осн., II, 1956, 202); Хмельницький запалив люльку, і хан Магомет-Гірей від того, що дим тютюновий залоскотав у носі, чхнув (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 565); Трактор чхнув, здригнувся (Рад. Укр., 5.IV 1959, 3). Крім того, слово "чхнути" є синонімом до "чахнути"- втрачати сили, здоров'я, енергію. Наприклад. Ти б приступив гуляти й там, де добрі люди сумують і плачуть вельми! — Та що ж, пане-брате! Плачеш-плачеш, та й чхнеш! (Марко Вовчок, I, 1955, 26).

Сучасні словники

Якщо ж розглядати це слово з наукової точки зору, то йому дають таке визначення: захисна реакція організму, що викликається подразненням чутливих нервових закінчень слизової оболонки носа і супроводжується різким видихом через ніс та нос. Причинами чхання найчастіше є механічні або хімічні подразнення на слизовій оболонці порожнини носа. До механічних стимулів може належати пил, волоски, інші дрібні тверді часточки. Також стимулювання інших полів інервацій трійчастого нерву, як-то смикання за брови, волосся на голові, ін'єкції поблизу ока, можуть призводити до чхання. Ще однією причиною чхання може бути патологічний процес в носовій порожнині. В першу чергу, це запалення: алергічні, інфекційні та інші риніти.

Культурні особливості прикмет на чхання

У народі вірять, що все має своє значення і відбувається невипадково. Цікаво, що українці в давнину примудрялися використовувати будь-які прояви людської фізіології у передбаченнях та ворожінні. Так чхання- своєрідний еквівалент визнання в любові, а також правдивості. В Римській імперії чхання розглядали як добрий знак та бажали доброго здоров'я тому, хто чхнув. Язичники вважали, що чхання виганяє демонів з тіла людини. У Середньовіччі під час епідемії чуми чхання почали розглядати як ознаку хвороби, а тому примовка «нехай тебе благословить Бог» для людини, яка чхнула, була оголошена папою Григорієм I короткою молитвою, що допомагає одужати. У Японії, Китаї та Неаполі на початку XXI століття й надалі вважають, що чхання є сигналом про згадування людини іншими людьмі в розмові. В Індії чхнути перед початком роботи вважається поганим знаком.

Ілюстрації

66a84fa85d9387ece793f025fd7f09cd.jpg Jhjkhjh-1024x456.jpg 8dd2acb3d5c5faacc0304cc9f0ad0acb.jpg 5d2421ab5fe77.jpg

Медіа

O4Rz58qT7XgghZtOPNbiZw.gif

https://www.youtube.com/watch?v=Ll5fQs140fk (що швидше за все викликає чхання)
https://www.youtube.com/watch?v=Q6CLM1h_r98 (КОЛИ ХТОСЬ ЧИХНУВ ПОРЯД)
https://www.youtube.com/watch?v=-e2sFzFw1S0 (ВЗРИВНИЙ ЧИХ))))

Див. також

https://videointercoms.ru/uk/primety-na-chihanie-po-dnyam-chihalka-po-vremeni-sutok-pravdivaya-na-kazhdyi-den.html (ПРИКМЕТИ НА ЧХАННЯ ПО ДНЯХ)
https://www.bbc.com/ukrainian/features-52270251 (СИМПТОМИ КОРОНАВІРУСУ) СТАТТЯ
http://ukrainian.cri.cn/video/3424/20201118/579508.html (ЯК ПРАВИЛЬНО ЧХАТИ-ВІДЕО)
https://expres.online/health/ne-chkhayte-na-chkhannya-shcho-vidbuvaetsya-z-organizmom-pid-chas-tsogo-protsesu-ta-chomu-yogo-ne-varto-strimuvati (НЕ ЧХАЙТЕ НА ЧХАННЯ) СТАТТЯ

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/chkhnuty
http://uzhgorod.in/ua/statti/2012/fevral/fakti_pro_chhannya (СТАТТЯ-ФАКТИ ПРО ЧХАННЯ)
https://platfor.ma/nauka-zafiksuvala-vypadok-koly-sproba-ne-chhnuty-rozirvala-glotku/ (НАГЛЯДНИЙ ПРИКЛАД ЧОМУ НЕ МОЖНА СТРИМУВАТИ ЧХАННЯ)