Відмінності між версіями «Діякон»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Діякон, -на, '''''м. ''= '''Дякон. '''''Священникидіякони повелять дзвонити, тоді об нас переста...)
 
(Доповнила статтю інформацією щодо тлумачення та історії слова.)
 
(не показані 19 проміжних версій 3 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Діякон, -на, '''''м. ''= '''Дякон. '''''Священникидіякони повелять дзвонити, тоді об нас перестануть люди говорити. ''Чуб. V. 152.  
+
'''Діякон''' заст. як '''диякон''' - з грецького διάκονος — «служитель», клірик в християнстві, духовна особа. Це перший ступінь святого Таїнства Священства із трьох можливих (диякон, пресвітер, єпископ) в ієрархії Церкви. У його обов'язки входить співслужіння єпископам і пресвітерам при уділенні ними святих Таїнств, здійсненні богослужінь.  
 
[[Категорія:Ді]]
 
[[Категорія:Ді]]
 +
==Словарь української мови==
 +
'''Дія́кон''', -на, '''м.''' = ''' Дякон '''. ''Священники-діякони повелять дзвонити, тоді об нас перестануть люди говорити.'' Чуб. V. 152.
 +
 +
'''Дя́кон''', -на, '''м.''' Діаконъ. Морд. (Млр. л. сб. 124).
 +
==Український тлумачний словник==
 +
''-а, ч.'', застосовується '''Диякон'''.
 +
==Академічний тлумачний словник==
 +
'''ДИЯ́КОН''', ''а'', чол., церк. Помічник священика у відправі церковної служби; нижчий духовний чин. ''Ідуть аж три попи і четвертий диякон, та усе у чорних ризах (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 93); Багато віруючих несли ікони, простуючи слідом за священиками і патлатими дияконами (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 332).''
 +
==Словник іншомовних слів==
 +
'''Диякон''' - служитель у церкві, що допомагає священикові під час відправи.
 +
==У християнстві==
 +
У період формування церковної ієрархії у ''II–III ст. н. д.'' в їх функції входить нагляд за порядком в громаді. Прислуговують іншим клірикам у вівтарі, читають Євангеліє під час богослужінь чи виголошують проповідь з дозволу пресвітера чи єпископа. Так само, якщо в релігійній громаді понад 700 парафіян з благословення старшого клірика (пресвітера або єпископа) у крайній потребі (з виправданих причин у канонічному порядку) — можуть відслужити панахиду, похорон, акафіст, молебень, Вечірню, Утреню. А також — викладати в недільній школі. Диякона не слід плутати з дяком, який є педставником нижчого кліру.
 +
 +
Формування дияконів відбувається так само, як і інших кліриків (пресвітерів з єпископами) — в духовній семінарії або в духовній академії (повністю завершена освіта).
 +
==Ілюстрації==
 +
<gallery>
 +
Файл:CNngH2NWEAAcmJr.jpg
 +
Файл:640px-DeaconsingingExsultet2007.jpg
 +
Файл:320px-Orthodox Deacon.jpg
 +
Файл:Dalmatic.jpg
 +
</gallery>
 +
 +
==Джерела==
 +
* [https://uk.wikipedia.org Вікіпедія]
 +
* [https://www.jnsm.com.ua/sis/ Словник іншомовних слів]
 +
* [http://sum.in.ua Академічний тлумачний словник]
 +
* [https://ukrainian_explanatory.academic.ru Український тлумачний словник]
 +
* [http://hrinchenko.com Словарь української мови]

Поточна версія на 01:42, 13 листопада 2019

Діякон заст. як диякон - з грецького διάκονος — «служитель», клірик в християнстві, духовна особа. Це перший ступінь святого Таїнства Священства із трьох можливих (диякон, пресвітер, єпископ) в ієрархії Церкви. У його обов'язки входить співслужіння єпископам і пресвітерам при уділенні ними святих Таїнств, здійсненні богослужінь.

Словарь української мови

Дія́кон, -на, м. = Дякон . Священники-діякони повелять дзвонити, тоді об нас перестануть люди говорити. Чуб. V. 152.

Дя́кон, -на, м. Діаконъ. Морд. (Млр. л. сб. 124).

Український тлумачний словник

-а, ч., застосовується Диякон.

Академічний тлумачний словник

ДИЯ́КОН, а, чол., церк. Помічник священика у відправі церковної служби; нижчий духовний чин. Ідуть аж три попи і четвертий диякон, та усе у чорних ризах (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 93); Багато віруючих несли ікони, простуючи слідом за священиками і патлатими дияконами (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 332).

Словник іншомовних слів

Диякон - служитель у церкві, що допомагає священикові під час відправи.

У християнстві

У період формування церковної ієрархії у II–III ст. н. д. в їх функції входить нагляд за порядком в громаді. Прислуговують іншим клірикам у вівтарі, читають Євангеліє під час богослужінь чи виголошують проповідь з дозволу пресвітера чи єпископа. Так само, якщо в релігійній громаді понад 700 парафіян з благословення старшого клірика (пресвітера або єпископа) у крайній потребі (з виправданих причин у канонічному порядку) — можуть відслужити панахиду, похорон, акафіст, молебень, Вечірню, Утреню. А також — викладати в недільній школі. Диякона не слід плутати з дяком, який є педставником нижчого кліру.

Формування дияконів відбувається так само, як і інших кліриків (пресвітерів з єпископами) — в духовній семінарії або в духовній академії (повністю завершена освіта).

Ілюстрації

Джерела