Відмінності між версіями «Тюрма»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
([ http://www.novate.ru/blogs/160116/34614/ 15 необычных фактов со всего мира о тюрьмах и заключенных])
 
(не показано 3 проміжні версії 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
==== Тюрма ====
+
'''Тюрма, -ми, '''''ж. ''= '''Турма. '''
- установа і приміщення, де люди відбувають покарання шляхом позбавлення волі.
+
[[Категорія:Тю]]
  
'''Зміст'''
+
==Сучасні словники==
1 Центральна Азія
+
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
2 Україна
+
ТЮРМА́, и, жін.
2.1 Київська Русь
+
1. Місце ув'язнення, будівля, де перебувають особи, засуджені до позбавлення волі або які знаходяться під судовим слідством. Знов люди гомонять на базарі, що вже впіймали тих розбійників і що вони вже сидять в Кишиневі в тюрмі (Нечуй-Левицький, III, 1956, 278); Настя.. подалась з дитиною в город, одвідати Гната, котрий сидів у тюрмі, чекаючи суду (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 75); І тепер нащадки панські Тюрми міцнії будують, А поетові нащадки Слово гостреє гартують (Леся Українка, I, 1951, 386); Із вогких окопів, із тюрем сирих, Із шахт, із заводів, із лав трудових, У бурях, в пожарах прийшов він до нас, Той день, що збратав нас, що світ весь потряс (Максим Рильський, III, 1961, 237); Це був молодий дезертир, жорстокий і безвольний, бандит і грабіжник, що не раз сидів у тюрмі, відбуваючи.. покарання за свої злочини (Олександр Довженко, I, 1958, 297);  * У порівняннях.Рідко можно [можна] спіткати таку непривітну, смутну, темну, як тюрма, хату (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 31);
2.2 Російська імперія
+
//  збірн. Арештанти. — Вночі, коли я сам і ніхто мене не бачить, коли спить уся тюрма,.. — страждання стають невиносимими [нестерпними] (Гнат Хоткевич, I, 1966, 175); І його повісили сірим світанком під жахливі крики цілої тюрми (Юрій Яновський, II, 1958, 223).  
2.3 Друга Річ Посполита
+
♦ Гнити в тюрмі (по тюрмах) — перебуваючи в тюрмі, тюрмах, втрачати сили, здоров'я. Я бачила, як гинуло найкраще, Як родичі мої гнили по тюрмах Ігяк високе, низько упадало (Леся Українка, I, 1951, 119); Гноїти (згноїти) в тюрмі (по тюрмах) — довгий час тримати кого-небудь у тюрмі (тюрмах). Він [Т. Шевченко] пригадав би вам ті дні, коли в тюрмі його гноїли!.. (Володимир Сосюра, I, 1957, 403); Піти в тюрму див. піти; Поволочити по тюрмах див. поволочити.
2.4 Радянські часи
+
2. перен. Місце, проживаючи в якому, хтось зазнав утисків, гноблення. Боже милий! Чи довго буде ще мені В оцій незамкнутій тюрмі, Понад оцим нікчемним морем Нудити світом? (Тарас Шевченко, II, 1963, 130); Нема вже старої Росії, нема тюрми народів — ожили степи, озера, — новії сходи нова земля дала (Павло Тичина, III, 1957, 19).
2.5 Незалежна Україна
+
Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 335.
  
''Центральна Азія''
+
===[http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/49934-prjamec.html  Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка]===
 +
Тюрма, -ми, ж. = турма.
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
ТЮРМА́, и́, ж.
 +
1. Місце ув’язнення, будівля, де перебувають особи, засуджені до позбавлення волі або які знаходяться під судовим слідством. Знов люди гомонять на базарі, що вже впіймали тих розбійників і що вони вже сидять в Кишиневі в тюрмі (Н.-Лев., III, 1956, 278); Настя.. подалась з дитиною в город, одвідати Гната, котрий сидів у тюрмі, чекаючи суду (Коцюб., І, 1955, 75); І тепер нащадки панські Тюрми міцнії будують, А поетові нащадки Слово гостреє гартують (Л. Укр., І, 1951, 386); Із вогких окопів, із тюрем сирих, Із шахт, із заводів, із лав трудових, У бурях, в пожарах прийшов він до нас, Той день, що збратав нас, що світ весь потряс (Рильський, III, 1961, 237); Це був молодий дезертир, жорстокий і безвольний, бандит і грабіжник, що не раз сидів у тюрмі, відбуваючи покарання за свої злочини (Довж., І, 1958, 297); * У порівн. Рідко можно [можна] спіткати таку непривітну, смутну, темну, як тюрма, хату (Барв., Опов.., 1902, 31); // збірн. Арештанти. — Вночі, коли я сам і ніхто мене не бачить, коли спить уся тюрма,.. — страждання стають невиносимими [нестерпними] (Хотк., І, 1966, 175); І його повісили сірим світанком, під жахливі крики цілої тюрми (Ю. Янов., II, 1958, 223).
 +
◊ Гни́ти в тюрмі́ (по тю́рмах) — перебуваючи в тюрмі, тюрмах, втрачати сили, здоров’я. Я бачила, як гинуло найкраще, Як родичі мої гнили по тюрмах І як високе низько упадало (Л. Укр., І, 1951, 119); Гної́ти (згної́ти) в тюрмі́ (по тю́рмах) — довгий час тримати кого-небудь у тюрмі (тюрмах). Він [Т. Шевченко] пригадав би вам ті дні, коли в тюрмі його гноїли!.. (Сос., І, 1957, 403); Піти́ в тюрму́ див.піти́; Поволочи́ти по тю́рмах див. поволочи́ти.
 +
2. перен. Місце, проживаючи в якому, хтось зазнає утисків, гноблення. Боже милий! Чи довго буде ще мені В оцій незамкнутій тюрмі, Понад оцим нікчемним морем Нудити світом? (Шевч., II, 1963, 130); Нема вже старої Росії, нема тюрми народів — ожили степи, озера, — новії сходи нова земля дала (Тич., III, 1957, 19).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 335.
  
Зіндан (Бухарський емірат, Російська імперія, 1917).
+
Тюрма, ми, ж. = Турма.
У центральноазійських країнах в'язниця називається зіндан від перського زندان, zindân «тюрма»[1]. Слово утворене від зіна — «злочин» і дан «приміщення». Зіндани споруджували у вигляді ям, землянок або напівземлянок[2].
+
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. К., 1907—1909. Т. 4. — С. 300.
''Україна''
+
  
За ґратами.
+
==Іноземні словники==
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
ТЮРМА — ТЮРМА, (тюрьма) жен. острог, темница, место заключенья преступников или подсудимых, узников. Временную полицейскую тюрму зовут: арестантскою, она же: мешок, блошница и пр. Тюрма для проходящих узников, острог.  
  
'''В'язниця Бригідки у Львові (слідчий ізолятор № 19).'''
+
Толковый словарь Даля
''Київська Русь''
+
З княжої доби докладніших відомостей про форми ув'язнення немає. Місцем ув'язнення для вищих верств суспільства був так званий «поруб», до якого саджали політичних в'язнів (князів-противників, змовників-бояр тощо); в окремих монастирських приміщеннях ув'язнювали «церковних людей» і злочинців проти релігії. За всілякі інші провини тримали в різних місцях під вартою. Пізніше місцем ув'язнення звичайно були ратуші, в яких були спеціальні «турми» (від нім. der Turm — вежа). У джерелах згадуються також і замкові «турми».
+
Ув'язнених називали також колодниками, бо їх часто тримали в колодках (кайданах). Церковні суди тримали винних у «куні», тобто заковували в залізну скобу з замками, прикріплену до зовнішньої стіни дзвіниці або церкви. По селах винних тримали під вартою в коморах, хлівах або в приміщеннях, спеціально на це призначених. За Гетьманщини були тюрми в полкових містах, в яких в'язні перебували, переважно, під слідством. Головними формами покарання були грошові й тілесні кари і страта. На підставі судового рішення також забивали в колодки, приковували до гармати, іноді віддавали на відробітки до монастиря. Ув'язнення застосовувалося рідко (за переховування злодіїв, перелюбство, відмову повернути вкрадене, а також за неправдиву апеляцію). Строк ув'язнення, залежно від провини, тривав від 12 тижнів до 2 років.
+
''Російська імперія''
+
  
'''Лук'янівська в'язниця у Києві, 1900 р.'''
+
Тюрма — и/, ж. 1) Місце ув язнення, будівля, де перебувають особи, засуджені до позбавлення волі або які знаходяться під судовим слідством. || збірн. Арештанти. 2) перен. Місце, проживаючи в якому, хтось зазнає утисків, гноблення.
У Російській імперії до середини 17 ст. ув'язнених тримали лише під слідством у підземеллях, льохах і так званих «застінках». З 1649 тюрму почали застосовувати як додатковий засіб покарання. У царських тюрмах аж до реформи середини 19 ст. панували жахливі умови. Ще у 18 ст. уряд не давав жодних засобів на утримання в'язнів, часом їх випускали на жебри, і були випадки смерти з голоду. Загальне число тюрем — каторжних, кріпосних, монастирських — досягало 20 тисяч.
+
У 19 ст. позбавлення волі стає головною мірою покарання. На українських землях під Австрією при кожному суді були тюрми, в яких тримали також в'язнів під слідством. Ця система поволі прищепилася і в Росії, хоч тут широко було практиковане заслання і каторжні роботи. Щойно в другій половині 19 ст. розпочато реформи. 1879 ухвалено закон про тюремне управління й реорганізацію тюрем за різними категоріями. Тоді ж розпочато планову розбудову тюремних приміщень. 1890 ухвалено закон про перебування під вартою, а 1909 — про виховно-виправні заклади для неповнолітніх. У 19—20 віках кожне місто в Росії мало тюремний будинок, часто не один; вони називалися різно: тюрма, острог, тюремний замок. У Києві була велика Лук'янівська тюрма і менша на Бібіковському бульварі, у Харкові — тюрма на Холодній горі. Політичних в'язнів за царського часу тримали у 18 — першій половині 19 ст. в льохах Києво-Печерської лаври, а пізніше — у Київській фортеці (зокрема в т. зв. «Косому Капонірі»). На українських землях під Австрією тюремні справи регулював закон 1873 про кримінальне злочинство, а також різні правила.
+
''Друга Річ Посполита''
+
Під Польщею були збережені російська й австрійська системи, доповнені окремими законодавчими актами. Ці закони регулювали питання відбуття кари позбавлення волі, тюремної адміністрації, праці в'язнів тощо. Спеціальних тюрем для політв'язнів у Польщі не було, так що українці, засуджені за антидержавну діяльність, відбували ув'язнення у тюрмах в корінній Польщі (Вісніч, Вронки, Равіч, Сєрадз, Свєнти Кжиж). Найбільша тюрма загального типу була у Львові — «Бриґідки»,  і через неї перейшли тисячі українських політичних в'язнів. 1934 року створено концентраційний табір у Березі Картузькій.
+
''Радянські часи''
+
  
'''Колишній табір ГУЛАГу Перм-36.'''
+
Український тлумачний словник
В СРСР основною формою позбавлення волі стали концентраційні табори (звичайно під назвою «виправно-трудових колоній»). Але політичний терор набрав такого масового характеру, що не тільки колишні царські тюрми були настільки переповнені, що в одиночних чи призначених на 2—4 особи камерах утримувалось по кільканадцять в'язнів, а під тюрми пристосовано й будови іншого призначення. Тюремний тип покарання відзначається певною ізоляцією, максимальним обмеженням прав в'язнів (обмеження, а то й заборона побачень, заборона набувати додаткові харчі і предмети першої потреби, обмеження листування тощо).
+
 
У 1920 — 50-их pp. з політичних мотивів масово ув'язнювали без жодних законних чи судових формальностей і чинили жорстокі розправи до фізичних знущань включно: відомі жорстокі масові розстріли у Вінниці 1937—38 (див. Вінницький злочин), у Львові, Дрогобичі, Тернополі, Дубному й інших містах перед відступом Червоної армії в 1941 і багато ін. З другої половини 1950-х років ув'язнення в тюрму відбувається формально тільки на підставі судового вироку, але фактично й тепер порушення норм законности стосовно політичних в'язнів лишається типовою ознакою радянської пенітенціарної системи. Про це свідчать ув'язнення й суди над діячами українського опору 1960—70-их років. Політичних в'язнів як правило утримують у тюрмах усуміш з кримінальними в'язнями, що робиться з політичною метою: щоб приховати рух опору і назовні твердити, ніби в ув'язненні перебувають лише кримінальні злочинці. Боротьба ув'язнених діячів опору за статус політв'язня не дала помітних наслідків. У 1960—70-х роках, як і раніше, радянський уряд ув'язнював українських політичних в'язнів у тюрми (як і в концентраційні табори) за межами УРСР (відома Владимірська тюрма), що література Самвидаву оцінює як повний брак суверенности республіки, яка позбавлена навіть права вирішувати справи своїх в'язнів.
+
тюрма — същ. тъмница, зандан, затвор .
Режим тюрем у ті часи регулювалися документами «Основи виправно-трудового законодавства СРСР» (1969) і «Виправно-трудовий кодекс УРСР» (1971). Статистичні дані про загальну кількість в'язнів повідомляли — і поділ їх на кримінальних і політичних вважалися державною таємницею.
+
Български синонимен речник
 +
 
 +
тюрьма (устарелое тюрма), род. тюрьмы, вин. тюрьму (неправильно тюрьму); мн. тюрьмы, род. тюрем (нерекомендуется тюрьм), дат. тюрьмам, твор. тюрьмами, предл. о (в) тюрьмах и устарелое тюрьмы, тюрем, тюрьмам, тюрьмами, тюрьмах. В литературном языке XIX века устарелые варианты тюрьмы, тюрем, тюрьмами др. встречались (чаще при исторической стилизации). Например, у А. Пушкина: «[Пленник:] Что день, токазнь. Тюрьмы битком набиты» (Борис Годунов).
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Тюрма2.jpg |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Тюрма3.jpg |x140px]]
 +
|}
 +
 
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| 1Y1luo1-3kA }}
 +
==Див. також==
 +
===Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка===
 +
====[http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0 Каторга]====
 +
====[http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8F Темниця]====
 +
 
 +
==Джерела та література==
 +
===[https://www.youtube.com/watch?v=1Y1luo1-3kA Тюрма. Стрийська в'язниця]===
 +
 
 +
==Зовнішні посилання==
 +
===[https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8E%D1%80%D1%8C%D0%BC%D0%B0 Матеріал з Вікіпедії]===
 +
===[http://www.novate.ru/blogs/160116/34614/  15 необычных фактов со всего мира о тюрьмах и заключенных]===
 +
1. Тюрьма без ограничений
 +
Самых закоренелых преступников в Норвегии перевозят на остров-тюрьму, где их практически не ограничивают ни в чем. По международным стандартам эта тюрьма имеет минимальный уровень безопасности, но при этом также имеет один из самых низких показателей повторного правонарушения во всем мире.
 +
2. Иск на $ 5 млн
 +
В 1995 году Роберт Ли Брок подал иск сам на себя, заявив, что он напился и совершил кражу со взломом. Поскольку его посадили за решетку на 23 года и он не имел возможности получать доход, Роберт ожидал, что государство должно выполнить обязательства иска на $ 5 млн. Его дело даже не было рассмотрено.
 +
3. Горячий душ
 +
 
 +
Алькатрас был одной из немногих американских тюрем, оснащенной душем с горячей водой. Единственная причина этого заключалась в том, чтобы предотвратить побеги заключенных (предполагалось, что заключенные после горячего душа попросту не полезут в холодную воду бухты).
 +
 
 +
 
 +
4. Мой дом - тюрьма
 +
 
 +
Заключенный в Балтиморской тюрьме переспал с четырьмя женщинами-охранниками, после чего те забеременели, а также заработал почти $ 20 000 на контрабанде товаров.
 +
 
 +
 
 +
5. Гуманизм по-тюремному
 +
 
 +
В Японии приговоренных к смертной казни уведомляют о грядущей смерти всего за несколько часов до казни. А их семьи уведомляют уже по факту казни, через некоторое время.
 +
 
 +
 
 +
6. Прикованные к экрану
 +
 
 +
В некоторых частных тюрьмах руководство считает, что предоставить заключенным телевизоры обходится гораздо дешевле, чем нанимать больше охранников.
 +
 
 +
 
 +
7. Надсмотрщики как дети
 +
 
 +
В 2010 году двое заключенных просто вышли из тюрьмы в штате Висконсин благодаря поддельным записям об освобождении. Их поймали несколько дней спустя.
 +
 
 +
 
 +
8. Ключи от камеры
 +
 
 +
В Нууке, Гренландия, некоторые заключенные имеют ключи от собственных камер. Они также могут покидать территорию тюрьмы, чтобы ходить на учебу и на работу. Некоторым из них даже позволяют ездить на охоту.
 +
 
 +
 
 +
9. Чужими руками
 +
 
 +
Охранники тюрьмы штата Нью-Мексико выставляют несговорчивых заключенных перед остальными как стукачей. Делается это для того, чтобы их избивали в камерах.
 +
 
 +
 
 +
10. 46 лет в ожидании казни
 +
 
 +
Максимальное время в камере смертников провел (в соответствии с Книгой рекордов Гиннесса) японский боксер Ивао Хакамада. Он провел 46 лет в камере смертников за убийство четырех человек, прежде чем его выпустили после тестов ДНК в 2014 году.
 +
 
 +
 
 +
11. Мы с тобой лишь час летали
 +
 
 +
Аферист по имени Рональд Макинтош сбежал из тюрьмы в Калифорнии, угнал вертолет, после чего вернулся, чтобы забрать свою подругу, которая также пребывала в тюрьме. Вскоре их поймали.
 +
12. Последняя льгота
 +
 
 +
В Техасе больше не предлагают специальный последний ужин заключенным, которых вскоре казнят. Вместо этого, они получают ту же еду, что и все остальные.
 +
 
 +
13. 10 лет за разговоры
 +
 
 +
Проведя 10 лет в тюрьме за свою социалистическую речь, Юджин Дебс баллотировался на пост президента в 1920 году и получил более миллиона голосов.
 +
 
 +
 
 +
14. IQ 46 баллов
 +
 
 +
Джо Арриди был одним из самых счастливых заключенных, которые когда-либо содержались в камере смертников. Заключенный, чей IQ составлял 46 баллов, в день оглашения приговора играл с игрушечным поездом, который принес ему начальник тюрьмы. Когда его привели в газовую камеру в 1939 году, он начал нервничать, но начальник тюрьмы успокоил его. Джо был посмертно помилован в 2011 году.
 +
 
 +
 
 +
15. Бей чужих, свои простят
 +
 
 +
Тайским заключенным могут уменьшить срок заключения, если они будут принимать участие в боксерских матчах против иностранцев.
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 22:04, 26 листопада 2017

Тюрма, -ми, ж. = Турма.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТЮРМА́, и, жін. 1. Місце ув'язнення, будівля, де перебувають особи, засуджені до позбавлення волі або які знаходяться під судовим слідством. Знов люди гомонять на базарі, що вже впіймали тих розбійників і що вони вже сидять в Кишиневі в тюрмі (Нечуй-Левицький, III, 1956, 278); Настя.. подалась з дитиною в город, одвідати Гната, котрий сидів у тюрмі, чекаючи суду (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 75); І тепер нащадки панські Тюрми міцнії будують, А поетові нащадки Слово гостреє гартують (Леся Українка, I, 1951, 386); Із вогких окопів, із тюрем сирих, Із шахт, із заводів, із лав трудових, У бурях, в пожарах прийшов він до нас, Той день, що збратав нас, що світ весь потряс (Максим Рильський, III, 1961, 237); Це був молодий дезертир, жорстокий і безвольний, бандит і грабіжник, що не раз сидів у тюрмі, відбуваючи.. покарання за свої злочини (Олександр Довженко, I, 1958, 297); * У порівняннях.Рідко можно [можна] спіткати таку непривітну, смутну, темну, як тюрма, хату (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 31); // збірн. Арештанти. — Вночі, коли я сам і ніхто мене не бачить, коли спить уся тюрма,.. — страждання стають невиносимими [нестерпними] (Гнат Хоткевич, I, 1966, 175); І його повісили сірим світанком під жахливі крики цілої тюрми (Юрій Яновський, II, 1958, 223). ♦ Гнити в тюрмі (по тюрмах) — перебуваючи в тюрмі, тюрмах, втрачати сили, здоров'я. Я бачила, як гинуло найкраще, Як родичі мої гнили по тюрмах Ігяк високе, низько упадало (Леся Українка, I, 1951, 119); Гноїти (згноїти) в тюрмі (по тюрмах) — довгий час тримати кого-небудь у тюрмі (тюрмах). Він [Т. Шевченко] пригадав би вам ті дні, коли в тюрмі його гноїли!.. (Володимир Сосюра, I, 1957, 403); Піти в тюрму див. піти; Поволочити по тюрмах див. поволочити. 2. перен. Місце, проживаючи в якому, хтось зазнав утисків, гноблення. Боже милий! Чи довго буде ще мені В оцій незамкнутій тюрмі, Понад оцим нікчемним морем Нудити світом? (Тарас Шевченко, II, 1963, 130); Нема вже старої Росії, нема тюрми народів — ожили степи, озера, — новії сходи нова земля дала (Павло Тичина, III, 1957, 19). Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 335.

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Тюрма, -ми, ж. = турма.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ТЮРМА́, и́, ж. 1. Місце ув’язнення, будівля, де перебувають особи, засуджені до позбавлення волі або які знаходяться під судовим слідством. Знов люди гомонять на базарі, що вже впіймали тих розбійників і що вони вже сидять в Кишиневі в тюрмі (Н.-Лев., III, 1956, 278); Настя.. подалась з дитиною в город, одвідати Гната, котрий сидів у тюрмі, чекаючи суду (Коцюб., І, 1955, 75); І тепер нащадки панські Тюрми міцнії будують, А поетові нащадки Слово гостреє гартують (Л. Укр., І, 1951, 386); Із вогких окопів, із тюрем сирих, Із шахт, із заводів, із лав трудових, У бурях, в пожарах прийшов він до нас, Той день, що збратав нас, що світ весь потряс (Рильський, III, 1961, 237); Це був молодий дезертир, жорстокий і безвольний, бандит і грабіжник, що не раз сидів у тюрмі, відбуваючи покарання за свої злочини (Довж., І, 1958, 297); * У порівн. Рідко можно [можна] спіткати таку непривітну, смутну, темну, як тюрма, хату (Барв., Опов.., 1902, 31); // збірн. Арештанти. — Вночі, коли я сам і ніхто мене не бачить, коли спить уся тюрма,.. — страждання стають невиносимими [нестерпними] (Хотк., І, 1966, 175); І його повісили сірим світанком, під жахливі крики цілої тюрми (Ю. Янов., II, 1958, 223). ◊ Гни́ти в тюрмі́ (по тю́рмах) — перебуваючи в тюрмі, тюрмах, втрачати сили, здоров’я. Я бачила, як гинуло найкраще, Як родичі мої гнили по тюрмах І як високе низько упадало (Л. Укр., І, 1951, 119); Гної́ти (згної́ти) в тюрмі́ (по тю́рмах) — довгий час тримати кого-небудь у тюрмі (тюрмах). Він [Т. Шевченко] пригадав би вам ті дні, коли в тюрмі його гноїли!.. (Сос., І, 1957, 403); Піти́ в тюрму́ див.піти́; Поволочи́ти по тю́рмах див. поволочи́ти. 2. перен. Місце, проживаючи в якому, хтось зазнає утисків, гноблення. Боже милий! Чи довго буде ще мені В оцій незамкнутій тюрмі, Понад оцим нікчемним морем Нудити світом? (Шевч., II, 1963, 130); Нема вже старої Росії, нема тюрми народів — ожили степи, озера, — новії сходи нова земля дала (Тич., III, 1957, 19). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 335.

Тюрма, ми, ж. = Турма. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 300.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

ТЮРМА — ТЮРМА, (тюрьма) жен. острог, темница, место заключенья преступников или подсудимых, узников. Временную полицейскую тюрму зовут: арестантскою, она же: мешок, блошница и пр. Тюрма для проходящих узников, острог.

Толковый словарь Даля

Тюрма — и/, ж. 1) Місце ув язнення, будівля, де перебувають особи, засуджені до позбавлення волі або які знаходяться під судовим слідством. || збірн. Арештанти. 2) перен. Місце, проживаючи в якому, хтось зазнає утисків, гноблення.

Український тлумачний словник

тюрма — същ. тъмница, зандан, затвор . Български синонимен речник

тюрьма (устарелое тюрма), род. тюрьмы, вин. тюрьму (неправильно тюрьму); мн. тюрьмы, род. тюрем (нерекомендуется тюрьм), дат. тюрьмам, твор. тюрьмами, предл. о (в) тюрьмах и устарелое тюрьмы, тюрем, тюрьмам, тюрьмами, тюрьмах. В литературном языке XIX века устарелые варианты тюрьмы, тюрем, тюрьмами др. встречались (чаще при исторической стилизации). Например, у А. Пушкина: «[Пленник:] Что день, токазнь. Тюрьмы битком набиты» (Борис Годунов).

Ілюстрації

Тюрма2.jpg Тюрма3.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Каторга

Темниця

Джерела та література

Тюрма. Стрийська в'язниця

Зовнішні посилання

Матеріал з Вікіпедії

15 необычных фактов со всего мира о тюрьмах и заключенных

1. Тюрьма без ограничений Самых закоренелых преступников в Норвегии перевозят на остров-тюрьму, где их практически не ограничивают ни в чем. По международным стандартам эта тюрьма имеет минимальный уровень безопасности, но при этом также имеет один из самых низких показателей повторного правонарушения во всем мире. 2. Иск на $ 5 млн В 1995 году Роберт Ли Брок подал иск сам на себя, заявив, что он напился и совершил кражу со взломом. Поскольку его посадили за решетку на 23 года и он не имел возможности получать доход, Роберт ожидал, что государство должно выполнить обязательства иска на $ 5 млн. Его дело даже не было рассмотрено. 3. Горячий душ

Алькатрас был одной из немногих американских тюрем, оснащенной душем с горячей водой. Единственная причина этого заключалась в том, чтобы предотвратить побеги заключенных (предполагалось, что заключенные после горячего душа попросту не полезут в холодную воду бухты).


4. Мой дом - тюрьма

Заключенный в Балтиморской тюрьме переспал с четырьмя женщинами-охранниками, после чего те забеременели, а также заработал почти $ 20 000 на контрабанде товаров.


5. Гуманизм по-тюремному

В Японии приговоренных к смертной казни уведомляют о грядущей смерти всего за несколько часов до казни. А их семьи уведомляют уже по факту казни, через некоторое время.


6. Прикованные к экрану

В некоторых частных тюрьмах руководство считает, что предоставить заключенным телевизоры обходится гораздо дешевле, чем нанимать больше охранников.


7. Надсмотрщики как дети

В 2010 году двое заключенных просто вышли из тюрьмы в штате Висконсин благодаря поддельным записям об освобождении. Их поймали несколько дней спустя.


8. Ключи от камеры

В Нууке, Гренландия, некоторые заключенные имеют ключи от собственных камер. Они также могут покидать территорию тюрьмы, чтобы ходить на учебу и на работу. Некоторым из них даже позволяют ездить на охоту.


9. Чужими руками

Охранники тюрьмы штата Нью-Мексико выставляют несговорчивых заключенных перед остальными как стукачей. Делается это для того, чтобы их избивали в камерах.


10. 46 лет в ожидании казни

Максимальное время в камере смертников провел (в соответствии с Книгой рекордов Гиннесса) японский боксер Ивао Хакамада. Он провел 46 лет в камере смертников за убийство четырех человек, прежде чем его выпустили после тестов ДНК в 2014 году.


11. Мы с тобой лишь час летали

Аферист по имени Рональд Макинтош сбежал из тюрьмы в Калифорнии, угнал вертолет, после чего вернулся, чтобы забрать свою подругу, которая также пребывала в тюрьме. Вскоре их поймали. 12. Последняя льгота

В Техасе больше не предлагают специальный последний ужин заключенным, которых вскоре казнят. Вместо этого, они получают ту же еду, что и все остальные.

13. 10 лет за разговоры

Проведя 10 лет в тюрьме за свою социалистическую речь, Юджин Дебс баллотировался на пост президента в 1920 году и получил более миллиона голосов.


14. IQ 46 баллов

Джо Арриди был одним из самых счастливых заключенных, которые когда-либо содержались в камере смертников. Заключенный, чей IQ составлял 46 баллов, в день оглашения приговора играл с игрушечным поездом, который принес ему начальник тюрьмы. Когда его привели в газовую камеру в 1939 году, он начал нервничать, но начальник тюрьмы успокоил его. Джо был посмертно помилован в 2011 году.


15. Бей чужих, свои простят

Тайским заключенным могут уменьшить срок заключения, если они будут принимать участие в боксерских матчах против иностранцев.