Відмінності між версіями «Отчина»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 3 проміжні версії цього учасника)
Рядок 3: Рядок 3:
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
Тлумачення слова у сучасних словниках
+
 
 +
 
 +
===[http://sum.in.ua/]===
 +
'''Академічний тлумачний словник'''
 +
 
 +
'''ОТЧИ́НА, и, жін., заст.'''
 +
'''1. уроч. Вітчизна.''' Про дальню мріючи отчину, Ти залишала край чужий; Я пам'ятаю цю годину, І плач і стогін мій смутний (Михайло Драй-Хмара, Вибр., 1969, 209); Радуйся, Україно, Мила моя отчино, Прийшла в наш степ новина (Іван Вирган, В розповні літа, 1959, 151).
 +
'''2. Спадщина від батьків;''' батьківщина. Василько схопився з місця: — Не треба, Даниле, не хочу я сам. Будемо разом.. Хай буде наша отчина спільна (Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 420).
 +
 
 +
===[http://lang.slovopedia.org.ua/11/53406/166767.html]===
 +
 
 +
'''Російсько-український словник (Українська академія наук)'''
 +
 
 +
'''ОТЧИЗНА'''
 +
батьківщина, рідний край, рідна країна, вітчизна. Тоска по -не - туга, сум, сумування за рідним краєм.
 +
 
 +
===[http://rozum.org.ua/index.php?a=term&d=22&t=1331]===
 +
 
 +
'''Словник синонімів української мови
 +
'''
 +
 
 +
'''БАТЬКІВЩИНА''' (рідна країна); '''ВІТЧИЗНА, ОТЧИЗНА (ОТЧИНА) заст., РОДИНА заст. (ужив. звичайно в урочистих та поетичних контекстах).''' Сотні тисяч синів України прославили героїчними подвигами свою прекрасну Батьківщину (П. Панч); Ця твердь земна трухлявіє щодня, а ми все визначаємось. До суті доходимо. І, Господом забуті, вітчизни просимо, як подання (В. Стус); Любов к отчизні де героїть, Там сила вража не устоїть. Там грудь сильнійша од гармат (І. Котляревський). Хто щиро поважа родину, Свій рідний край, Тому не всюди рай; Чужина в'ялить, як Билину (Л. Глібов).
 +
БАТЬКІВЩИНА (чого - місце походження, зародження чого-небудь), КОЛИСКА уроч., поет. Батьківщина чаю - Китай.
 +
 
 +
'''СПАДЩИНА''' (майно і т. ін., що переходить від його власника до іншого), СПАДОК, НАЩАДОК розм.;
 +
'''БАТЬКІВЩИНА, МАТЕРИЗНА, ДІДІВЩИНА, ДІДИЗНА, БАБИЗНА, ПРАДІДИЗНА заст., ПРАДІДІВЩИНА заст., ОТЧИНА (ОТЧИЗНА) заст., ВІТЦІВЩИНА діал. (спадщина від батьків і конкретно - від батька, матері, діда, баби і т. ін.); ПРЕДКІВЩИНА, ПАТРИМОНІЙ книжн., ПАТРИМОНІУМ книжн.''' Коли три сини старійшини Анта ділили між собою спадщину, середульший син Сварг недаремно взяв собі всяку кузнь (С. Скляренко); По смерті батька Макар став повновладним хазяїном хутора і всіх багатств, що перейшли йому в спадок (П. Кочура); (Демко:) Один змалку працює, у праці і помира, і дітям в нащадок зоставля одну тільки гірку працю (М. Кропивницький); (Золотницький:) Яким згинув... Його батьківщина й материзна тепер у мене, - це більша частина нашого маєтку (Б. Грінченко); Оця десятина землі.. дісталась йому від батька. То була дідизна, прадідизна, може (М. Коцюбинський); Василько схопився з місця: - Не треба, Даниле, не хочу я сам. Будемо разом.. Хай буде наша отчина спільна (А. Хижняк); Кидають отчизну і свою дідизну: свої пасіки й левади (Словник Б. Грінченка).
 +
 
 +
 
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Vitchuzna20.11.png|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Vitchuznaa20.11.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]  
+
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
 
|}
 
|}
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
  
==Див. також==
+
{{#ev:youtube|nKcwIP0SVHQ}}.
 +
 
 +
{{#ev:youtube|ahrDBcJozC0}}.
  
==Джерела та література==
+
{{#ev:youtube|A02B3jIaVLQ}}.
  
==Зовнішні посилання==
 
  
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут філології]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут філології]]
 
[[Категорія:Слова 2017 року]]
 
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 00:16, 21 листопада 2017

Отчи́на, -ни, ж. = Отчизна 1. Чуб. V.

Сучасні словники

[1]

Академічний тлумачний словник

ОТЧИ́НА, и, жін., заст. 1. уроч. Вітчизна. Про дальню мріючи отчину, Ти залишала край чужий; Я пам'ятаю цю годину, І плач і стогін мій смутний (Михайло Драй-Хмара, Вибр., 1969, 209); Радуйся, Україно, Мила моя отчино, Прийшла в наш степ новина (Іван Вирган, В розповні літа, 1959, 151). 2. Спадщина від батьків; батьківщина. Василько схопився з місця: — Не треба, Даниле, не хочу я сам. Будемо разом.. Хай буде наша отчина спільна (Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 420).

[2]

Російсько-український словник (Українська академія наук)

ОТЧИЗНА батьківщина, рідний край, рідна країна, вітчизна. Тоска по -не - туга, сум, сумування за рідним краєм.

[3]

Словник синонімів української мови

БАТЬКІВЩИНА (рідна країна); ВІТЧИЗНА, ОТЧИЗНА (ОТЧИНА) заст., РОДИНА заст. (ужив. звичайно в урочистих та поетичних контекстах). Сотні тисяч синів України прославили героїчними подвигами свою прекрасну Батьківщину (П. Панч); Ця твердь земна трухлявіє щодня, а ми все визначаємось. До суті доходимо. І, Господом забуті, вітчизни просимо, як подання (В. Стус); Любов к отчизні де героїть, Там сила вража не устоїть. Там грудь сильнійша од гармат (І. Котляревський). Хто щиро поважа родину, Свій рідний край, Тому не всюди рай; Чужина в'ялить, як Билину (Л. Глібов). БАТЬКІВЩИНА (чого - місце походження, зародження чого-небудь), КОЛИСКА уроч., поет. Батьківщина чаю - Китай.

СПАДЩИНА (майно і т. ін., що переходить від його власника до іншого), СПАДОК, НАЩАДОК розм.; БАТЬКІВЩИНА, МАТЕРИЗНА, ДІДІВЩИНА, ДІДИЗНА, БАБИЗНА, ПРАДІДИЗНА заст., ПРАДІДІВЩИНА заст., ОТЧИНА (ОТЧИЗНА) заст., ВІТЦІВЩИНА діал. (спадщина від батьків і конкретно - від батька, матері, діда, баби і т. ін.); ПРЕДКІВЩИНА, ПАТРИМОНІЙ книжн., ПАТРИМОНІУМ книжн. Коли три сини старійшини Анта ділили між собою спадщину, середульший син Сварг недаремно взяв собі всяку кузнь (С. Скляренко); По смерті батька Макар став повновладним хазяїном хутора і всіх багатств, що перейшли йому в спадок (П. Кочура); (Демко:) Один змалку працює, у праці і помира, і дітям в нащадок зоставля одну тільки гірку працю (М. Кропивницький); (Золотницький:) Яким згинув... Його батьківщина й материзна тепер у мене, - це більша частина нашого маєтку (Б. Грінченко); Оця десятина землі.. дісталась йому від батька. То була дідизна, прадідизна, може (М. Коцюбинський); Василько схопився з місця: - Не треба, Даниле, не хочу я сам. Будемо разом.. Хай буде наша отчина спільна (А. Хижняк); Кидають отчизну і свою дідизну: свої пасіки й левади (Словник Б. Грінченка).


Ілюстрації

Vitchuzna20.11.png Vitchuznaa20.11.jpg

Медіа

.
.
.