Відмінності між версіями «Перлина»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Ілюстрації)
(Ілюстрації)
Рядок 18: Рядок 18:
 
[[Файл:Перлина.jpeg]]
 
[[Файл:Перлина.jpeg]]
 
[[Файл:Перлина2.jpeg]]
 
[[Файл:Перлина2.jpeg]]
[[Файл:Перлина3|міні]]
+
[[Файл:Перлина3.jpeg]]
[[Файл:Перлина4|міні]]
+
[[Файл:Перлина4.jpeg]]
<gallery>
+
Перлина.jpeg|
+
перлина2.jpg|
+
</gallery>
+
<gallery>
+
Example.jpg|Опис1
+
Example.jpg|Опис2
+
</gallery>
+
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==

Версія за 18:53, 19 листопада 2015

Перли́на, -ни, ж. Жемчужина. - тверде округле утворення арагоніту біогенного походження, яке виникає всередині мушлі (черепашки) деяких двостулкових молюсків унаслідок подразнення їх мантії якою-небудь сторонньою речовиною (наприклад, піщинкою). У морській воді перлина зростає повільніше і розміру потрібного для промислового збору досягає через 3—5 років. Морські молюски, на відміну від річкових, можуть виростити тільки одну перлину, в той час як у прісноводних молюсків одночасно може вирости більше 3-х перлин в одній мушлі.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) ПЕРЛИ́НА, и, жін.

  1. Одно зерно перлів (у 1 знач.). В деяких черепашках знаходять дорогоцінні.. перлини (Фізична географія, 5, 1956, 59); Дорогих перлин коштовних Є багато в синім морі (Леся Українка, I, 1951, 372); Яких тільки камінців не було тут! І червоні, як усмішка, корали, і маленькі зірочки — діаманти, і рідкісні чорні перлини (Оксана Іваненко, Вел. очі, 1956, 77); * Образно. Немає Мудріших, ніж народ, учителів; У нього кожне слово — це перлина (Максим Рильський, III, 1961, 211); * У порівняннях. Краплинки на квітах виблискували й сяяли, мов дорогоцінні перлини (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 76)
  2. чого, перен. Найкращий зразок чого-небудь, найвидатніший мистецький твір і т. ін. — Її [Італії] чудова дочка, королева моря і перлина землі, Венеція, взяла мене за руку і, як малу заблукану дитину, вивела на вільний світ! (Іван Франко, VIII, 1952, 106); Українські Карпати нерідко називають зеленою перлиною нашої республіки (Вечірній Київ, 13.I 1966, 1); Окремим виданням Держлітвидав України випускає в світ перлину української класичної драматургії — [п'єсу] «Назар Стодоля» (Літературна газета, 10.I 1961, 1); Цей хор [«Вічний революціонер»] і тепер користується великою популярністю і є однією з найцінніших перлин золотого фонду революційних пісень (Мистецтво, 6, 1955, 13);

// Дуже вродлива або кохана дівчина, жінка. І рожу, й лілею, і сонце, й голубку Я все те, здавалось, любив до загину. Тепер не люблю їх, — одну маю любку, Дівчину-рибчину, перлину єдину (Леся Українка, IV, 1954, 79).

"Словопедія"

       ПЕРЛ – ПЕРЛИ – ПЕРЛИНА 
       Перл, -у. Найдрібніший друкарський шрифт (5 пунктів). 
       Перли, -ів, мн. Перламутрові зерна, прикраси з них тощо. 
       Перлина. Одна зернина перлів, а також переносно: рідкісна чорна перлина, перлина української класичної драматургії.

Ілюстрації

Перлина.jpeg Перлина2.jpeg Перлина3.jpeg Перлина4.jpeg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=j4ayN_kk2U0

Цікаві факти

Перлина - це перламутровий саркофаг для черв'яка

А чи знаєте ви, що перлина з'являється в раковині зовсім не з випадково потрапила туди піщинки? Це - красива легенда продавців, що оточили свій товар романтичним флером. Ми милуємося перлами, не знаючи, що найпрекрасніша перлина - це всього лише перламутровий саркофаг для черв'яка. Перли народжується, коли всередині черепашки вмирає крихітний паразит, що пробрався туди крізь стулки, щоб поїсти м'яса мідії. Ізолюючи загрозу, мідія починає покривати його шарами перламутру, і так до кінця життя.

Ще більш жорстоким здається спосіб виробництва культивованих перлів, який в 1900 р. запатентував японець Кокочу Мікімото після 20-ти років досліджень. Адже щоб отримати перлину - цей символ непорочності - здійснюють формене згвалтування слабкої устриці. Дворічних перлових скойок обманом змушують розслабитися, поміщаючи в теплу воду, а коли раковини відкриваються, роблять прокол в гонадах (репродуктивних органах) і поміщають туди затравки. Найчастіше це відполірована бусинка з мушлі і 2-х мм пластинка з епітелію мантії іншої устриці, яка стимулює вироблення перламутру. Цілих три місяці потім ніжні жемчужніци оговтуються від цієї секундної операції, а багато гинуть.

А адже Мікімото зовсім не думав, що його бізнес жорстокий. Він, колишній продавець локшини з овочами, тільки вважав, що будь-який, навіть найбідніший, японець повинен отримати можливість милуватися красою, володіти нею і носити її.

Цікаве про перлини

Прикраси з перлин споконвіку вважалися найвитонченішими, адже личать усім жінкам без винятку. Але чи багато ми знаємо про те, як утворюються перли? У цей прекрасний день Енциклопедія Корисного поділиться з вами інформацією про перлини.

Напевно, ви знаєте, що перлинки утворюються у мушлі молюском. Більш того, будь-який молюск із мушлею може виростити перлину, але перлини з перламутровим відблиском зустрічаються в природі дуже рідко.

Справа в тому, що для створення такої перлини необхідне втручання ззовні – якийсь подразник (піщинка , паразит і т.п.), якого молюск в прямому сенсі слова заживо ховає всередині перламутру. Тонкі перламутрові плівки нашаровуються одна на одну, в результаті чого й утворюється перлина чарівної краси.

Перламутрова перлина складається з арагоніта (агрегат карбонату кальцію) і з рогової речовини, тобто в перлах поєднується мінеральна речовина з органічною, причому мінеральні компоненти перлів поділяються органічними і не стикаються один з одним.

Залежно від місця походження, перлина може бути як морською, так і прісноводною, а залежно від способу виникнення, перлини поділяються на природні і культивовані. Природні перлини останнім часом зустрічається надзвичайно рідко, адже потрібно вбити сотні молюсків, щоб знайти хоча б одну дорогоцінну перлину.

Набагато зручніше культивувати перли – процес фактично той же, відмінність лише в тому, що людина штучно вводить у мушлю молюска подразник, як правило це частина тканини іншої устриці. Процес утворення перлин зазвичай триває від двох до семи років.

Ще дещо цікаве про перли. У Китаї перли використовувався ще в 22 столітті до н.е., причому носити його мали право лише високопоставлені чиновники і імператор.

У Стародавньому Римі імператори Цезар, Нерон і Калігула божеволіли від перлинних ниток, міняючи великі перлини на золото. А цариця Семіраміда носила сім ниток рожевих перлів.

У державах Південної Америки перлами прикрашалися навіть стіни і стелі будинків, завойовники знаходили в храмах цілі кімнати, заповнені сріблястими кульками. У Європі до 15 століття перлина була найдорожчою поміж усіх ювелірних камінців.