Перлина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Перли́на, -ни, ж. жемчужина - тверде округле утворення арагоніту біогенного походження, яке виникає всередині мушлі (черепашки) деяких двостулкових молюсків унаслідок подразнення їх мантії якою-небудь сторонньою речовиною (наприклад, піщинкою). У морській воді перлина зростає повільніше і розміру потрібного для промислового збору досягає через 3—5 років. Морські молюски, на відміну від річкових, можуть виростити тільки одну перлину, в той час як у прісноводних молюсків одночасно може вирости більше 3-х перлин в одній мушлі.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПЕРЛИ́НА, и, жін.

  1. Одно зерно перлів (у 1 знач.). В деяких черепашках знаходять дорогоцінні.. перлини (Фізична географія, 5, 1956, 59); Дорогих перлин коштовних Є багато в синім морі (Леся Українка, I, 1951, 372); Яких тільки камінців не було тут! І червоні, як усмішка, корали, і маленькі зірочки — діаманти, і рідкісні чорні перлини (Оксана Іваненко, Вел. очі, 1956, 77); * Образно. Немає Мудріших, ніж народ, учителів; У нього кожне слово — це перлина (Максим Рильський, III, 1961, 211); * У порівняннях. Краплинки на квітах виблискували й сяяли, мов дорогоцінні перлини (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 76)
  2. чого, перен. Найкращий зразок чого-небудь, найвидатніший мистецький твір і т. ін. — Її [Італії] чудова дочка, королева моря і перлина землі, Венеція, взяла мене за руку і, як малу заблукану дитину, вивела на вільний світ! (Іван Франко, VIII, 1952, 106); Українські Карпати нерідко називають зеленою перлиною нашої республіки (Вечірній Київ, 13.I 1966, 1); Окремим виданням Держлітвидав України випускає в світ перлину української класичної драматургії — [п'єсу] «Назар Стодоля» (Літературна газета, 10.I 1961, 1); Цей хор [«Вічний революціонер»] і тепер користується великою популярністю і є однією з найцінніших перлин золотого фонду революційних пісень (Мистецтво, 6, 1955, 13);

// Дуже вродлива або кохана дівчина, жінка. І рожу, й лілею, і сонце, й голубку Я все те, здавалось, любив до загину. Тепер не люблю їх, — одну маю любку, Дівчину-рибчину, перлину єдину (Леся Українка, IV, 1954, 79).

"Словопедія"

       ПЕРЛ – ПЕРЛИ – ПЕРЛИНА 
       Перл, -у. Найдрібніший друкарський шрифт (5 пунктів). 
       Перли, -ів, мн. Перламутрові зерна, прикраси з них тощо. 
       Перлина. Одна зернина перлів, а також переносно: рідкісна чорна перлина, перлина української класичної драматургії.

Ілюстрації

Медіа

Цікаві факти

Перлина - це перламутровий саркофаг для черв'яка

А чи знаєте ви, що перлина з'являється в раковині зовсім не з випадково потрапила туди піщинки? Це - красива легенда продавців, що оточили свій товар романтичним флером. Ми милуємося перлами, не знаючи, що найпрекрасніша перлина - це всього лише перламутровий саркофаг для черв'яка. Перли народжується, коли всередині черепашки вмирає крихітний паразит, що пробрався туди крізь стулки, щоб поїсти м'яса мідії. Ізолюючи загрозу, мідія починає покривати його шарами перламутру, і так до кінця життя.

Ще більш жорстоким здається спосіб виробництва культивованих перлів, який в 1900 р. запатентував японець Кокочу Мікімото після 20-ти років досліджень. Адже щоб отримати перлину - цей символ непорочності - здійснюють формене згвалтування слабкої устриці. Дворічних перлових скойок обманом змушують розслабитися, поміщаючи в теплу воду, а коли раковини відкриваються, роблять прокол в гонадах (репродуктивних органах) і поміщають туди затравки. Найчастіше це відполірована бусинка з мушлі і 2-х мм пластинка з епітелію мантії іншої устриці, яка стимулює вироблення перламутру. Цілих три місяці потім ніжні жемчужніци оговтуються від цієї секундної операції, а багато гинуть.

А адже Мікімото зовсім не думав, що його бізнес жорстокий. Він, колишній продавець локшини з овочами, тільки вважав, що будь-який, навіть найбідніший, японець повинен отримати можливість милуватися красою, володіти нею і носити її.

Цікаве про перлини

Прикраси з перлин споконвіку вважалися найвитонченішими, адже личать усім жінкам без винятку. Але чи багато ми знаємо про те, як утворюються перли? У цей прекрасний день Енциклопедія Корисного поділиться з вами інформацією про перлини.

Напевно, ви знаєте, що перлинки утворюються у мушлі молюском. Більш того, будь-який молюск із мушлею може виростити перлину, але перлини з перламутровим відблиском зустрічаються в природі дуже рідко.

Справа в тому, що для створення такої перлини необхідне втручання ззовні – якийсь подразник (піщинка , паразит і т.п.), якого молюск в прямому сенсі слова заживо ховає всередині перламутру. Тонкі перламутрові плівки нашаровуються одна на одну, в результаті чого й утворюється перлина чарівної краси.

Перламутрова перлина складається з арагоніта (агрегат карбонату кальцію) і з рогової речовини, тобто в перлах поєднується мінеральна речовина з органічною, причому мінеральні компоненти перлів поділяються органічними і не стикаються один з одним.

Залежно від місця походження, перлина може бути як морською, так і прісноводною, а залежно від способу виникнення, перлини поділяються на природні і культивовані. Природні перлини останнім часом зустрічається надзвичайно рідко, адже потрібно вбити сотні молюсків, щоб знайти хоча б одну дорогоцінну перлину.

Набагато зручніше культивувати перли – процес фактично той же, відмінність лише в тому, що людина штучно вводить у мушлю молюска подразник, як правило це частина тканини іншої устриці. Процес утворення перлин зазвичай триває від двох до семи років.

Ще дещо цікаве про перли. У Китаї перли використовувався ще в 22 столітті до н.е., причому носити його мали право лише високопоставлені чиновники і імператор.

У Стародавньому Римі імператори Цезар, Нерон і Калігула божеволіли від перлинних ниток, міняючи великі перлини на золото. А цариця Семіраміда носила сім ниток рожевих перлів.

У державах Південної Америки перлами прикрашалися навіть стіни і стелі будинків, завойовники знаходили в храмах цілі кімнати, заповнені сріблястими кульками. У Європі до 15 століття перлина була найдорожчою поміж усіх ювелірних камінців.

26 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ПЕРЛИ

Згідно з індійською легендою, перші крапельки дощу, падаючи в морську безодню, потрапляли в молюски, а сяйво місячного світла допомагало їм застигнути, перетворюючи на перлини. Також жителі Індії вірили, що перли зароджувався в голові жаби або в хмарах.

Але ж які цікаві факти про перлини знаємо ми? Про це ми зараз і поговоримо.

1: Перли – це єдиний дорогоцінний мінерал, що не потребує обробки.

2: На думку багатьох археологів саме перли стали першою цінністю, яка привернула напівдику людину не стільки своєю практичною користю, але естетичною досконалістю.

3: Першими почали використовувати перли — китайці. Ще 42 століття тому. В 2206 рік до н. е, імператор з простим, але звучним ім'ям Юй починає отримувати данину з підконтрольних територій перлами. Китайські перли були не тільки прикрасою, але і еквівалентом великих грошових одиниць, а так само знаком соціального положення. У придворних чиновників з Китаю великі перли на головному уборі були символом керуючої влади, а деякі дорогі покупки оплачувалися перлинами.

4: В давні часи, багаті люди клали перли у вино, вірячи, що вони врятують їх від отрути.

5: Іслам і християнська релігії вважають перли символом досконалості та чистоти.

6: У Китаї вважають, ніби перлини — застиглий початок Інь, та що перли здатні продовжувати молодість та життя.

7: Згідно з легендою, цариця Семіраміда дуже любила прикраси з перлів та одягала на свята намисто з яскраво-рожевих перлів.

8: Клеопатра, пообіцявши Марку Антонію приготувати найдорожчу вечерю, розчинила у вині величезну грушовидну перлину та випила його на очах у Цезаря. Клеопатра виграла суперечку. Щоправда, фахівці стверджують, що таку велику перлину можна розчинити лише в оцтовій кислоті, та й то не швидше, ніж за дві доби.

9: У природі існує 8 видів перлів: крапля, коло, півколо, кнопка, овал, груша, сфера та неправильна форма.

10: Греки вважали, що перли підтримує сімейне щастя, запобігаючи сваркам.

11: У старовину на Русі, щоб очистити перли, їх давали склювати курці. Потім різали курку, і виймали з шлунка.

12: Внаслідок свого напіворганічного походження ці коштовності рідко живуть довше кількох століть, на відміну від вічних алмазів.

13: Титул «найкоштовніша перлина» належить перлині «Регент», що має форму яйця. Так само цю перлину ще називають – перлина сім'ї Бонапарт. Наполеон купив її в 1811 році для своєї майбутньої дружини Марії Луїзи. У 2005 році її продали на аукціоні за рекордну для перлів ціну в $2,5 млн.

14: Коко Шанель сказала — «Перли завжди праві», та зробила перли найбільш демократичною прикрасою, яка пасує будь-якій жінці та підходить до будь-якого одягу. Вона перша затвердила поєднання білих перлів з чорним светром, темним елегантним жакетом та маленьким чорним платтям.

15: На хрестини Людовика ХІІІ, його мати, королева Франції Марія Медічі одягла плаття розшите 30 тисячами перлин.

16: Ім'я Маргарита в перекладі з грецького означає перлина.

17: Намиста з перлів Королеви Великобританії Єлизавети І налічували до тисячі перлин.

18: Штучні перли почали вирощувати у Китаї близько 3 тисяч років тому. Суть цього методу зводиться до введення в раковину перламутрового кульки, обгорненого мантійною тканиною донорської мушлі. При цьому у середньому в однієї з чотирьох мушель через три роки утворювалися перли, та тільки в одній з чотирьох перлина досягала комерційної якості з товщиною наросшего шару не менше 0,4 мм. Оптимальний розмір затравки, що вводиться в мушлю, 5-7 мм Величина отримуваних перлин 6, 5-8 мм, рідше — до 10 мм.

19: Найбільша в світі перлина — Філіпінська «Перлина Аллаха». 6,35 кілограм, 32 000 карат, діаметр 238 міліметрів. При цьому у цієї перлини сама неймовірна форма. Вона покрита борознами, що нагадують людський мозок.

20: 6 грудня 2009 року, на аукціоні Bonhams в Лос-Анджелесі, була виставлена на торги друга в світі за величиною перлина — «Принцеса Палавана». Її вага склала 2,3 кг, а діаметр більше 150 мм

21: Дуже рідко дві або більше перлини зростаються. Найбільш примітним прикладом такого явища служить перлина «Великий Південний Хрест». Ця перлина складається з дев'яти зрощених у вигляді хреста перлин.

22: Астрологи стверджують, що перли сприятливі для людей народжених під знаком Риби, та рекомендують носити перлини незаміжнім дівчатам і жінкам.

23: Перли — своєрідний амулет, що оберігає від пристріту, розвиває інтуїцію, захищає від крадіжок та сприяє довголіттю.

24: У здорової людини перли блищать, а у хворої — тьмяніють.

25: Раніше на весілля дарували перли, вважаючи, що вони підсилять любов та вірність нареченої.

26: Перли використовуються у народній медицині як жарознижуючий препарат та знімає для зняття епілептичних нападів

Джерела та література

Вікіпедія

ФАКТИ | Пізнавальний блог

Енциклопедія корисного

Senfil