Відмінності між версіями «Млинок»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Додаткові дані)
 
(не показано 22 проміжні версії ще одного учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
    
 
    
===== '''Словник Грінченка'====
+
 
 +
== Словник Грінченка ==
 +
 
  
 
'''Млино́к, -нка́, '''''м. ''1) Ум. отъ '''млин. Млинко́м піти'''. Вертѣться, двигаясь. (Листочок) ''пішов млинком за вітром. ''Св. Л. 273. 2) Вѣялка. ''У кого є більше збіжа, той має до чищеня куплений млинок. ''Шух. І. 166. Ум. '''Млиночок. '''
 
'''Млино́к, -нка́, '''''м. ''1) Ум. отъ '''млин. Млинко́м піти'''. Вертѣться, двигаясь. (Листочок) ''пішов млинком за вітром. ''Св. Л. 273. 2) Вѣялка. ''У кого є більше збіжа, той має до чищеня куплений млинок. ''Шух. І. 166. Ум. '''Млиночок. '''
  
=====Словник української мови .Сучасний Академічний словник.=====
+
 
 +
== Словник української мови .Сучасний Академічний словник. ==
 +
 
 
    
 
    
 
1. Зменш. до млин. На річечці якійсь маленькій Стояв собі млинок, і в нім Мірошник жив (Євген Гребінка, I, 1957, 69).
 
1. Зменш. до млин. На річечці якійсь маленькій Стояв собі млинок, і в нім Мірошник жив (Євген Гребінка, I, 1957, 69).
Рядок 11: Рядок 15:
 
4. Іграшка з пристроєм, який крутиться від вітру. Зверху на хлівці млинок поставив [Митько]. Повійне вітрець — млинок і почне лопотіти (Олесь Донченко, Пісня.., 1947, 37);  * У порівняннях. Колеса з лотерейними білетами закрутились, як млинки (Леся Українка, III, 1952, 621);  
 
4. Іграшка з пристроєм, який крутиться від вітру. Зверху на хлівці млинок поставив [Митько]. Повійне вітрець — млинок і почне лопотіти (Олесь Донченко, Пісня.., 1947, 37);  * У порівняннях. Колеса з лотерейними білетами закрутились, як млинки (Леся Українка, III, 1952, 621);  
 
//  у знач. присл. млинком. Дуже швидко. Юра танцював на одній нозі, диким вереском оглашаючи подвір'я, і крутився млинком (Юрій Смолич, II, 1958, 20).
 
//  у знач. присл. млинком. Дуже швидко. Юра танцював на одній нозі, диким вереском оглашаючи подвір'я, і крутився млинком (Юрій Смолич, II, 1958, 20).
 
+
 
=====Фразеологічний словник=====
+
== Фразеологічний словник ==
... І ставок, і млинок, і вишневий садок". (2) "Ой не хочу хатки, ані сіна жатки,  Ні ставка, ні млинка, ні вишневого садка. (2) Ой ти, старий дідура, і зогнувся, як дуга,  А я, молоденька, гуляти раденька". ...
+
 
 +
І ставок, і млинок, і вишневий садок". (2) "Ой не хочу хатки, ані сіна жатки,  Ні ставка, ні млинка, ні вишневого садка. (2) Ой ти, старий дідура, і зогнувся, як дуга,  А я, молоденька, гуляти раденька".
 +
 
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
   
 
   
Рядок 26: Рядок 32:
 
|}
 
|}
  
==Медіа==
+
== Додаткові дані ==  
[[Файл:DQPqu0S0TAU|pdf]]
+
[[Медіа:DQPqu0S0TAU|doc]]
+
  
 +
  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BB%D0%B8%D0%BD
  
===== Додаткові дані =====
+
== Іноземні словники ==
    Млин — споруда, що розмелює зерно на борошно за допомогою вітряної, водяної, парової та іншої енергії.
+
The mill is a building that the rozmelûê grain flour using chicken, water, steam and other energy.  Invention and creation of water and wind mills is an important stage in the development of engineering knowledge.
 +
One kilo of grain to flour manually millstones can grind for 1-2 hours, because grain mololi mostly women and older children. Water and wind mill mololi a quarter hour a bag of grain. The existing progress that began with 16 ' ' century, though needed paid. Therefore, each village had its own mill. A large village or the ancient city had several mills.
  
Зміст  [сховати]
+
     
1 Історія
+
== Цікаві факти ==
2 Див. також
+
Перші вітряні млини з'явилися в Стародавній Персії (нині Іран) в VII ст. Перси використовували силу вітру для виконання важкої роботи – розмелювання зерна. Закріплені вздовж вертикального дерев'яного валу крила під дією сили вітру обертали кам'яні жорна, які перемелювали зерна пшениці. У XII в. завдяки арабам про вітряних млинах дізналися в Європі. Спочатку європейці будували вітряні млини з перського зразком, але незабаром вдосконалили цей винахід: якщо у персів лопаті були з рейок або тканини, натягнутої на дерев'яну раму, то європейці замінили тканина дерев'яним покриттям крил, а обертовий вал стали встановлювати горизонтально – і лопаті завращает у вертикальній площині.
3 Джерела
+
4 Посилання
+
Історія[ред. • ред. код]
+
  
Мірошник на пам'ятнику Т. Шевченку в місті Харків
+
Крім того, вал можна було зрушувати вручну, підлаштовуючи млин під вітер. У XIII в. в Європі винайшли млин, весь корпус якої міг повертатися назустріч вітру. Пізніше винайшли млин, у якої назустріч вітру поверталася тільки башта, де кріпився горизонтальний вал з лопатями. Вал був піднятий на чималу висоту – це дозволило збільшити площу лопатей, що оберталися у вертикальній площині. Вежу можна було підлаштовувати під мінливий напрямок вітру.
Вітря́к — млин, що використовує силу вітру як джерело енергії, і використовуються для того, щоб молоти зерно, а також в деяких місцевостях для перепомпування води, молочення зерна, розпилу деревини.
+
 
+
Все починалось з розмолу зерна. Європейські культури широко використовували зернові культури (пшениця, ячмінь, жито посівне, гречка звичайна). Стигле зерно збирали і мололи на борошно важкими кам'яними жорнами. Використовувалась енергія людей.
+
 
+
Винахід і створення водяних та вітрових млинів — важливий етап розвитку інженерного знання. Одне кіло зерна на борошно жорнами вручну могли змолоти за 1—2 години, бо зерно мололи переважно жінки та старші діти. Водяний та вітровий млин мололи за чверть години мішок зерна. Наявний прогрес, що почався з 16 ст., хоча й потребував платні. Тому кожне село мало власний млин. Велике село або старовинне місто мали декілька млинів.
+
 
+
Водяний млин залежав від потічка або річки.
+
За типом колеса розрізнялись:
+
Середньобійне колесо
+
Підливне колесо
+
Середньобійне колесо повертала вода, що падала зверху, тому воно було найбільш ефективним в роботі. Найменш ефективним було підливне колесо, куди подавалась вода з невеликої висоти, а колесо поверталось повільно. Розміри колеса могли бути різними, в Британії середній водяний млин 19 століття мав діаметр три метри. За допомогою зубчастого механізму колесо поєднували з жорнами. Жорна і борошно від негоди ховали в приміщені. Приміщення млина могли бути дерев'яними та кам'яними. В Західній Європі будували як дерев'яні, так і кам'яні млини. Кам'яний млин розділяли на виробничу та житлову зони-кімнати, де мешкав мірошник (мельник), один або з родиною. такий млин міг мати два поверхи і комори для зберігання зерна й готового борошна.
+
 
+
Млин ставав своєрідним сільським центром, бо мав шляхи для підвозу зерна та вивозу готового борошна. Млин і мірошник — персонажі багатьох легенд і народних оповідань (згодом театральних вистав на їх основі), пов'язаних із ворожбою та нечистою силою.
+
 
+
В старовинних поселеннях старий млин розбирали і новий будували на тому ж місці, але вже за новими технологіями та з нових будівельних матеріалів. Деякі млини мали 400—600 років безперервного існування.
+
 
+
Дерев'яний, двоповерховий, водяний млин у Полоцьку. Фото Прокудіна-Горського 1912 р.
+
Див. також[ред. • ред. код]
+
Млинарство
+
Вітряк
+
Водяний млин
+
Млинар, Мірошник, Мельник
+
Млин (машина, апарат для подрібнення)
+
Джерела[ред. • ред. код]
+
Млин у Великому тлумачному словнику сучасної української мови на Lingvo.ua
+
Посилання[ред. • ред. код]
+
"Млини України"[неавторитетне джерело]
+
 
+
Ця стаття потребує додаткових посилань на джерела для поліпшення її верифіковуваності.
+
Допоможіть покращити цю статтю, додавши посилання на надійні джерела!
+
Матеріал без джерел може бути підданний сумніву та вилучений. (травень 2014)
+
 
+
 
+
Технології Це незавершена стаття з технології.
+
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
+
ВікіСховище має мультимедійні дані за темою: Млини
+
Категорії: Статті з посиланнями на неавторитетні джерелаБорошномельна промисловістьМлиниМлинарство
+
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
 +
1.http://vidpo.net/de-z-39-javilisja-pershi-vitrjaki.html
 +
2.https://www.youtube.com/watch?v=DQPqu0S0TAU
 +
3.http://uk.wikipedia.org/wiki/
  
==Зовнішні посилання==
 
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Млинок]]
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]  
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]  
 +
 
[[Категорія:Мл]]
 
[[Категорія:Мл]]

Поточна версія на 22:15, 7 грудня 2014


Словник Грінченка

Млино́к, -нка́, м. 1) Ум. отъ млин. Млинко́м піти. Вертѣться, двигаясь. (Листочок) пішов млинком за вітром. Св. Л. 273. 2) Вѣялка. У кого є більше збіжа, той має до чищеня куплений млинок. Шух. І. 166. Ум. Млиночок.


Словник української мови .Сучасний Академічний словник.

1. Зменш. до млин. На річечці якійсь маленькій Стояв собі млинок, і в нім Мірошник жив (Євген Гребінка, I, 1957, 69). 2. Машинка, пристосування для розмелювання яких-небудь зерен. [Тьотя Сима:] Та невже у вас млинок є кав'ярний. Дайте, рідний, хоч на день, а то сил немає товкти [каву] в ступці (Іван Кочерга, II, 1956, 430). 3. Те саме, що віялка. У кого є більше збіжа [збіжжя], той має до чищення куплений млинок (Словник Грінченка); На цей крик позбігалися зі всіх сторін слуги, .. поспішав щосили опорошений від млинка економ (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 88). 4. Іграшка з пристроєм, який крутиться від вітру. Зверху на хлівці млинок поставив [Митько]. Повійне вітрець — млинок і почне лопотіти (Олесь Донченко, Пісня.., 1947, 37); * У порівняннях. Колеса з лотерейними білетами закрутились, як млинки (Леся Українка, III, 1952, 621); // у знач. присл. млинком. Дуже швидко. Юра танцював на одній нозі, диким вереском оглашаючи подвір'я, і крутився млинком (Юрій Смолич, II, 1958, 20).

Фразеологічний словник

І ставок, і млинок, і вишневий садок". (2) "Ой не хочу хатки, ані сіна жатки, Ні ставка, ні млинка, ні вишневого садка. (2) Ой ти, старий дідура, і зогнувся, як дуга, А я, молоденька, гуляти раденька".

Ілюстрації

Vitrjak.jpg Pirogovo4-770x433.jpg Fidibus 21 800x800 F 1 original.jpg 72de1e0592.jpg

Додаткові дані

  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BB%D0%B8%D0%BD

Іноземні словники

The mill is a building that the rozmelûê grain flour using chicken, water, steam and other energy. Invention and creation of water and wind mills is an important stage in the development of engineering knowledge. One kilo of grain to flour manually millstones can grind for 1-2 hours, because grain mololi mostly women and older children. Water and wind mill mololi a quarter hour a bag of grain. The existing progress that began with 16 ' ' century, though needed paid. Therefore, each village had its own mill. A large village or the ancient city had several mills.


Цікаві факти

Перші вітряні млини з'явилися в Стародавній Персії (нині Іран) в VII ст. Перси використовували силу вітру для виконання важкої роботи – розмелювання зерна. Закріплені вздовж вертикального дерев'яного валу крила під дією сили вітру обертали кам'яні жорна, які перемелювали зерна пшениці. У XII в. завдяки арабам про вітряних млинах дізналися в Європі. Спочатку європейці будували вітряні млини з перського зразком, але незабаром вдосконалили цей винахід: якщо у персів лопаті були з рейок або тканини, натягнутої на дерев'яну раму, то європейці замінили тканина дерев'яним покриттям крил, а обертовий вал стали встановлювати горизонтально – і лопаті завращает у вертикальній площині.

Крім того, вал можна було зрушувати вручну, підлаштовуючи млин під вітер. У XIII в. в Європі винайшли млин, весь корпус якої міг повертатися назустріч вітру. Пізніше винайшли млин, у якої назустріч вітру поверталася тільки башта, де кріпився горизонтальний вал з лопатями. Вал був піднятий на чималу висоту – це дозволило збільшити площу лопатей, що оберталися у вертикальній площині. Вежу можна було підлаштовувати під мінливий напрямок вітру.

Джерела та література

1.http://vidpo.net/de-z-39-javilisja-pershi-vitrjaki.html
2.https://www.youtube.com/watch?v=DQPqu0S0TAU
3.http://uk.wikipedia.org/wiki/