Млинок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук


Словник Грінченка

Млино́к, -нка́, м. 1) Ум. отъ млин. Млинко́м піти. Вертѣться, двигаясь. (Листочок) пішов млинком за вітром. Св. Л. 273. 2) Вѣялка. У кого є більше збіжа, той має до чищеня куплений млинок. Шух. І. 166. Ум. Млиночок.


Словник української мови .Сучасний Академічний словник.

1. Зменш. до млин. На річечці якійсь маленькій Стояв собі млинок, і в нім Мірошник жив (Євген Гребінка, I, 1957, 69). 2. Машинка, пристосування для розмелювання яких-небудь зерен. [Тьотя Сима:] Та невже у вас млинок є кав'ярний. Дайте, рідний, хоч на день, а то сил немає товкти [каву] в ступці (Іван Кочерга, II, 1956, 430). 3. Те саме, що віялка. У кого є більше збіжа [збіжжя], той має до чищення куплений млинок (Словник Грінченка); На цей крик позбігалися зі всіх сторін слуги, .. поспішав щосили опорошений від млинка економ (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 88). 4. Іграшка з пристроєм, який крутиться від вітру. Зверху на хлівці млинок поставив [Митько]. Повійне вітрець — млинок і почне лопотіти (Олесь Донченко, Пісня.., 1947, 37); * У порівняннях. Колеса з лотерейними білетами закрутились, як млинки (Леся Українка, III, 1952, 621); // у знач. присл. млинком. Дуже швидко. Юра танцював на одній нозі, диким вереском оглашаючи подвір'я, і крутився млинком (Юрій Смолич, II, 1958, 20).

Фразеологічний словник

І ставок, і млинок, і вишневий садок". (2) "Ой не хочу хатки, ані сіна жатки, Ні ставка, ні млинка, ні вишневого садка. (2) Ой ти, старий дідура, і зогнувся, як дуга, А я, молоденька, гуляти раденька".

Ілюстрації

Vitrjak.jpg Pirogovo4-770x433.jpg Fidibus 21 800x800 F 1 original.jpg 72de1e0592.jpg

Додаткові дані

  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BB%D0%B8%D0%BD

Іноземні словники

The mill is a building that the rozmelûê grain flour using chicken, water, steam and other energy. Invention and creation of water and wind mills is an important stage in the development of engineering knowledge. One kilo of grain to flour manually millstones can grind for 1-2 hours, because grain mololi mostly women and older children. Water and wind mill mololi a quarter hour a bag of grain. The existing progress that began with 16 ' ' century, though needed paid. Therefore, each village had its own mill. A large village or the ancient city had several mills.


Цікаві факти

Перші вітряні млини з'явилися в Стародавній Персії (нині Іран) в VII ст. Перси використовували силу вітру для виконання важкої роботи – розмелювання зерна. Закріплені вздовж вертикального дерев'яного валу крила під дією сили вітру обертали кам'яні жорна, які перемелювали зерна пшениці. У XII в. завдяки арабам про вітряних млинах дізналися в Європі. Спочатку європейці будували вітряні млини з перського зразком, але незабаром вдосконалили цей винахід: якщо у персів лопаті були з рейок або тканини, натягнутої на дерев'яну раму, то європейці замінили тканина дерев'яним покриттям крил, а обертовий вал стали встановлювати горизонтально – і лопаті завращает у вертикальній площині.

Крім того, вал можна було зрушувати вручну, підлаштовуючи млин під вітер. У XIII в. в Європі винайшли млин, весь корпус якої міг повертатися назустріч вітру. Пізніше винайшли млин, у якої назустріч вітру поверталася тільки башта, де кріпився горизонтальний вал з лопатями. Вал був піднятий на чималу висоту – це дозволило збільшити площу лопатей, що оберталися у вертикальній площині. Вежу можна було підлаштовувати під мінливий напрямок вітру.

Джерела та література

1.http://vidpo.net/de-z-39-javilisja-pershi-vitrjaki.html
2.https://www.youtube.com/watch?v=DQPqu0S0TAU
3.http://uk.wikipedia.org/wiki/