Яфири

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Я́фири, яфир, ж. мн. = Яфини = Афини. Вх. Лем. 488.

Сучасні словники

ЧОРНИ́ЦЯ, і, жін.

1. бот. (Vaccinium myrtillus, L.). Дрібний ягідний дикорослий чагарник родини брусничних з чорними їстівними ягодами. Чорниця — дрібний напівкуш (15—50 см) (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 328); Чорниця — найпопулярніша народна лікарська рослина, особливо її ягоди (Лікарські рослини.., 1958, 125).

2. Ягода цієї рослини. Ми рвемо над дорогою стиглі чорниці, а іноді й суниці (Анатолій Шиян, Партиз. край, 1946, 135); // збірн. Багаті поліські ліси на ягоди — чорницю, брусницю, суницю, малину, горобину (Радянська Україна, 16.III 1971, 4).

Ілюстрації

Afiri171117.jpg Chernika171117.jpg


Медіа

Іншими мовами

Англійською: blueberry, bilberry, whortleberry, huckleberry, blaeberry, hurtleberry Німецькою: Heidelbeere, Blaubeere, Bickbeere, Schwarzbeere, Waldbeere, Wildbeere, Heidelbeerstrauch Французькою: myrtille, airelle, bleuet Іспанською: arándanos

Див. також

Ягоди і листя чорниці з давніх часів відомі своїми лікарськими властивостями. Чорниця благотворно впливає на зір людини, стимулює роботу мозку, є сильним природним антибіотиком. Більше пізнавального розкажуть цікаві факти про чорницю. 1. Наукова латинська назва чорниці Vaccínium myrtíllus походить від слова Вакка, що означає «корова». Таку назву рослина отримала завдяки тому, що володіє придатними для корму худобі листям.

2. Кущі чорниці відносно невеликі і можуть виростати до 50 см. У північних районах чорниця може виростати у висоту всього на кілька сантиметрів.
3. У ягодах чорниці багато вітамінів групи А і В, С, вітаміну Магнію, Кальцію, марганцю і інших корисних речовин, але мало фруктових кислот. 

4. Чорниця вважається ягодою для гостроти зору, але в медицині ягоди і листя використовуються також при цукровому діабеті, при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, особливо виразок. 5. Вчені довели, що чорниця благотворно впливає на гостроту особливо нічного зору і покращує кровообіг в сітківці. Таким чином чорниця сприяє зниженню стомлюваності очей, тому ягоди особливо корисно вживати тим, чия робота пов’язана з великим навантаженням на очі. 6. Американські вчені встановили, що чорниця повинна обов’язково бути присутньою у раціоні тих, хто прагне зберегти молодість. Виявляється, насичений чорницею раціон ефективний проти таких симптомів старіння людини, як порушення координації рухів, порушення зору, втрата м’язової сили і навіть втрата пам’яті. 7. Ягоди чорниці корисно вживати тим, хто страждає на ревматизм, подагру і у кого є камені в нирках, так як чорниця сприяє виведенню з організму солей. 8. Численні дослідження підтверджують, що вживання чорниці знижує ризик розвитку онкологічних захворювань. 9. Листя чорниці, заварені в чаї, мають відмінний аромат. Чай з додаванням листя і ягід чорниці також має цілющі властивості, знижує рівень цукру в крові, знижує згортання крові, перешкоджаючи утворенню тромбів, а також застосовується при лікуванні хвороб нирок. 10. Незважаючи на всі свої корисні властивості, чорницю не рекомендують вживати у великій кількості при захворюваннях підшлункової залози.

Джерела та література

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 355.


Зовнішні посилання

http://cikavo.net/cikavi-fakti-pro-chornicyu/