Ярич

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Яри́ч, -ча, м. = Їжак. Вх. Пч. II. 6. См. Ярей.

Сучасні словники

Ярич

 • Їжа́к (Erinaceus) — один з 9-ти родів ссавців родини їжакових (Erinaceidae).

Їжакові

 • Їжакові ( лат. Erinaceidae ) - Сімейство афроевразійскіх ссавців монотипного загону "Ежеобразних" ( лат. Erinaceomorpha). Включають 23 види, що відносяться до 7 родів, об'єднуються в 2 підродини: справжні їжаки і щурячі їжаки (гімнури).

Їжак

 • їжак — невеличка тварина-ссавець з видовженим рильцем, спина й боки якої вкриті твердими голками («їжака руками не візьмеш»)

Їжак

 • Звичайний їжак - одна з найвідоміших диких тварин України.

Їжаки належать до ряду Комахоїдні, але живляться не тільки комахами.

Загальний опис

Довжина тіла їжакових від 10 (Hylomys parvus) до 44 см (деякі гімнури); довжина хвоста від 1 до 21 см. Вага гімнуров (Echinosorex gymnura) може досягати 1,5 кг. Морда витягнута і загострена. Очі і вушні раковини відносно добре розвинені. Кінцівки стопоходящие, 5-палі; виняток становить білочеревий їжак (Atelerix albiventris), у якого на задніх кінцівках по 4 пальці. Форма черепа варіює від подовженого і вузького до короткого і широкого. Добре розвинені виличні дуги, широко розставлені в сторони. Мозговий відділ невеликих розмірів. Зубов 36-44. Перший верхній різець, а іноді і перший нижній різець збільшені в розмірах і схожі на ікла. Хребців: шийних 7, грудних 15, поперекових 6, крижових 7, хвостових 10-25. Сильно розвинена підшкірна мускулатура, особливо у справжніх їжаків. Сосков 2-5 пар. Насінники у самців в черевній порожнині. Їжакові - мешканці лісів, степів, пустель і окультурених ландшафтів. Селяться під корінням дерев, в густому чагарнику, під камінням, риють нори. Переважно всеїдні, але воліють тваринні корми: безхребетних, амфібій, рептилій (їжаки знамениті своєю стійкістю до зміїному отрути), падло. Це переважно наземні тварини, але багато видів добре лазять і плавають. Протягом року 1-2 сезону розмноження; поза ними їжаки ведуть одиночний спосіб життя. Вагітність триває від 34 до 58 днів; дитинчат може бути від 1 до 7. У природі на їжаків полюють багато хижаки: лисиці, вовки, мангусти, тхори, хижі птахи (особливо сови). Їжакові відносяться до однієї з найдавніших гілок ссавців. Хоча справжні їжакові з'явилися тільки в еоцені, їх вимерлі предки з сімейства Adapisoricidae водилися вже в крейдяному періоді.

Звички

Їжаки ведуть переважно відокремлений нічний спосіб життя, хоча зрідка бувають, діяльні й ранками. Ніч безперервно вони зайняті пошуками корму, а днем відпочивають і сплять. Незважаючи на сильні лабети й пазурі, пристосовані до риття землі, західноєвропейські їжаки не риють нір, а влаштовуються на денний відпочинок де-небудь у густому ожиннику або прикореневім дуплі. Згорнувшись у нещільний клубок, їжачок спить у тимчасовім гнізді із трави й сухих листів або просто на голій землі. Пройде кілька днів, і їжак перебереться на нове місце, де влаштує інше лігвище. Ушастые й пустельні їжаки будують гнізда в затишних щілинах між каменями, а іноді риють власні нори, розширюють житла, покинуті колишніми хазяями або навіть займають величезні термітники, які не рідкість у Центральній Африці. Охотнее всіх селяться в норах вагітні самки, де влаштовують гнізда для потомства. Гимнуры теж проводять день у притулках між коріннями дерев, серед каменів, у дуплах або покинутих норах. Звичайний гимнур воліє селитися на болотистих ґрунтах по берегах струмків і в мангрові заростях.

Спячка

У несприятливих умовах їжаки здатні впадати в спячку. Європейські їжаки звичайно поринають у глибокий сон на всю зиму, реагуючи не стільки на холод, скільки на нестачу корму. Деякі пустельні підвиди впадають у спячку в сама печеня й суха пора року, ховаючись від перегріву в норах. У цьому випадку говорять не про зимову, а про літню спячке. За літні місяці західноєвропейський їжак нерідко товстіє, ледве чи не вдвічі, накопичуючи запаси підшкірного жиру для довгої зимівлі. З наближенням холодів він улаштовує теплу зимівельну нору, вибравши зручне містечко під сараєм, у живоплоті або купі садового сміття. Гніздо вистилається шаром сухого листя й трави товщиною до 50 див і щільно втрамбовується. Завдяки цьому усередині при будь-яких морозах зберігається постійна температура, ніколи не опускаючись нижче нуля.

Весняне пробудження

Залежно від запасів жиру й наявності корму їжаки залягають у спячку в період з початку зими до кінця грудня, причому самці, як правило, раніше самок. Часом вони прокидаються й навіть виходять назовні, але справжнє пробудження наступає тільки навесні, коли повністю вичерпаються жирові запаси, і тоді пошуки корму стають їхньою головною турботою. Темного часу доби для насичення їжакові не вистачає, і навесні він часто попадається на очі в розпал дня або дає про себе знати шурхотом сухого торішнього листя. Гімнури звичайні їжаки, що й живуть у вологих тропіках, не мають потреби в зимовій спячке, тому що корму в них завжди вдосталь. Деякі новозеландські їжаки залягають у спячку на зимові місяці, а жителі більш теплих країв, як правило, активні цілий рік. Однак усі вони схильні впадати в спячку, якщо їх витягти зі звичного середовища проживання.

Харчування

Їжаки ставляться до комахоїдних тварин, і основу їх раціону становлять усілякі комахи й безхребетні. Крім таких визнаних делікатесів, як жуки й земляні хробаки, західноєвропейські їжаки охоче поїдають гусениць, щипавок, личинок і багатоніжок, ласують пташенятами і яйцями птахів, що гніздяться на землі, а при нагоді не гидують і падлом. Приємна різноманітність у їхнім меню вносять насіння, ягоди, плоди й інша рослинна їжа. Європейські види найчастіше селяться в перелісках, на узліссях лісів, поросших травою пустищах, у садах і парках. Пустельні й ушастые їжаки зустрічаються в самих різних куточках свого ареалу, але, воліючи сухі місця для обладнання гнізд, уникають районів з рясними опадами. У пустелях, де мало комах, у раціон їжаків входять, очевидно, дрібні гризуни. Гимнуры живуть у низинних тропічних лісах, відмінно плавають і крім комах харчуються ракоподібними, жабами, молюсками й навіть рибою.

Розмноження

Залежно від місця проживання їжаки розмножуються в різну пору року, а жителі тропіків - навіть цілий рік. У деяких видів не більше одного приплоду в рік, інші - у тому числі західноєвропейський їжак - можуть давати й два виведення. Перший шлюбний період західноєвропейського їжака звичайно наступає у квітні, незабаром після пробудження від спячки. самець, що пустився в нічні мандрівки, спаровується з будь-якою прихильної до нього самкою. Спочатку він робить кілька кіл навколо подруги, що сподобався, після чого партнери, галасливо пихкаючи й сопіти, переходять до справи. На цьому всі подружні відносини закінчуються, а через 31-35 днів самка приносить потомство в спеціально влаштованім гнізді.

Їжата

У виводку буває від 2 до 7 малят. Їжата народяться сліпими, голими й зовсім безпомічними. Майбутні голки лише горбками позначені на рожевій шкірі, щоб не травмувати мати при пологах. Однак уже через кілька годин в їжат відростають спочатку білі й м'які голки, а через троє доби - темні. У двотижневому віці білі голки зовсім ховаються в масі темних. Потривожена в перший годинник після пологів матуся може з'їсти своє потомство. Але якщо все проходить благополучно, маленькі їжата швидко ростуть і розвиваються. Через два тижні в них відкриваються очі, а мордочка й черевце починають обростати волоссям.

Ілюстрації

Їжак1.jpg Їжак2.jpg Їжак3.jpg Їжак4.jpg Їжак5.jpg

Медіа

Цікаві факти

 • Існує близько 17 різновидів всіх їжаків, їхній вид вже більше 15 млн років. Їжаки живуть в різні житлах, від лісів і аж до пустель.
 • Тіло їжака покривається від 7 000 до 10 000 колючок. Колючки їжака постійно оновлюються, старі випадають, а на заміну їм зростають нові.
 • Їжачки можуть бути домашніми тваринами. Вони зазвичай добре ладнають з собаками і кішками.
 • Хоча їжаки, як правило, розглядатися як насекомоядные, вони їдять широкий спектр продуктів харчування, тварин і рослин, включаючи равликів, фрукти, яйця, змій, черв'яків, траву корені і так далі
 • Цікавий факт, їжаків їдять з давніх часів. Зазвичай їх запікають в глині, щоб позбавитися від колючок.
 • Їжаки мають дуже поганий зір і сильне почуття нюху. При щонайменшій небезпеці вони згортаються клубком, виставляючи ворогові колючки.
 • Як і люди, до старості їжаки, починають втрачати зуби.
 • Їжата народжуються голими. Шпильки починають "проростати" тільки через 2-3 дні.
 • Цікаво, що зіткнувшись з новим ароматом, їжаки починають облизувати його джерело, створюючи запашні слини у роті, а потім труться об нього колючками. Вчені досі не знають навіщо вони це роблять.

Див. також

 • [1], Сонник
 • [2], цікаві факти
 • [3], матеріал з Вікіпедії