Якіл
Я́кіл, якола, м. Дятелъ. Мнж. 3. Ум. Я́кілко. Мнж. 4.
Дя́тел, тла, м. Дятелъ. Чорт би дятла знав, як би не його ніс. Чуб. І. 250.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 2. — С. 451.
ДЯ́ТЕЛ, тла, ч. Лісовий з довгим, гострим та міцним дзьобом птах, який добуває їжу з щілин кори дерева. Дятлові доводиться дерево дзьобом колупати і з-під кори комах видовбувати (Коп., Як вони.., 1961, 56); Дятел зустрічається скрізь у лісовій і лісостеповій смузі УРСР (Корисні птахи.., 1950, 53); * У порівн. Попереду, мов дятел, глухо тутукав кулемет (Панч, В дорозі, 1959, 86).
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 210.
Дя́тел = жовна́ [зеле́на, тарча́ста, чо́рна] (дятленя́ — пташа дятла; зменшено-пестливе — дятленя́тко) — лісовий з довгим, гострим та міцним дзьобом птах, який добуває їжу з щілин кори дерева (пop. загадку: «Прилетіли улани, зелені в них жупани, червоні шапочки, рубають пень у трісочки»); народні назви — клюй-де́рево, клюй-ду́б; священний птах небесного вогню; в’є своє гніздо у хмарнім дереві, і гніздо це, закуте зимовими холодами, відкривається навесні гілкою-блискавицею; за повір’ями, птахи нібито знають розрив-траву, якою можна відчинити будь-який замок; були поширені ворожіння про сприятливе чи несприятливе значення стуку дятла для подорожніх; коли дятел стукає в ріг хати, цим віщує смерть. Чорт би дятла знав, якби не його ніс (П. Чубинський); Хто би дятла й знав, якби не його дзьоб (приказка); Жовна там кору На липі подовбе (П. Гулак-Артемовський).
Іноземний словник
woodpecker 1 n bird with strong claws and a stiff tail adapted for climbing and a hard chisel-like bill for boring into wood for insects Synonyms: pecker, peckerwood Types: show 13 types... Type of: piciform bird any of numerous nonpasserine insectivorous climbing birds usually having strong bills for boring wood
Цікаві факти
- 1: Всього налічується близько 25 різновидів дятлів, розміри яких варіюються від 15 до 53 сантиметрів. У фауні Україні рід представляють всього 5 видів: малий, середній, звичайний, білоспинний та сирійський дятли.
- 2: Найбільшим представником виду вважається американський королівський дятел, довжина якого може досягати до 53 сантиметрів. Самим маленьким вважається карликовий дятел, довжина якого не перевищує 8 сантиметрів.
- 3: Одним з цікавих представників виду є дятел-сосун, який живиться солодким нектаром, який видобувається з-під кори дерева.
- 4: Поведінка жолудевого дятла цікава тим, що за осінь він здатний виконати близько 400 отворів, у кожен з яких він кладе по жолудю.
- 5: Великий плямистий дятел не задовольняється личинками і комахами, він нерідко живиться яйцями інших птахів і навіть вже маленькими пташенятами.
- 6: Дятли – це унікальні пташки, що постійно відчувають голод. Пов'язано це з величезними енерговитратами, через які вони і хочуть постійно їсти.
- 7: Під час добування їжі з-під кори дерев, дятли здатні наносити удари по стовбуру зі швидкістю до 25 разів у секунду. Таким чином, за день ця пташка здатна вдарити по дереву майже 1 млн. раз.
- 8: Коли дятел стукає по дереву він може не переживати за свої очі, в які можуть потрапити дрібні тріски. Справа в тому, що за мить до наближення до дерева повіки прикриваються, що є свого роду захисним механізмом.
- 9: При нанесенні удару, дятел застосовує настільки величезну силу, що якби людина зазнала хоча б один такий удар, то вона відразу ж отримала серйозну травму. Під час ударів по дереву голова цієї невеличкої пташки відчуває перевантаження до 1000g.
- 10: Неправі ті, хто думає, що дятли стукають по дереву виключно в пошуках прожитку. Насправді вони це роблять ще для того, щоб заявити свої права на територію, а також у пошуках пари.
- 11: Гніздяться ці птахи в дуплах мертвих або хвойних дерев. Для цього вони можуть використовувати не тільки вже існуючий дупло, але і здатні запросто видовбати нове.
- 12: По стовбуру дерева дятли пересуваються знизу вгору, допомагаючи собі кігтиками на лапах і хвостом. До речі, на хвіст лягає основне навантаження, через що він за рік зменшується приблизно на одну десяту.
- 13: У дятлів дуже довгий язик з клейким покриттям, який допомагає їм без проблем діставати комах з вузьких отворів.
Детальніше: http://senfil.net/index.php?newsid=135
Детальніше: http://senfil.net/index.php?newsid=135
Детальніше: http://senfil.net/index.php?newsid=135
Ілюстрації
x140px | x140px | x140px | x140px |