Яйце

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Яйце, -ця, с. 1) Яйцо. Носиться, як курка з яйцем. Посл. На яйцях спечений. Рудч. Ск. II. 2. 2) Яичко (въ половыхъ органахъ). 3) мн. Яйця. Родъ игры въ мячъ, который катятъ по вырытому, въ землѣ ряду ямокъ; въ ту ямку, въ которой остановится мячъ, бросаютъ камешекъ, называемый яйце. КС. 1887. VI. 461. 4) Чортове яйце. Неразвитой грибъ, Phallus impudicus. ЗЮЗО. I. 131. 5) Котячі яйця. Раст. Glechoma hederacea L. ЗЮЗО. Ум. Яєчко. На Похвалу птиця похвалиться первим яєчком. Ном. № 425.


Сучасні словники

Яйце

  • Засидіти яйце . Сидячи на яйці, довести до розвитку в ньому зародка або зіпсувати його (про птахів).
  • Класти яйця , нести яйця, залишати після себе личинки для продовження роду (про змій, комах і т. ін.). — В кінці літа філоксері виростають крила, вона робиться мушкою, перелітає з садка в садок і кладе на кущах яйця (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 203); Комахи кладуть яйця по одному або купками (Шкідники поля, городу та саду, 1949, 17)
  • Сидіти на яйцях,висиджувати пташенят, зігріваючи яйця теплом свого тіла (про птахів). Орлиця ще сиділа на яйцях, а орел кружляв над нею з якоюсь дрібною здобиччю в пазурах (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 121).
  • Бігати (носитися), як (наче) курка з яйцем. виявляти надмірну турботу, приділяти надто багато уваги чомусь незначному. Невістка заслала стіл білою скатеркою, поклала на столі хліб та сіль, бігає по хаті, як курка з яйцем (Нечуй-Левицький, II, 1956, 25); — Прости мені, Григорію. Це ж не злість, а мій біль вихлюпнувся наверх. — Кому він тільки потрібний? Носишся з ним, наче курка з яйцем (Михайло Стельмах, Правда.., 1961, 89).

Яйце' дозріла жіноча статева клітина тварин і людини, що здатна до запліднення і розвитку в новий організм; утворюється в яєчниках у процесі оогенезу; я. найбільша клітина організму; величина його залежить від кількості жовтка (ск., діаметр страусового я. 10,5 см).

Ілюстрації

Яйце2.jpg Яйце1.jpg Яйце хохлатки.jpg Яйцеклітина.jpeg

Див. також