Юдей
Юдей, юдея, м. Іудей, еврей. Доколи ви, юдеї, сліпо во дні ходите? Біг явився, воплотився, ви єго не видите. Чуб. І. 180.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ІУДЕЇ (ЮДЕЇ), їв, мн. (одн. іудей, юдей, я, чол.; іудейка, юдейка, и, жін.). Спочатку мешканці Іудеї, пізніше — євреї. [Молодий пророк самарійський:] Рятуй, Ізраїлю! Тут іудеї втопити хочуть дівчину невинну! (Леся Українка, II, 1951, 156); У християн та іудеїв.. джерелом «божої мудрості» вважається.. біблія (Наука і життя, 1, 1958, 59)
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 58.
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Во Іудеї во дні они. Тарас Шевченко. Повне зібрання творів. Том. 2.
Джерела та література
Іноземні електронні ресурси, присвячені темі «Юдаїзм».
Цікаві факти
Євреї
Сучасна назва івр. יְהוּדִים, עִבְרִים , Йеhудім [9], іврім; ідиш ייִדן (й) ІДН; ладіно ג'ודיוס джудіос.
Давнім назвою є також бней-Ісраель - сини Ізраїлю (Якова), тобто нащадки праотця Іаковa (Ізраїлю).
Згідно Танаху корінь євреїв відбувається з месопотамської сім'ї середини 2-тисячоліття до нашої ери. Праотці народу Авраам, Іцхак і Яків. Нащадки Якова утворили 12 колін Ізраїлю, які жили в другій половині 2-тисячоліття до нашої ери в Єгипті. Приблизно до початку 1-тисячоліття до нашої ери, вони вийшли з Єгипту і влаштувалися на землі Ханаан.
Походження слова "іудеї"
Грецький Ἰουδαῖος походять від давньоєврейського יהודי (іеhуді) [10]. У свою чергу, від грецького відбуваються лат. judaeus , англ. Jew , фр. Juif , ньому. Jude , пол. żyd , рус. іудей і т. д.
Початкове назву іеhуді відносилося до нащадків ( коліна) Іуди, згодом - до жителів Іудейського царства незалежно від їх племінної приналежності. Після падіння Іудейського царства назва іеhуді втратило специфічну зв'язок з юдейським царством і перетворилося в термін, що позначає національно-релігійну приналежність поза зв'язку з будь-якою територією або коліном.
Походження слова "євреї"
На івриті вимовляється "іврі" (власне, звідси і назва мови іврит = "єврейський", букв. "Єврейська" ). Буквальне значення слова "іврі" - "перейшов" (від кореня ( івр. ע - ב - ר ) - "Перейти"). Це дає можливість додаткового тлумачення - "прибулець з того боку (річки Євфрат ?) " [11]. Інше традиційне тлумачення згадує предка Авраама Евера (Евера), правнука Сіма. Існує також версія походження етноніму "іврі" від назви групи племен хабіру [12].
Назва в російській мові
Російська назва "єврей" сходить через старослов'янську до давньогрецького Ἑβραῖος [Hebrajos], пізніше [евреос], яке, в свою чергу, походить від староєврейського самоназви івр. עִבְרִי (Іврі) [13]. Подібним чином відбувається і латинське hebraeus, до якого сягають англ. Hebrew , ньому. Hebrer , фр. Hebreu , італ. ebreo , ісп. hebreo і т. д.
Слово жид в сучасній російській мові вважається образливим. Воно, як і пол. Żyd або чеш. id , Перегукується з Позднепраславянска * id', запозиченого з італ. giudeo [14], яке, в свою чергу, є продовженням лат. judaeus - "Іудей". Це позначення євреїв і / або іудеїв збереглося, наприклад, в польській і чеській мовах, де слово єврей не вживається, і в галицькому діалекті літературної української мови - але вже в мовному стандарті сучасної української мови переважно слово єврей.
Слово Гебреї (hebraeus) є архаїчною формою, що походить від латинізованого назви, і практично не вживається.