Юд

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Юд, юда, м. Рябина, Sorbus Aucuparia. Вх. Лем. 487. Ум. Юдин. Вх. Лем. 487.

Сучасні словники

УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

дерево або кущ родини розових; росте в лісах і лісових заростях пн. півкулі; залежно від виду листки суцільні, зубчасті або непарноперисті зубчасті; квітки білі, зібрані в щиток; плоди їстівні, червоні; цінна м'яка деревина, з кори одержують дубильні речовини.

Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

РЯБИНА, и, жін., розм., рідко. Те саме, що горобина. Густо обсаджене [село] рябиною, вербами та розлогими грушами (Іван Франко, VI, 1951, 25); Задумався ліс, зажурився, пожовк; Рябина червона, мов крові краплини... (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 306).


Ілюстрації

Юд.jpg Юд1.jpg Юд2.jpg Юд3.jpg

Медіа

Див. також

Горобина

Сад без проблем

Джерела та література

Садова горобина

Цікаві факти

Міфи і легенди

Горобину здавна огортали магія, міфи і легенди. Гілки і листя горобини ще в Стародавній Греції вважалися антіведьмовскімі оберегами. Ті ж функції закріплені і за носінням бус з горобини. Горобиновий посох над дверима захистить будинок від недоброго гостя, а хрест із зламаних гілок горобини, зв'язаних червоною стрічкою, - прекрасний оберіг для домашньої худоби і хазяйських будівель. Колоди і дошки з горобини часто впліталися в конструкцію будинків і судів з метою захисту від чаклунства. До наших днів збереглася легенда про те, як горобина врятувала грецького бога-громовержця Тора в битві з велетнями. З тих пір повівся звичай висаджувати у своїх осель горобину з метою захисту від удару блискавки. Також існує повір'я, що контакт з горобиною здатний розбудити в жінці сексуальність. Вважається, що горобина особливо протегує паннам за 40.

Прикмети

У народі існує багато прикмет, пов'язаних з горобиною. Так, якщо горобина рясно плодоносить, - до дощової осені, якщо занепадає - до розбратів в сім'ї, зрубати горобину - до мерця.

Плоди горобини

Плоди горобини - дуже дієвий сировину для офіційних і народних ліків. Ще з давніх-давен вважалося, що якщо постояти під кроною горобини, то вона відлякає від людини всі хвороби. І дійсно, горобинові яблучка - джерело вітамінів! Маловідомий факт, але за змістом бета-каротину горобина перевершує багато сортів моркви, а вітаміну С в ній не менше, ніж у лимоні, апельсині або мандарина. Крім того, в яблуках горобини містяться вітаміни В, РР, Р, K, Е, фруктоза, глюкоза, сорбоза, сахароза, яблучна, винна і лимонна органічні кислоти, пектинові речовини, дубильні і гіркі речовини, катехіни, ефірні масла, залізо, йод , солі кобальту, марганцю, міді. Саме тому препарати на основі горобини успішно використовують у лікуванні різних захворювань: кашлю, зобу, каменів у нирках і печінці, гастриту, атеросклерозу, циститу, діабету, ревматизму, дизентерії, водянки, цинги, геморою, анемії, набряків, подагри, опромінення, аритмії, гіпертонії, туберкульозу, бронхіту, ларингіту, фарингіту та інших.