Шита Ірина Василівна

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика

Завдання 1. Моніторинг впровадження ікт в освітній установі

Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ. Інтерв’ю з керівником закладу дошкільної освіти.

Щоб проаналізувати освітню політику ЗДО№ 51, було проведено інтерв'ю з керівником Пономарьовою Валентиною Володимирівною.

Інтерв'ю з керівником

Молоді спеціалісти приходячи на роботу не мають змоги втілювати нові освітні тенденції. Педагоги з багаторічним стажем мало знають про ІКТ, тому за таких умов у ЗДО№51 питання ІКТ є дуже болючим. Щорічно директор надсилає зяви на фінансове забезпечення ЗДО відповідними освітніми гаджетами, але щоріно у бюджеті недостатньо коштів.

Аналіз освітньої ІКТ політики закладу показав, що колектив ЗДО використовує інформаційно- комп'ютерні технології для покращення роботи у таких напрямах:

Управлінська діяльність

  • створення бази даних педагогічних працівників , дітей та батьків;
  • робота з документацією;
  • опрацювання нормативно-правових документів;
  • розрахунок стажу роботи працівників;
  • співпраця з іншими навчальними закладами.
Методична робота
  • оформлення методичної документації;
  • оформлення атестаціїних матеріалів;
  • Розробка методичних надбань для використання в навчально-виховному процесі.
 Навчально-виховна
  • обробка, надбання та збереження інформації для подальшого використання в навчальній діяльності;
  • розробка матеріалів для батьків.

Аналіз освітньої ІКТ-політики навчального закладу показав, що на сьогодні є велика проблема фінансування закладів освіти.

Аналіз ІК-компетентності науково-педагогічних працівників та вихователів закладу.

Для аналізу ІК-компетентності вихователів ЗДО №51 мною було проведено анкетування за допомогою додатку Google – форми. Анкетування було анонімним .Переглянути анкету можна за посиланням

Анкета вихователів

Анкета 1.png
Анкета 2.png

Анкета 3.png

Аналіз ІТ інфраструктури навчального закладу

Апаратне забезпечення ЗДО №51:

  • 3 персональних комп`ютера (кабінет директора; медичний кабінет.)
  • 2 принтери;
  • 1 wifi-роутер,
  • 1 музичний центр з колонками.
  • 6 магнітофонів

Окрім цього, деякі вихователі використовують особисті ноутбуки, планшети, телефони, для того, щоб урізноманітнити навчально-виховний процес

Програмне забезпечення ЗДО №51:

  • операційна система Windows 10
  • Microsoft Office;
  • інтернет-браузер Opera;
  • антивірусна програма Kaspersky.

Навчально-наукове забезпечення ЗДО №51 складається з :

  • документація,
  • дидактичні матеріали;
  • посібники, підручники;
  • періодичні видання.
  • методична література;
  • освітні програми.

Інформаційне забезпечення.

  • електронна пошта

В результаті аналізу ІТ-інфраструктури було виявлено такі недоліки:

  1. Дуже мало є ліцензійних програм;
  2. Не достатньо апаратного забезпечення.

Завдання 2 Завдання на вибір: Гугл- календар для співробітників, керівників

Календар вересень 2019.png


Для вихователів було створено Google календар з розкладом майбутніх заходів, що планується провести в закладі. Це полегшує роботу і допомагає контролювати зміни, які відбуваються у розкладі.Google календар складала за проханням директора ЗДО №51 Пономарьової В.В.

Google календар

Завдання 3 Семінар

«Використання інформаційно-комунікативних технологій в умовах роботи з дітьми дошкільного віку» Використання інформаційно-комунікативних технологій в дитячому садку стає дуже актуальною проблемою сучасної дошкільної освіти, і займають особливе становище в нашому сучасному світі модернізації. Сучасні інновації сприяють підвищити якість навчання і освіти і дозволяють кожній дитині успішно і швидко адаптуватися до навколишнього середовища і відбувається соціальним змінам. Інформаційна технологія - це сукупність методів, засобів, які об'єднані в один ланцюжок, що забезпечує збір, зберігання, обробку, висновок і поширення необхідної інформації. Використання інформаційно-комунікативних технологій сприяють не тільки досягти максимально нової якості освіти серед дошкільнят, розвиває логічне мислення дітей, але підвищують мотивацію дітей до отримання нових знань, знайомлять дітей з соціальним світом, створюють нові засоби виховного впливу. Кожен педагог повинен використовувати інноваційні технології, так як використання інформаційно-комунікативних технологій є одним з пріоритетів освіти і успішно входить в нашу практику, так як сучасне суспільство - це століття загальної комп'ютеризації. Треба йти в ногу з часом. Кожен спеціаліст і педагог, який працює в дитячому саду, повинен вільно користуватися комп'ютером і сучасним мультимедійним обладнанням, створювати свої освітні ресурси і активно використовувати їх у своїй педагогічній діяльності.

IMG 1394.JPG IMG 1395.JPG IMG 1399.JPG

У педагогічній діяльності можна використовувати різні засоби: комп'ютер, ноутбук, інтерактивну дошку, принтер, сканер, телевізор, відео, DVD, CD, музичний центр, цифровий фотоапарат, відеокамеру. Застосування в роботі різних засобів у навчанні та розвитку дошкільнят надають широкі можливості для комунікації та отриманні різноманітної сучасної інформації. Інформаційно-комунікативні технології застосовуються у взаємодії роботи всіх педагогів, спеціалістів дитячого садка (педагог-психолог, вчитель-логопед, вчитель-дефектолог, інструктор з лікувальної фізкультури, музичний керівник, інструктор з фізичної культури) та батьків. Важливо пам'ятати, що комп'ютерна програма не може замінити висококваліфікованого спеціаліста. Вся робота повинна проводитися в комплексі і використовується як допоміжний навчальний матеріал. Використання ІКТ (інформаційно-комунікативні технології) в роботі з дошкільниками вимагають дотримання певних дидактичних принципів:

  • - принцип активності (новизна, динамічність, реальність, стимуляція пізнавальної діяльності);
  • - принцип науковості, використання анімаційних ефектів (засвоєння реальних знань, не спотворені інформаційні матеріали - звукозапис, фотографії, картинки);
  • - принцип доступності (матеріал відповідає рівню вікової групи, враховується специфіка дітей та їх діагнози);
  • - принцип систематичності і послідовності (матеріал та інформація надається у певному порядку згідно з плануванням діяльності з дітьми;
  • - принцип наочності (мультимедійні презентації, фільми, слайд-шоу).

Використання в педагогічній діяльності інноваційних технологій навіть і не новинка, а необхідність для роботи з дошкільниками, з батьками, з фахівцями дитячого садка, методичної, експериментальної та інноваційної діяльності і, нарешті, допомога в самоосвіті педагога. Створюється єдиний інформаційний простір в освітньому закладі. Педагог має можливість знайомитися з передовим досвідом і напрацюваннями інших педагогів. Багато журнали мають електронну версію в мережі Інтернет і педагог може скористатися необхідними матеріалами за призначенням. Використовуючи в роботі інформаційно-комунікативні технології педагог здійснює й вирішує важливі завдання розвитку дошкільника у сучасному суспільстві, сприяє розвитку успішної особистості, так як є провідником у світ інновації. ІКТ - засіб інтерактивного навчання, яке дозволяє стимулювати пізнавальну активність дошкільнят і брати участь в освоєнні нових знань. Використання комп'ютера і ноутбука з метою залучення дітей до сучасних засобів передачі й зберігання різної інформації здійснюється в різних ігрових технологіях. Використання комп'ютерних ігор різного напрямку та змісту:

  • - розважальні;
  • - розвиваючі;
  • - діагностичні;
  • - мережеві

Можна використовувати в роботі з дошкільниками розвиваючі та навчальні ігри, наприклад, «Планета Земля», «Корисні копалини», «Гра на музичних інструментах», «Слухняний олівець», «Вивчаємо алфавіт», «Світ рослин», «Червона книга Росії», «Рідкісні тварини», «Острів математики» і так далі. Можна знайомитися з світом музики, слухати класичну музику. Накопичені фото - та відеоматеріал можна використовувати в мультимедійних презентаціях. Інтернет дозволяє широко використовувати і тексти художніх творів, перегляд мультфільмів або певних фрагментів. З використанням засобів інформаційно-комунікативних технологій діти можуть здійснювати різні подорожі на море, в інші міста, планети, острови. Мають можливість прослуховувати голоси тварин і звуки світу природи, насолоджуватися красою рідного краю і милуватися красою водоспаду і слухати дзюрчання струмочка або спів птахів. Велику роль відіграють використання ІКТ і для самих педагогів. Скорочується робота педагога з паперовими носіями, менше потрібно часу для підготовки наочно-дидактичного матеріалу до безпосередньо освітньої діяльності, підбирає додатковий пізнавальний матеріал. Педагог може оформити свою документацію, звіти, діагностику, стендові доповіді. Можна скласти, оформити барвисті буклети, брошури та листівки. Підібрати необхідні картинки, ілюстрації, як безпосередньої діяльності, так і для оформлення стендів, інформаційних кутків, ширм. Можна за допомогою сканера відсканувати творчі дитячі роботи і відправити на різні конкурси і чекати на результати. Необхідний матеріал можна роздрукувати в декількох варіантах і випустити необхідну кількість примірників для роботи з дітьми (розфарбовування, намалювати відсутні фігури або деталі, готові шаблони, складання узорів і так далі). Велике використання мультимедіа - проектора, який підвищує рівень наочності в роботі педагога, так як можна одночасно застосувати сукупність усіх видів інформації (графічна, відео, звукова). Дитяча природа вимагає наочності. Виготовлення необхідного матеріалу для діяльності своїми руками забирає багато часу і підбору матеріалу для виготовлення допомоги. Застосування і використання інноваційних технологій в роботі з дошкільниками відкриває можливість підготовки дидактичного матеріалу барвистого, естетичного. Матеріал може бути самим різноманітним: презентації, слайди, анкети, консультації, конспекти безпосередньо освітньої діяльності, дозвілля і розваги. Процес подачі знань у розвитку дитини стає більш сучасним, різноманітним, насиченим. Інформація подається жваво і швидко. Можна фотографувати і знімати художня творчість і продуктивну діяльність дітей, цікаві заходи, розваги, цільові прогулянки і спостереження, цікаві випадки з життя вихованців групи, а потім влаштовувати спільний перегляд таких заходів, організувати фотовиставку. Правильно підібрана інформація викликає тільки позитивні емоції і величезний інтерес. У дошкільнят підвищується мотивація до пізнавальної діяльності, відбувається активізація зорових функцій, окомірних можливостей дитини і формується активна позиція суб'єкта навчання. Найголовніше, що кожна дитина здобуває впевненість у собі і своїх можливостях, проявити свій талант. Успішність вирішення завдань можна досягти тільки при високому рівні професіоналізму педагогічних працівників.

Важливо не допускати помилки при використанні інформаційно-комунікативних технологій, а саме:
  • - правильно використовувати призначення матеріалу;
  • - не перевантажувати матеріалами навчання;
  • - дотримуватися певні вимоги до використання технічних засобів (певні
  • дні для навчання, не порушувати режим проведення прогулянки і денного сну, навчання дітей
  • правил поведінки, дотримання правил безпеки, комплектація медичної
  • аптечки, гігієнічні заходи);
  • - основна діяльність - ігрова;
  • - не забувати виховне і розвиваюче значення книги в житті дошкільника

Створений сайт в дитячому саду відкриває можливість знайомити батьків з життям дошкільнят у дитячому садку. На сайті висвітлюються питання виховання та розвитку дітей. Батьки можуть спілкуватися з педагогами та фахівцями, отримувати необхідні консультації на запитання, також ділитися своїм досвідом з виховання дітей. На сайтах публікуються різні матеріали та статті. Разом з дитиною можуть заглянути на сайт групи і подивитися разом нові фотографії, відеофрагменти, подивитися записи свят, заходів, дізнатися новини дитячого садка. Таким чином, використання інформаційно-комунікативних технологій у дошкільній освіті сприяє підвищенню якості освітнього і виховного процесу. Дошкільнята отримують сучасні знання, вчаться користуватися сучасним обладнанням. Педагоги мають можливість накопичувати матеріал, професійно спілкуватися в мережі Інтернету, ділитися своїм досвідом, підвищувати самоосвіту, використовувати роботу сайту групи для взаємодії роботи з батьками. Застосування інноваційних технологій у взаємодії всіх фахівців дитячого садка, педагогів і батьків дозволяє досягти позитивних результатів в роботі:

  • 1. Підвищується ефективність процесу виховання і розвитку дошкільнят.
  • 2. Розширюється можливість доступу до інформаційних ресурсів.
  • 3. Допомагають розвивати певні навички роботи на комп'ютері.
  • 4. Сприяють підвищувати творчу фантазію і уяву.
  • 5. Підвищується активність і допитливість дошкільнят.
  • 6. Підвищується рівень психолого-педагогічної компетентності батьків.
  • 7. Батьки беруть активну участь у виховно-освітньої діяльності.


Завдання 4 Методичні рекомендації

Методичні рекомендації до проектування інформаційного освітнього середовища установи:

  • Створити базу електронних ресурсів для працівників (онлайн курси, веб-ресурси .);
  • Оновлення матеріальної бази інформатизації (придбання нових комп‘ютерів, принтерів;)
  • Використання ІКТ у роботі з дітьми: відео та аудіозаписів на заняттях, презентацій, і т.д.

Методичні рекомендації щодо модернізації ІТ інфраструктури:

  • Придбання інтерактивної дошки та проектора
  • Здійснити оснащення групових приміщень інтерактивним обладнанням;
  • Встановлення додаткових wi-fi роутерів,забезпечення швидкісного Інтернету на території закладу.

Методичні рекомендації щодо формування ІК- компетентності співробітників, вихователів установи:

  • Проводити методичні заходи з метою вдосконалення умінь та навичок педагогів ЗДО щодо застосування ІКТ в освітньому процесі;
  • Здійснення систематичного підвищення ІТ-компетенції працівників за допомогою онлайн навчання, проходження безкоштовних онлайн курсів;
  • Провести навчання персоналу, щодо використаня хмарних технологій.
  • Проведення індивідуальних консультації, що до труднощів у роботі з ІКТ;