Шамушіння

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Шамуші́ння, -ня, ж. = Лушпиння. Рк. Левиц.

Сучасні словники

ЛУШПИ́ННЯ, я, сер.

1. Шкірки деяких овочів, фруктів і т. ін., звичайно неїстівні; лушпайки. Маруся усе прибрала.. і лушпиння з яєць повкидала у піч (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 68); Мати на стіл поставила вечерю: варену картоплю в лушпинні, три цибулини й сіль (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 69).

2. Тверде покриття насіння соняшника, проса, гречки і т. ін., яке звичайно легко відділяється від зернятка; лузга. Насінням, як коники в траві, тріскотять [дівчата і хлопці]. І на землю лушпиння цвітом білим сиплеться (Андрій Головко, II, 1957, 125); З лікувальною метою вживається лушпиння плодів квасолі (Лікарські рослини.., 1959, 173).

3. чого, яке, перен. Про що-небудь зовнішнє, що прикриває суть, справжній зміст, характер чогось. Чуйний читач розрізнить серед цих [молодих поетів] шукань і шлях до справжніх знахідок, і ..лушпиння «новаторства заради новаторства» (Максим Рильський, Веч. розмови, 1964, 261).

Соняшникове лушпиння – побічний продукт при переробці соняшника на олію. Кількість соняшникового лушпиння при промисловій переробці насіння соняшника становить значну частину – 17-20% до маси насіння. На сьогоднішній день існую багато варіантів використання соняшникового лушпиння, одним з яких є переробка його на гранульоване паливо, яке відрізняється зручністю зберігання і транспортування, а також екологічністю. Справа в тому, що при спалюванні лушпиння соняшника вуглекислого газу виділяється не більше, ніж при природному розкладанні деревини, і утворюється мізерно малу кількість шкідливих викидів. Зола, що залишилася після спалювання, цілком підходить для добрива рослин. З'явилися навіть спеціальні котли вітчизняного виробництва, які в якості палива використовують лузгу соняшника.

Лушпиння різних гібридів і сортів соняшника складає в середньому: жиру 3%, білка 3,4%, безазотистих екстрактивних речовин 29,7%, клітковина 61,1%, зола 2,83%

Так як соняшникове лушпиння має дуже низьку насипну щільність (170кг/м3) та його транспортування на велику відстань є економічно недоцільним, тому надзвичайно актуальним і економічно вигідним, на сьогоднішній день, є виробництво гранул, щільність яких складає 1200 кг/м3. В середньому діаметр гранул складає 6-12 мм. Чому лушпиння таке корисне.

Рослини концентрують багато захисних сполук в зовнішніх шкірках коренів і плодів для захисту внутрішніх тканин від шкідливих зовнішніх впливів (грибки, бактерії, механічне ушкодження , гнилі ). Це стосується шкірки і інших овочів та фруктів - більшість корисних речовин знаходиться саме в шкірці , яку ми викидаємо в сміття. Щоб витягти кверцетин та інші корисні рослинні речовини, які містять оболонки цибулини, киньте цілу цибулину або дві в каструлю чи в горщик наступного разу коли варите зробите суп, тушкуєте , або готуєте рис. Або збережіть лушпиння цибулі в паперовому пакеті. Коли будете варити суп покладіть лушпиння в каструлю , потвм викинете. Хороший побічний ефект: цибулиння додасть багатий коричневий або глибокий колір червоного дерева вашому бульйону, в залежності від того якого кольору цибулю використали.

Дійсно про користь цибулі в нашому народі відомо всім. Проте далеко не кожна господиня знає про величезну користь і цибулиння. Воно використовується в скотарстві, кулінарії, народній медицині та інших вельми корисних людських сферах діяльності. Дійсно цибулиння містить в собі ще більше різноманітних мікроелементів і вітамінів, ніж безпосередньо сама цибулина . Відвари і настойки, приготовлені на основі лушпиння з цибулі, ефективно очищають організм від токсичних речовин, благотворно впливають на серце і судини, посилюють міцність і еластичність стінок судин, є чудовим сечогінним засобом. Такі корисні властивості має тільки здорове лушпиння з свіжої і незіпсованої цибулі. Не використовуйте цибулиння гнилої або хворої цибулі.

Додам ще трохи про лікувальні властивості цибулиння Ще в давнину відвари з лушпиння цибулі застосовувалися як засіб для лікування безлічі хвороб. Відвар саме з лушпиння є хорошою профілактикою такого поширеного в наш час інсульту. Відвар лушпиння має жовтуватий або коричневий колір, оскільки воно містить в досить великій кількості рутин - речовину, дуже корисну для судин і зміцнює їх стінки. Лікувальні властивості цибулиння дивують ( тим більше що ми вважаємо його сміттям) різноманітністю. З його допомогою лікують алергічні прояви, бронхіальну астму, пієлонефрити, нефрити, різноманітні захворюваннях сечової системи, цистити, хвороби нирок. Цибулиння використовується для приготування відварів, які лікують стоматит та інші інфекційні ураження ротової порожнини. Це чудовий профілактичний засіб від грипу, цибулиння має властивість зміцнювати імунну систему організму. Кажуть , що якщо вживати добре настояний відвар цибулиння протягом місяця, можна позбутися від хронічного простатиту і аденоми. Цибулеві оболонки ефективно зменшують болючість менструацій, допоможуть при мозолях і грибкових захворюваннях шкіри. Настій з лушпиння рекомендують додавати при митті голови, він зміцнює і покращує структуру волосся, а також може бути використаний в якості натурального барвника. В Україні споконвіку яйця на Паску красять цибулинням - гарно і екологічно.

Вже казали що мало яка газдиня знає про те, що якщо відварити в супі цибулю разом з шкіркою, страва набудеє апетитний і гарний відтінок, а також насититься вітамінами і мікроелементами, яких в самому лушпинні більше ніж в цибулині. Трішки цибулиння не зашкодить як добавка до чаю, як чорного, так і зеленого. Речовини, що містяться в цибулинні, мають тонізуючі, жовчогінні, антисептичні, спазмолітичні, протиракові і дуже багато інших властивості. Відвари з лушпиння виводять з організму надлишки солей хлору і натрію, тому незамінні в раціоні сердечників. Також вони позбавляють від втоми і болю в ногах. Хіміки кажуть що лушпиння цибулі та часнику містить не менше 4% антиоксиданту кверцетину ( речовина з групи вітамінів Р). Крім цибулі джерелами цієї речовини є яблука, зелений чай, часник. Людський організм дуже потребує цього антиоксиданта, оскільки кверцетин є сильним антигістамінним і протиалергічним засобом, а також профілактикою захворювань серцево-судинної системи. Численними дослідженнями та народним досвідом доведено, що ті, хто систематично приймає великі дози кверцетину, менш схильний до інфарктів, інсультів і тромбоутворення. Для вчених кверцетин становить великий інтерес, в першу чергу, завдяки своїм протираковим властивостям, не тільки як профілактика, але і як ліки. Оскільки кверцетин уповільнює розвиток раку крові і пухлин молочних залоз у жінок. Кверцетин вбиває ракові клітини і відновлює генну структуру. Завдяки таким властивостям кверцетин лікує ряд ракових захворювань: пухлини грудей, передміхурової залози, рак легенів, лімфосаркому, рак товстого кишківника, мозку, лімфогранулематоз. Цибуля допоможе не тільки позбутися від серйозних захворювань, а й попередити їх розвиток.

Розповiдає Катерина Фриндак, знавець народної медицини.

-- Цибулиння зазвичай люди викидають. А як його можна застосовувати для лiкування?

-- От, наприклад, коли турбують мозолi, лушпиння з цибулi кладуть у банку i заливають його столовим оцтом так, щоб цибулиння було повнiстю занурене в рiдину. Потiм банку закривають компресним папером, зав'язують i залишають на два тижнi в кiмнатi. Пiсля цього цибулиння виймають iз банки, дають стекти оцту та злегка висохнути. На мозоль кладуть шар цього цибулиння товщиною два-три мiлiметри i залишають на нiч. Попередньо мiсце навколо мозоля змащують вазелiном або смальцем. Вранцi, розпаривши ногу, обережно видаляють мозоль. Якщо вiн дуже великий, то процедуру проводять кiлька разiв - до повного зникнення.

Жiнкам, у яких немає мiсячного, слiд приготувати вiдвар з лушпиння двох кiлограмiв цибулi рiпчастої. Заливаємо його трьома лiтрами води i кип'ятимо на слабкому вогнi, доки колiр вiдвару не стане темно-червоним. Коли вiдвар охолоне, процiджуємо його. Вживати цi лiки слiд по пiвсклянки за 30 - 40 хвилин до їди вранцi i ввечерi 8 - 10 днiв.

А цей вiдвар вже п'ють при затримцi менструацiї: лушпиння з восьми цибулин i двi чайнi ложки гвоздики (прянiсть) залити 0,5 лiтра води i варити в закритiй посудинi 10 хвилин. Охолоджений процiдити i вживати по 150 мiлiлiтрiв тричi на день до їди.

-- Кажуть, коли мити волосся вiдваром iз цибулиння, то його навiть можна забарвити, додавши мiдного вiдтiнку. Це правда?

-- Правда, але такий вiдвар ефективний i при облисiннi. Беруть склянку сумiшi кори дуба i цибулиння в пропорцiї 1:1, заливають лiтром окропу й тримають на слабкому вогнi годину. Потiм остуджують i процiджують. Вiдваром змочують волосся, надягають на голову полiетиленовий мiшечок, а зверху - теплу хустину. Через одну-двi години слiд вимити волосся теплою водою без мила i висушити при кiмнатнiй температурi.

-- Якi ще хвороби лiкують цибулинням?

-- Його застосовують навiть для лiкування раку горла. Добре висушують на сонцi лушпиння цибулi i ретельно розтирають разом з такою ж кiлькiстю кори дуба. До цiєї сумiшi додають таку ж кiлькiсть меду i розчиняють у морквяному соцi. Вживають щодня по столовiй ложцi пiсля їди. Крiм того, вдихають перед сном пару з вiдвару цибулиння. Курс лiкування - мiсяць.

А при бронхiальнiй астмi й для лiкування та профiлактики iнсульту готують iнший засiб. Змiшують 5 столових ложок щойно зiбраних соснових голок, 2 столовi ложки сушених подрiбнених ягiд шипшини, 2 столовi ложки цибулиння. Заливають усе лiтром холодної води i варять на слабкому вогнi 10 хвилин. Вiдвар виливають у термос i залишають у ньому до ранку. П'ють цi лiки щодня по 0,5 лiтра упродовж дня невеликими порцiями.


Ілюстрації

Без названия (27).jpg Без названия (28).jpg Без названия (29).jpg Без названия (30).jpg

Медіа

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/lushpynnja

https://goroh.pp.ua/%D0%A1%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0/%D0%BB%D1%83%D1%88%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D1%8F

Зовнішні посилання

https://fenix-agro.com/catalog/27/