Чічкатий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чічкатий, -а, -е. Вишитий кольоровими нитками.Чічкаті вишиваня. Шух. І. 245. 3) Оздоблений різнокольоровою вишивкою. Батько мовчки розглядав на собі вишиту сорочку (Олесь Донченко, IV, 1957, 140).

Цікаві про вишивку

1. Здавна для українців вишиванка відігравали не стільки функцію одягу, як слугувала, за повір’ями, оберегом від усілякого зла – це було її першочергове призначення. Саме тому в давнину сорочки та сукні оздоблювали візерунками на рукавах, комірах і на подолі, щоб малюнок торкався усього тіла.

2. Прародителями вишивки були скіфи.За свідченням давньогрецького історика Геродота, свій одяг вони оздоблювали цікавими візерунками, про що свідчать знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VІ ст. Дослідження показали їх ідентичність з вишивкою українського народного костюма XVІІІ-XІX ст.

3. Першу школу вишивки в Київській Русі було створено ще в ХІ столітті. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. У ній опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом.

4. Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла в Україну з Європи тільки в XIX столітті, переважно з появою компанії Brocard, яка використовувала для своєї парфумерії рекламні упаковки із зображенням схем-вишивок.

5. Популярні нині маки, як елемент візерунка практично не використовувалися в традиційній українській вишивці, оскільки символізували печаль і смерть, а широкого поширення набули в кінці XX століття.

6. Першим модником у вишиванці був видатний український письменник Іван Франко, адже саме він поєднав вишиванку з буденним одягом – піджаком. До речі, у такому вигляді він зображений і на 20-гривневій купюрі.

Ілюстрації

Вишив1.png Вишив2.png Вишив3.jpeg Вишив4.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання