Цілючий
Сучасні словники
ЦІЛЮ́ЧИЙ, а, е, розм. Те саме, що цілющий. ♦ Цілючий бальзам — те саме, що Цілющий бальзам (див. цілющий). [Мальванов:] Та постривай, чудак-чоловіче, в тебе ж судороги, — хіба тобі можна женитись. [Спичаковський:] Жіноча любов — цілючий бальзам. Один поцілунок, і — зніме як рукою (Іван Кочерга, II, 1956, 32).
ЦІЛЮ́ЩИЙ, а, е. Який має лікувальні властивості. — Я все літо казала йому: візьми відпустку, їдь на Кавказ до сонця й тепла, до цілющих вод. У нього давно застуджені нирки (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 186); Україна займає одне з перших місць в СРСР щодо наявності цілющих грязей, соляних озер і лиманів, використовуваних для лікування хворих (Наука і життя, 7, 1956, 13); // Пов'язаний із здатністю зціляти. Осінь завжди й скрізь з особливою силою нагадувала Данилові Багричу рідну Чернігівщину.. З безліччю водоростей, мохів та лісових плодів, у яких чародійниці-бабусі вгадували цілющі лікувальні якості (Любомир Дмитерко, Обпалені.., 1962, 160); Ще в стародавні часи були відомі цілющі властивості лимона (Вечірній Київ, 6.XII 1966, 4); // Корисний для здоров'я, який сприяє зміцненню, збереженню здоров'я. Вас так і потягло до води, до її чистої хвилі, до її цілющої прохолоди (Панас Мирний, IV, 1955, 316); Так, ліс — це добрий врожай, повноводна ріка, цілющий клімат (Михайло Чабанівський, Стоїть явір.., 1959, 101); Юрко розправляє плечі, підводить голову, напружуючи ніздрі, набирає повні груди цілющого степового повітря (Іван Рябокляч, Жайворонки, 1957, 11); Дихнуло цілющою свіжістю, аж залоскотало в горлі од неї (Євген Гуцало, Скупана.., 1965, 66); Здоровий труд і благодатна втома, Солодкий сон цілющий по труді — І в серці знов жадання молоді (Петро Дорошко, Тобі, народе.., 1959, 75); * Образно. [Гайовий:] Який сьогодні святковий день. Мені здається, що я припав устами до цілющого джерела народної сили (Олександр Корнійчук, II, 1955, 106); // Який приносить полегшення, заспокоєння, втіху. Потиху, непомітно, на місце розтопленого слізьми жалю, прилітали солодкі, цілющі мрії (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 267); Тихо насунулась [ніч], непомітно опанувала і розкішні мелодії понесла над радісно-стомленою землею, що з усміхом щастя піддавалася цілющій ласці (Гнат Хоткевич, I, 1966, 90); Та де ж ти [мати] брала незвичайне слово І спокою цілюще джерело? (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 18).
Цілющі трави див. трава.
♦ Живуща та (і) цілюща вода; Живуща-цілюща водиця див. живущий; Цілюща вода — те саме, що Живуща та (і) цілюща вода (див. живущий). Вона стерегла онуків так, як змія стерегла цілющу воду: з прислуги ніхто не смів і зачепити дітей (Нечуй-Левицький, III, 1956, 207); Цілющий бальзам — те, що приносить користь здоров'ю, заспокоює, тішить. Повітря було чисте, чудове, пахуче, що, бачилось, так і лилося цілющим бальзамом у груди (Іван Франко, III, 1950, 91); Він читав і перечитував повні теплого співчуття листи, він вбирав у себе кожне слово, наче цілющий бальзам (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 235).
Джерела та література
Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 234.
Див.також
uk.wikipedia.org