Цукор

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Цукор, -кру, м. См. Цукар.

Сучасні словники

Цукор — солодкий продукт харчування. Це загальна назва групи простих вуглеводів, які використовуються в повсякденному приготуванні їжі.


Цукор, кру, чол.
1. Продукт харчування, солодка на смак біла кристалічна речовина, що виготовляється з цукрових буряків, цукрової тростини та ін. Дарка ж приходила додому з порожніми руками, хіба що грудочку цукру Прісьці принесе (Леся Українка, III, 1952, 640); Жовтавий цукор розсипався в склянці І осідав, мов паморозь, на дні (Микола Бажан, Нашому юнацтву, 1950, 80); Отут, біля грабини, і залишилася неширока мережка дивовижно буйних кленів. Колись кріпаки Стадницького з їхнього соку добували собі кленовий цукор (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 77);

 • У порівняннях. Бортрадист широко посміхається, показуючи зуби, білі, як цукор (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 4).
 • Цукром не годуй — те саме, що Хлібом (медом) не годуй.

2. перев. мн. цукри, ів, спец. Назва ряду органічних сполук перев. з групи вуглеводів. В місцях відкладання, залежно від виду рослин, у тій чи іншій кількості утворюються крохмаль, інсулін та інші форми, які називаються складними цукрами (Добрива та їх використання, 1956, 13). Солодовий цукор; Фруктовий цукор.


Цукор. Орфографічний словник української мови

 • цу́кор, іменник чоловічого роду

харчовий продукт;

 • цу́кор, іменник чоловічого роду

назва ряду органічних сполук.


Цукор. Українсько-російський словник

 • сахар;
 • цукор-пісок — сахар-песок, сахарный песок.


Цукор. Словник синонімів

 • (сипкий) пісок, цукор-пісок; (грудковий) рафінад, цукор-рафінад.


Цукор. Універсальний словник-енциклопедія

 • ЦУКОР - харчовий продукт, який легко засвоюється, має вел. енергетичну цінність (калорійність), одержують з цукрової тростини або цукрових буряків; містить понад 99,5% сахарози; розрізняють ц.-пісок, ц.-рафінад та ц.-сирець.


Фарба. Словозміна

Відмінок Однина Множина
Називний цу́кор цу́кри
Родовий цу́кру цу́крів
Давальний цукру, цу́крові цу́крам
Знахідний цу́кор цу́кри
Орудний цу́кром цу́крами
Місцевий на/у цу́крі на/у цу́крах
Кличний цу́кре цу́кри

Ілюстрації

Цукор 1.jpeg Цукор 2.jpg Цукор 3.jpg Цукор 4.jpg

Медіа

Цікаві факти

 • Листя парагвайського чагарнику стевія більш ніж у 300 разів солодше за цукор, а листя мексиканської цукрової трави — у 1000 разів. Червоні ягоди рослини «Тоуматокус даннелій» з африканської савани солодші цукру в 2 000 разів, а червоні ягоди «Діоскорефіллюм куммінісіі» з лісів Нігерії та інших західноафриканських країн — у 3000 разів. У Західній Африці росте й найсолодша рослина — чагарник «кетемф», що містить речовину тоуматін, що перевершує за солодкістю цукор в 100000 разів.
 • Цукор-рафінад у формі кубиків був винайдений у 1843 році в Чехії. Винахідник — швейцарець Яків Крістоф Радий був керуючим цукрового заводу у місті Дачіце. На місці, де знаходився цукровий завод, зараз встановлено пам'ятник — білосніжний куб, що символізує цукор-рафінад.
 • Досліди на щурах показали, що вживання цукру викликає залежність, при цьому «зміни в мозку, що викликаються цукром, дуже схожі на ті, що виникають під дією кокаїну, морфію чи нікотину».
 • Підпалити шматочок цукру вдасться, якщо насипати на місце підпалу трохи попелу, наприклад, тютюнового, оскільки останній містить солі літію, що каталізують горіння сахарози.
 • Цукор рафінад (кубик 1 см) повністю розчиняється в склянці з 60 °C водою протягом 11-24 секунд без перемішування води. (При проведенні випробувань ГОСТ 12577-67).

Див. також