Цибати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Цибати, -баю, -єш, гл. Йти, крокувати. Близько видати, далеко цибати. Ном. № 11423.

Сучасні словники

Великий тлумачний словник (ВТС) сучасної української мови

Тлумачення слова у сучасних словниках Цибати -аю, -аєш, недок. 1》 Широко ступати, високо підіймаючи ноги; пересуватися підстрибом (перев. про людину чи тварину). 2》 Робити стрибок, стрибки; стрибати.

Академічний тлумачний словник

ЦИБА́ТИЙ, а, е, розм. З довгими тонкими ногами. П'ята була Домаха Карлючківна.. Зростом собі невеличка: хоч у яку хату ввійде, то головою стелі достане; суха та цибата (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 176); Цибатий Невкипілий, на цілу голову в натовпі вищий за всіх, кумедно, як чорногуз, хитав головою (Андрій Головко, II, 1957, 220); До цеху нагодився начальник депо Васильченко. Він був такий же тонкий і цибатий, мов жердина (Олекса Гуреїв, Через замети, 1961, 93); // Довгоногий (про птахів). Менший [брат] тихесенько Галю заспокоює, і Галя собі заспокоюється, ще часом і пісеньку заспіва про журавля, «що цибатий журавель, він до млина їздив, дивне диво бачив» (Марко Вовчок, I, 1955, 289); Півень такий у дворі ходив. Галаган, куряча порода, цибатий і шия гола (Олесь Донченко, VI, 1957, 108); // Довгий, тонкий (про ноги). Він ішов так швидко, як тільки міг, прогонисто викидав уперед то одну, то другу ногу, ноги мав цибаті, аж он які (Павло Загребельний, Диво, 1968, 21); На гнідій шкапині показався чудернацький вершник: без сідла, з мотузяною оброттю, сам довгий, з високо піднесеною головою, з цибатими, ледве не до землі ногами. Це був старий Канушевич (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 361); // На високих тонких ніжках (про предмети). Попід вікнами та з другого боку залу попід дверима на високих цибатих триногах — кіноапарати, які то в один бік своїм темним оком повернуться, то в другий (Павло Тичина, III, 1957, 467).

Прислів'я

- "Цибати гречку – не макати". (Це прислів'я вказує на те, що важко досягти успіху, не роблячи жодних зусиль. Щоб досягти мети, потрібно працювати, а не чекати на випадковість.)

Ілюстрації

OIP.jpg Загрузка31223 (1).jpg

Медіа

Від слова "цибати" може походити прикметник "цибатий"