Цедрина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Цедри́на, -ни, ж. = Кедрина. Зроби мені з цедрини трумну. Мет. 268.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЦЕДРИНА, КЕДРИ́НА, и, жін. 1. Кедрове дерево, кедр. Є й мигдаль ясно-зелений,.. І акація рожева, І смолистая кедрина (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 37); Уже дихнув [вітер], але ще не злобно.. — а вже в'ється кедрина, що високо, вище всіх стала (Гнат Хоткевич, II, 1966, 219); * У порівняннях. Як та кедрина, як та царівна лісів і полонин, стояла Танасійова Марічка в колі дівчат (Антін Крушельницький, Буденний хліб.., 1960, 231). 2. Кедровий ліс, кедрові зарості. Там, у стрімких горах, де поросла кедрина. Стрічає клекотом мене сім'я орлина (Максим Рильський, I, 1956, 91).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ЦЕДРИНА, КЕДРИНА, КЕДР, а, ч.

1. Південне вічнозелене хвойне дерево. Полум’я в неї велике палало на вогнищі, й запах Кедра сухого й пахучої туї далеко по всьому Острові линув (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 98); Кедри, магнолії, пальми й олеандри розкидані були групами тут і там (Смолич, І, 1958, 56); * У порівн. Мов кедр серед поля Ливанського,— у кайданах Став Гус перед ними! (Шевч., І, 1963, 267).

2. Народна назва деяких видів сосни, що дають їстівне насіння — так звані кедрові горішки. У п’ятдесятирічному віці кедр дає перший урожай смачних і поживних горіхів, потрібних для одержання цінної олії (Хлібороб Укр., З, 1969, 47); Зимові спори гриба заражають сибірський кедр і веймутову сосну (Шкідн. і хвор.. рослин, 1956, 396).

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Цедрина -и, ж., діал. Кедрина.

Ілюстрації

Цедрина.jpeg Цедрина2.jpeg Цедрина3.jpeg

Медіа

Про цедрину (кедр)

З давніх часів Кедр був символом величі і гідності. Будучи священним для багатьох народів, Кедр був і залишається втіленням мужності і сміливості. Шамани Сибіру вірили в його чарівну силу і прикрашали гілкою Кедра ритуальні ціпки.

Існує чимала кількість представників Кедра. Зупинимося на кедр сибірський. При тому що дана порода відноситься до виду «соснові», діаметр стовбура Кедра може досягати 2 метри. Живе Кедр до 3-5 століть. У віці від 20 до 70 років він починає плодоносити. Дерево відрізняється густою зеленою кроною і буро-сірою корою. Знамениті кедрові шишки мають блакитно-фіолетового відтінку в незрілому вигляді і стають темно-коричневими, коли достигнуть. Шишки Кедра відрізняються великим розміром і можуть досягати в ширину 8 см і в довжину 13 см.

Лікувальні властивості

Ядра кедрових насіння містять величезну кількість вітамінів і жирів, тому їх широко використовують в медицині і харчовій промисловості. Мікроелементи, що містяться в насінні Кедра, сприяють поліпшенню пам'яті і є найціннішим джерелом рослинних протеїнів і жирів. Помірне вживання насіння підвищує імунітет і відновлює нервову систему, зміцнюючи серце і судини. Відомо, що деревина Кедра вбиває мікроби, тому дно в знаменитих туесках з берести намагалися робити з Кедра. Кедрова молоко з перетертих насіння використовується при лікуванні туберкульозних захворювань. Кедрова живиця, як і соснова, сприяє загоєнню ран і використовується в боротьбі з простудними захворюваннями і при хворобах легенів. Хвоя Кедра рекомендується як засіб боротьби з астмою. З давніх часів в Сибіру кедрова хвоя вважалася відмінним засобом від цинги, а також була основою для цілющих настоянок.

Застосування

Кедрові насіння використовують при виготовленні висококалорійних вершків, масла і кедрового молока. Крім того, з насіння отримують столове масло, з макухи - халву. У науці також знайшлося застосування цього чудовому дереву. При підсічці Кедра добувають живицю, з якої отримують іммерсійне масло. Краплю иммерсионного масла поміщають між об'єктивом мікроскопа і предметом вивчення. Масло підвищує якість і чіткість зображення предметів, направляючи і концентруючи світло в необхідної точки. Помірно м'яка і щільна, деревина Кедра використовується при виготовленні олівців. Деревина Кедра - улюблений матеріал різьбярів, червонодеревців і столярів. Майстерно виготовлені майстром скрині і шафи мають і практичне призначення. Комахи, в тому числі моль, ніколи не заведуться в подібному виробі. У парках і на садових ділянках посадки Кедра сприяють очищенню і дезінфекції повітря.

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Кедр

Кедрина

Джерела та література

Словник укр.мови

Словник

Словник dic.academic.ru

Зовнішні посилання

Матеріал з Вікіпедії

Ютуб

Ютуб

Про цедрину (кедр)