Царіград
Царіград, -ду, м. Константинополь, Царьградъ. Червоного вина з Царіграду відер з троє у барилі. Шевч. 116.
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках Царегра́д = Царгра́д = Ца́ргород — народні назви столиці Візантійської імперії Константинополя (тепер Стамбул), поширені з часів Київської Русі. Не в Сінопу отамани Панове молодці! А у Царград до султана поїдемо в гості (Т. Шевченко); В Цареграді на риночку Там п’є Байда мед-горілочку (пісня).
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. К.: Довіра, 2006. С. 628.
Ілюстрації
Цікаві факти
Константинополь, Костянтинополь, або Царгород — місто на європейському березі Босфору в місці, де він поєднується із затокою Золотий Ріг.
Царград (Царгород) — до XVII ст. офіційна назва Константанополя (тепер Стамбул, столиця Туреччини), яка вживалася в усіх документах Стародавньої України. Починаючи з XVIII ст., вживається лише в художній та історичній літературі. Дійти до стін Царграда — вважалося вершиною доблесті для будь-кого з кошових отаманів Запорізької Січі. Оскільки проривалися козаки завжди невеликими силами, то вони не ставили собі за мету здобувати царградську фортецю, але напади на передмістя, під час яких вдавалося топити та палити турецький флот і визволяти козаків-бранців, були досить рішучими та успішними.
Близько 660 року до нашої ери на європейському боці протоки Босфор виник давньогрецький поліс Візантій. У 326 році нашої ери римський імператор Константин Великий на цьому місці заснував місто, назване його ім’ям. А невдовзі після того Константинополь став столицею Римської імперії, згодом – столицею Візантії, держави, що виникла в східній частині Римської імперії внаслідок її розпаду.
На Русі в офіційних документах, у літературі, фольклорі з часів Київської Русі й до XVII століття Константинополь називали Царградом (Царгородом).
Але в XV столітті доля цього міста змінилася, та й назву воно дістало іншу – в 1453 році його завоювали турки й перейменували в Стамбул. До 1923 року Стамбул був столицею Туреччини.
Таким чином, Візантій, Константинополь, Царград і Стамбул – те саме місто. А назви Царград на стародавній карті, виданій, наприклад, у Римській імперії, бути не могло б тому, що так це місто називали тільки на Русі.
Медіа
Див. також
Джерела
Царград (Царгород). Історія України. URL: https://uaistoria.com/%D1%86%D0%B0%D1%80%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-%D1%86%D0%B0%D1%80%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4/
ЧОТИРИ ЙМЕННЯ ОДНОГО МІСТА. Літературне Місто. URL: https://litmisto.org.ua/?p=20925
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. К.: Довіра, 2006. С. 628.