Хлющ
Хлющ, -ща, м. хлю́ща, -щі, ж. Струя дождя? Мокрий як хлющ. Ном. № 13162. Одно те, що втомилась, а друге змокла як хлюща, так з неї і тече. Кв.
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ХЛЮЩ, а, чол. Сильний дощ; злива. Ідуть дощі — Густі хлющі, Почався листопад (Платон Воронько, Тепло.., 1959, 157); Роки, весняна вільгість, осінні хлющі і тумани спочатку покрутили руки, а потім і ноги старого (Михайло Стельмах, I, 1962, 43). ♦ На (як, мов, наче) хлющ (хлющі) змокнути (змокти, змокріти і т. ін.) — стати зовсім мокрим. Боки йому [турові] ходили ходором, руда шерсть змокріла на хлющ, з роззявленого рота висунувся безсилий потемнілий язик (Павло Загребельний, Диво, 1968, 81); Дощ ось-ось лине з неба, а вони ж далеченько, десь біля річки, змокнуть як хлющі (Юрій Збанацький, Курилові о-ви, 1963, 66); Перемокнути на хлющ див. перемокати; П'яний як хлющ — дуже п'яний. Двічі на тиждень, у суботу і в неділю, Насінник приходив на службу п'яний, як хлющ (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 259); Як (мов, неначе) хлющ [мокрий] — дуже, наскрізь мокрий. І дрова мов хлющ, не горять в паровозі (Леонід Первомайський, II, 1958, 306). Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 90.
Всесвітній словник української мови
Словник синонімів ДОЩ, ДОЩОВИ́ЦЯрозм.,ХЛЯ́ПАВКАдіал.;ЗЛИ́ВА, ХЛЮЩ[ХЛЮ́ЩА], ЗАЛИ́ВАрозм.,ЛИ́ВЕНЬрозм.,ПРО́ЛИВЕНЬрозм. (сильний); ХВИ́ЩАрозм. (сильний холодний); ПЛО́ВАдіал. (з бурею). Люблю я дощ рясний, що гучно з неба ллється: Після дощу того уся земля цвіте (М. Рильський); Брели [переселенці] примарами - вдень, вночі, в дощовицю, заметіль (В. Бабляк); - Я вмру восени, в саму хляпавку (Лесь Мартович); Ще падають перші краплини дощу.., чути шум зливи, що невблаганно насувається на слободу (А. Шиян); Ідуть дощі - Густі хлющі, Почався листопад (П. Воронько); Липень почався хлющею. Розлилася гнила Пляшівка по рівнині (Р. Іваничук); Легкі, тонкі хмарки летіли прудко, неначе літом після заливи (І. Нечуй-Левицький); - Федоре! Іди ради Бога скоріше! - стоячи на ливні-дощі, кричить Уляна (Панас Мирний); Дощ як поросне..! Справжнісінький проливень (І. Вирган); А хвища не вгавала, і Янкович подумав, що у Бескидах завжди знайдуться вітер і вода (Є. Куртяк); Б’ють плови весняні, ричать громом гірські верхи (М. Коцюбинський). - Пор. мря́ка. Словник фразеологізмів як (мов, ні́би і т. ін.) хлющ (хлю́ща). 1. Дуже мокрий, намоклий. І дрова мов хлющ, не горять в паровозі (П. Панч); — Чоботи он приволік як хлющі. Завтра висохнуть, як взуватимешся? (Григорій Тютюнник); — Ой, набридли затяжні дощі. Земля вже їхню щедрість не приймає. Мовчать дерева, як хлющі — кущі. І жодна пташка пісню не співає (О. Білаш); Бурхнуло з неба, мов із бочки.. Троянці стали всі як хлюща (І. Котляревський); // зі сл. мо́крий, змо́кнути і под. Зовсім, повністю, наскрізь. Я мокрий як хлющ, але я радий цьому багатству води (М. Грушевський); Забрьохувався [втікач] в росі по самі вуха ранками і був мокрий як хлющ, але не зупинявся (І. Багряний); Дощ ось-ось лине з неба, а вони ж далеченько, десь біля річки, змокнуть як хлющі (Ю. Збанацький); Мокра як хлюща сорочка облипла його могутнє тіло (М. Коцюбинський). на хлющ. [Зборовський:] Перетомилися всі і перемокли на хлющ (М. Кропивницький).2. зі сл. п’я́ний. Дуже, надзвичайно. Насінник приходив на службу п’яний як хлющ (Ю. Збанацький).
Іноземні словники
Толковый словарь Даля
ХЛЮПАТЬ по грязи, вор. вологодск. шлепать, бродить, грязнить подол. | Хлипать, плакать. Хлюпень м. ниж. одежда в лохмотьях. Что ты хлюпаешься, ухлюпался, весь в грязи! У тебя хвост-то хлюпается, волочится по грязи. Хлюстать грязью, хлюпать, брести; хлюстать, захлюстать, подхлюстать подол, захлюпать, зашлепать или загрязнить. Хвосты у барынь хлюстаются, волочатся, или грязнятся, пачкаются. Хлюстанье по грязи, хлюпанье. Хлюпа, кто ходит захлюпав полы, подол. На дворе хлюпаница, ходу нет, топкая грязь. Хлюща пск. то же. Хлюпнуть, плюснуть, сесть без оглядки. -ся, то же. Ища задом места, хлюпнулась. | Упасть, растянуться, шлепнуться. Хлюст м. картежн. все карты одной масти; в игре три листа: Три виновые карты, при осьмерке (фале). Нет хлюста (карт. игра), да масть густа. | Целый ряд, порядок чего гусем, хобот, вереница, хвостом. Хлюстовая сдача. Хлюща ж. кур. измоченная одежда. Весь обмок, как хлюща. Хлющовый твер. опрятный? (неопрятный?). Халюзный кур. чистоплотный, опрятный? Хлюскать орехи, пск. грызть, щелкать. Хлюстить арх. бежать рысцой, впритрусь. Хлюсь ж. хлюща арх. грунь, грунца, тряхца, мелкая рысь конская.
Словари и энциклопедии на Академике
хлющ-а́,ч Сильний дощ; злива. П'я́ний як хлющ — дуже п'яний. Перемо́кнути на хлющ — дуже змокнути.
Ілюстрації
Медіа
Цікаві факти
Неймовірні факти про дощ
У Португалії дощ є поважною причиною не виходити на роботу. Всі фрази Гідрометцентру про дощ мають конкретний зміст. Наприклад, при фразі «короткочасний дощ» мається на увазі, що тривалість дощу буде не більше 3 годин. Фраза «очікується дощ» означає тривалість дощу не менш півдоби. Фраза «без істотних опадів» зовсім не означає, що дощу не буде, це значить, що дощ випаде не більше 0,3 літра на квадратний метр. У м. Пара жителі звіряють годинники за дощем. В цьому місті зливи кожен день йдуть в один і той же час. Гра дартс з’явилася через дощ. Одного разу лучників на змаганні застав дощ. Відправившись в пивну, вони почали кидати укорочені стріли в мішень на стіні. Насправді у дощу немає запаху. Аромат, що ми відносимо до запаху дощу, насправді виділяють актин і ціанобактерії. Речовина, що додає дощу запах, називається геосмін.
Більше читайте тут: [1]
Енциклопедія корисного
Дощ – природне явище у вигляді рідких крапель, які випадають з хмар. Мешканці кожної країни пов’язують з цим явищем особливі традиції та історії. Зараз ви дізнаєтеся чимало цікавих фактів про дощ. Отже, підбірка найцікавіших фактів про дощ: – Найбільша кількість дощових опадів зафіксована в селищі на північному сході Індії. За один рік у Черрапунджі випадає більш ніж 12 метрів опадів. – Кожен рік на землю випадає близько 500 000 квадратних кілометрів дощових опадів. – У 1956 році в США, у штаті Монтана за 1 секунду випало біля 31,3 міліметрів опадів. Це була одна з найпотужніших злив минулого століття. – У Південній Америці (Колумбія, м. Тутунендо) знаходиться найвологіше місце на планеті. Річна кількість дощових опадів становить більш ніж 1170 сантиметрів.
Більше читайте тут: [2]