Хлопство

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Хло́пство

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.

Хлопство, ва, с. Простой народъ, мужики, мужичье. Не нам, шляхто моя вірна, від хлопства втікати! К. Досв. 186.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980.

ХЛО́ПСТВО, а, сер., дорев., зневажл. Збірн. до хлоп 1 1. Обізветься хлопство Поза городами: — Ой чи довго буде шляхта Гордувати нами? (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 314); З почуттям власної вищості, з виразом невимовного презирства до того темного хлопства, що так не личив його котячому видові, пан писар округлим рухом звернувсь плечима до громади і.. вступив у канцелярію (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 195); По гаях з жінками Панство утікає, Та їх скрізь киями Хлопство переймає... (Микола Чернявський, Поезії, 1959, 54).

Синоніми

ПРОСТО́ЛЮД заст. (люди, що належали до непривілейованих верств суспільства; з погляду привілейованих верств - з відтінком зверхності, зневажливості), ПРОСТОЛЮ́ДДЯ, ПРОСТОНАРО́ДДЯ, ПРОСТОТА, ПРОСТА́ЦТВО, ЧЕРНЬ зневажл., ПЛЕБС зневажл., ГОЛО́ТА зневажл., БИ́ДЛО зневажл.; МУЖИ́ЦТВО (про селян).

Цитати української літератури з використанням слова "хлопство"

1. "Про молоді лїта є далі такий народний переказ: Семен був панським козаком, і на його очах мучили та гнобили українське хлопство" (Нечуй-Левицький Іван Семенович - "Семен Палій")
2. "Та вони, собаки, не мали найменшого милосердя над жінками; здавалося поганим, що в цім таборі зібрався увесь український народ та що тут все хлопство вимордують" (Чайковський Андрій Якович - "Сагайдачний")
3. "— Козак і гендлю не робить, уся вигода була в ваших руках, і коли б тепер тут були козаки, то я б радив держати їхню руку; але козаки загинули, а хлопство — злиденне, то, виходить, і вигоди від нього ніякої" (Старицький Михайло Петрович - "Останні орли")