Ф’юкадло

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ф’юкадло, -ла, с. Иволга, Oriolus galbula. Вх. Уг. 278.


СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Ф'юкадло, -ла, с. Иволга, Oriolus galbula. Вх. Уг. 278.

Вивільга, -ги, ж. Иволга. Кричить жовта вивільга. О. 1862. IV. 72.

Словник української мови

ВИВІЛЬГА, и, жін. Співучий птах середніх розмірів із родини горобцеподібних, що має яскраво-жовте з чорним або оливково-зелене оперення. Узлісся стрічає мелодійним посвистом вивільги й куванням зозулі (Олесь Донченко, V, 1957, 60). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 364.

Український тлумачний словник

Вивільга Перевод Вивільга -и, ж. Співучий птах середніх розмірів із родини горобцеподібних. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

См. также в других словарях:

вивільга — и; диал. и/волга … Українсько-російський словник

иволга — зоол., пт. Oriolus galbula іво[і]лга и їво[і]лга, ивіла, вивільга, вільга (ум. вільженька), гива, ліскотуха, (гал.) ігола, ігла.

[Соловї сотнями щебетали, зозулі, іволги, ракші, горлиці… (Мирн.).

Кричить жовта вивільга (Основа 1862)]. * * * орн … Русско-украинский словарь

іволга — и, ж. Те саме, що вивільга … Український тлумачний словник

ліскотуха — и, ж., діал. Вивільга … Український тлумачний словник

ф'юкадло — а, с., зах. Вивільга … Український тлумачний словник

УКРЛІТ.ORG

Українська література Словник

вивільга = жовна — співучий птах середніх розмірів родини горобцеподібних, що має яскраво-жовте з чорним або оливково-зе¬лене оперіння.

Кричить жовта вивільга (Словник Грінченка);

Блискавицями з дерева на дерево перелітають жовни (М. Стельмах).

Матеріал з Вікіпедії

Вивільга

Вивільга (Oriolus) — рід співочих птахів родини вивільгових (Oriolidae) або воронових (Corvidae), що мешкають переважно в тропічному і субтропічному кліматі східної півкулі. На території України мешкає лише 1 вид — звичайна вивільга (O. oriolus).

Вивільга звичайна

Вивільга (Oriolus oriolus) — єдиний вид птахів родини вивільгових, який гніздиться в помірних широтах Північної півкулі. Влітку вивільга мігрує до Європи та західної Азії. Зимує в тропіках.

Цей птах населяє широколистяні ліси, парки та сади. Тримається у верхньому ярусі високих дерев. Гніздо в'є на дереві на розгалуженні гілки. Відкладає 3-6яєць. Живиться комахами та плодами, які знаходить в кроні дерева (де вивільги проводять майже весь час). Самець має яскраве жовто-чорне забарвлення, самка блідо-зеленого кольору. Вивільги добре маскуються і тому їх доволі важко побачити на дереві.

За манерою польоту нагадують дроздів: політ швидкий, по прямій лінії з невеликими «провалами» (при перельоті на довгу відстань). Крик нагадує крик сойки; пісня «фіу-тіу-ліу», схожа за звучанням на гру флейти. Латинська назва виду (Oriolus), що в перекладі означає «золотистий», походить від Альберта Великого, який вжив її приблизно 1250 року. Він запевняв, що ця назва є звуковідтворювальною (тобто відтворює пісню цього птаха).

Ілюстрації

Вивільга.jpg Вивільга1.jpg Вивільга2.jpg Вивільга3.jpg Вивільга5.jpg.png

Медіа

Голоса птиц - Иволга.( Oriolus oriolus)


"Иволга". Поет Вячеслав Тихонов

Цікаві факти

Українські народні казки

Як співає вивільга

Вивільга як співає, так каже: — Який ти невковирний! Який ти невковирний! А він (самчик) отак: — Не твоє діло! Не твоє діло!

Походження та примітки
Як співає вивільга. Зап. С. С. Сердюков в 1909 р. у Полтавській губернії. 
Відділ рукописів Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського АН УРСР., ф. 8-к2, од. зб. 5, арк. 152.
Казки про тварин (Українська народна творчість) — Київ: Наукова думка. — 1976 — 575 с.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Про підведення підсумків Всеукраїнської природоохоронно-пропагандистської акції "Птах року 2007 - вивільга"

З метою активізації роботи з охорони птахів та їх природних біотопів у 2007 році в Україні була проведена природоохоронно-пропагандистська акція "Птах року 2007 - вивільга", яку Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України проводив спільно з Українським товариством охорони птахів - партнером BirdLife International в Україні.

Вивільгу (Oriolus oriolus) було обрано птахом 2007 року на підставі багатьох суттєвих показників: цей яскраво-жовтий птах є окрасою нашої природи, має мелодійний спів, що нагадує звучання флейти; живиться комахами і тим допомагає у боротьбі з шкідникам; гніздиться у листяних лісах, парках, скверах, чагарниках і деревах біля води. В Україні зустрічається лише один вид з двадцяти восьми відомих у світі. Тому необхідно докласти всіх зусиль, щоб в місцях, де вивільги рідко зустрічаються, були збережені умови, необхідні для існування цього птаха.

В акції взяли участь 182 загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів з 24 регіонів України, зокрема: з Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Житомирської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей.

Золотопера вивільга

Геннадій Фесенко

Розлогі крони високих осокорів і верб в травні кучерявляться новим листом. Свіже, золотаво-смарагдове, воно тріпотить від руху повітря, різкі пориви вітру куйовдять його на всі боки, звибають у чудернацьку зачіску. В безупинному русі кожен листок майорить маленьким прапорцем і відбиває промені сонця – світло й тінь в густому гіллі щомиті міняються місцями, створюють нескінченний калейдоскоп усіх відтінків зеленого. Аж раптом в цьому зелено-сонячному водограї рвучко проскакує якась інша тінь, без тріпотіння і шарпання, цілеспрямовано. Зрозуміло, що то не листок. Тоді що ж? За однією такою тінню може майнути інша. В розривах крон на тлі неба ці тіні на мить перетворюються на птахів, незнайомих, раніше небачених. Трапляється, один з них або й обидва в сонячному промінні спалахують золотом. Лише на мить, тільки на мить. Птахи відразу зникають у верховітті. Дуже часто саме так і відбувається перше наочне знайомство людини з вивільгою чи не найкоштовнішим птахом нашої фауни. Контраст у забарвленні самця і самки разючий: він аж світиться щирим золотом, підкресленим оксамитовою чорнотою крил та хвоста і вишневим кольором дзьоба; вона зеленкувато-оливкова, під колір листя, іншого й не потрібно для маскування в кронах дерев.

Українські птахи в українському краєвиді - Василь Голобородько - Google Книги

ВИВІЛЬГА

Вивільго, вивільго, ти – голосно виляскуєш своїми піснями між полудневих дерев, а тому, що твій ляскіт пісенний у лісі, то ти – не ляскотуха, ти –ліскотуха; ти - висвистуєш свої пісні – ф’юкаєш, тож ти – Ф’юкадло; ти –так гарно співаєш, …