Фільварок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Фільварок, -рку, м. Ферма, загородный домъ. Тепер би нам наперти.... на панські замки, на двори й фільварки. К. ЦН. 210.

Сучасні словники

[1] ФІЛЬВАРОК, рку, чол.

  • 1. У феодальній Польщі, Литві, Білорусії та на Україні — комплекс земельних угідь, на яких феодал-поміщик вів власне господарство.
  • 2. У Польщі, Західній Україні та Західній Білорусії (до 1939 р.) — панський маєток із господарчими будівлями. На дзвіниці бовкав дзвін, заспані люди бігли гасити фільварок і думали, що Параска за панським добром так плаче (Мирослав Ірчан, II, 1958, 81); На панському фільварку згуртував [Скиба] колгосп (Степан Чорнобривець, Пісні.., 1958, 10).
  • 3. заст. Хутір або виселок. Вони ще не бачились нині: Антоша недавно приїхав з фільварку, а Ліда до полудня спала (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 385); Було пів на дев'яту, а через бульвар ішли до гімназії всі, хто мешкав у новому місті або на фільварках (Юрій Смолич, II, 1958, 111).
  • Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 595.


СЛОВОПЕДІЯ УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

ФІЛЬВАРОК , велике приватне рільниче або рільничо-скотарське господарство, що виробляло продукцію переважно для збуту; з XIV ст. в Польщі та Вел. князівстві Литовському (зокрема, у Правобережній Україні), розквіт у XVI - середині XVII ст.; виробництво (особливо збіжжя) опиралося переважно на панщину (т.зв. панщинно-фільваркове господарство); з 2-ї половини XVII ст. криза ф.; після звільнення селян у XIX ст. ф. використовували найману працю; ліквідовані у Правобережній Україні 1917-18, в Зх. Україні 1939, у Польщі остаточно після II Світової війни.

УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК

Фільварок, (польок, folwark, від нім. Vorwerk — хутір, ферма) — у Польщі, Литві, Україні та Білорусії в XIV—XIX ст. багатогалузеве поміщицьке господарство, яке засновувалося на примусовій праці кріпосних селян. В українських землях фільварки уперше з'явилися в Галичині в XV ст. У більшості українських земель, які входили до складу Литви, фільваркова система господарювання почала впроваджуватися з середини XVI ст. У зв'язку з розвитком внутрішнього і особливо зовнішнього ринків у феодалів виниклапотреба організації власного господарства з виробництвом хліба на продаж і переробкою сільськогосподарської продукції. З іншого боку, шляхта Великого князівства Литовського бажала економічної стабільності господарства в умовах постійного перебування шляхтичів у військових походах.

Ілюстрації

Фільварок 01.jpg Фільварок 02.jpg Фільварок 03.jpg Фільварок 04.jpg

Медіа

Див. також

Фільварок в «Тлумачному словнику онлайн»

Фільварок -рку, ч. 1) У феодальній Польщі, Литві, Білорусі та Україні – комплекс земельних угідь, на яких феодал-поміщик вів власне господарство. 2) У Польщі, Західній Україні та Західній Білорусі (до 1939 р.) – панський маєток із господарчими будівлями. 3) заст. Хутір або виселок.

(пол. folwark, від нім. Vorwerk — хутір, ферма, господарство) — у Польщі, Литві, Україні та Білорусі у 14-19 століття панський сільськогосподарський хутір, багатогалузеве господарство, орієнтоване на виробництво збіжжя на продаж. За панщини у фільварках використовувалася праця кріпосних селян, пізніше — наймана.

«Словники України on-line»