Уразливий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Уразливий, -а, -е. 1) Чувствительный къ боли. 2) Болючій, причиняющій боль. Ляже на лаві, закриє голову свиткою, щоб не чуть було того уразливого плачу. Мир. Пов. II. 108. 3) Обидный, оскорбительный. Посипались на Кривоноса насмішки і вразливі глузування. Стор. М. Пр. 746.

Сучасні словники

Worldwidedictionary

відмінок чол. р. жін. р. сер. р. множина
називний ура́зли́вий ура́зли́ва ура́зли́ве ура́зли́ві
родовий ура́зли́вого ура́зли́вої ура́зли́вого ура́зли́вих
давальний ура́зли́вому ура́зли́вій ура́зли́вому ура́зли́вим
знахідний ура́зли́вий, ура́зли́вого ура́зли́ву ура́зли́ве ура́зли́ві, ура́зли́вих
орудний ура́зли́вим ура́зли́вою ура́зли́вим ура́зли́вими
місцевий на/в ура́зли́вому, ура́зли́вім на/в ура́зли́вій на/в ура́зли́вому, ура́зли́вім на/в ура́зли́вих


Академічний тлумачний словник (1970—1980)

УРАЗЛИВИЙ 1 (ВРАЗЛИВИЙ), а, е.

1. Дуже чутливий до дотику, подразнення і т. ін.; болючий. Почав [Павло] перев'язувати Званцева .. Рана була не глибока, але вразлива, під самою лопаткою, і боляче озивалася на кожен рух (Василь Кучер, Голод, 1961, 230); // на що. Чутливий до чогось, який легко піддається дії, впливові чого-небудь. Біда була тільки в тому, що та ніжна рожева шкіра [дівочого обличчя] була дуже вразлива на веснянки (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 378).


2. перен. Слабкий, погано захищений. Наші підрозділи зуміли цілком несподівано заявитися на уразливих флангах німців і навіть у них в тилу (Іван Ле, Мої листи, 1945, 39). ♦ Уразливе місце — найбільш слабка сторона кого-, чого-небудь. — На жаль, Обручов такий обережний, що важко намацати у нього вразливе місце: хабарів не бере,.. закони та накази виконує (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 492).


3. Дуже відчутний, сильний. Очі мої застилає туман, але я бачу її — мою рану — і чую уразливий біль (Юрій Яновський, II, 1958, 128); Прикинувши всі ці «за» і «проти», я зрозумів, що на цей раз приціл Мацька виявився уразливішим, ніж перше (Юрій Збанацький, Малин. дзвін, 1958, 248).


Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 473.

4. Несамовитий, нестямний (про крик, плач і т. ін.). Пріська не слухала — голосила. Її страшний уразливий лемент гірким плачем розливався по хаті, важкою тугою бився об стіни... (Панас Мирний, III, 1954, 126).


Медіа

Ілюстрації

Fallen-angel-alexandre-cabanel.jpg John Everett Millais - Ophelia.jpg Tizian.jpg

Див. також

"Каяття янгола" Олександра КабанеляАлександр_Кабанель

"Офелія" Джона Еверетта Мілле Офелія_

"Каяття Марії Магдалини" ТіціанаТіціан