Ужва

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук


Словник Грінченка

Ужва, -ви, ж. 1) = Вужівка. Вх. Зн. 73. 2) Въ плугѣ: большое деревянное кольцо, которымъ соединяются между собою плугъ и колісня. Чуб. VII. 399.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970-1980)

УЖВА́, и, жін., діал. Мотузка з лози; вужівка. І пригадалось дитинство, коли він із батьком, старим лісорубом, гонив міцно скручені ужвою плоти по Десні і Дніпру (Михайло Стельмах, Вел. рідня, 1951, 593); * У порівняннях. В сінях дід старий при жорнах Меле гречку на крупи. Сива борода по пояс, Похилилась голова, — Але плечі наче двері. Руки крепкі [міцні], мов ужва (Іван Франко, X, 1954, 236).

Український тлумачний словник

Ужва, -и, ж., діал.

Мотузка з лози; вужівка.

Словник синонімів

МОТУЗО́К (зсуканий перев. з прядива виріб для зв’язування або прив’язування когось, чогось), МОТУ́ЗКА, ВІРЬО́ВКА, МО́ТУЗ, ШВА́РА діал., ШВО́РА діал. (перев. грубий, довгий); ШВО́РКА, ПОВОРО́ЗКА, ПО́ВОРОЗ, ШНУРО́К, ШНУРІ́ВКА (перев. тонкий, недовгий); ШНУР (сплетений з ниток або прядива); ШКЕРТ мор. (тонкий); ВУЖІ́ВКА діал. Федір Іванович кінчив ув’язувати мотузком пакунок (А. Головко); На палубі видно матроську білизну, вона сушиться, розвішана на мотузці (О. Гончар); Улас дістав дві міцні вірьовки, прив’язав один кінець до ялини над самою скелею, переплутав дві вірьовки шнурками, неначе щаблями, так що з двох вірьовок вийшла ніби драбина (І. Нечуй-Левицький); Чемодан перев’язано новим, недавно купленим у кооперації мотузом (В. Собко); Пора рушати. Керманичі вже на місцях, Тимофій розмотує швару (Г. Хоткевич); -. Скидай штельвагу та тримай, щоб не била коней по ногах!.. А цю швору кинь (І. Ле); Соломія відпустила шворку, і колоди, з яких був зв’язаний її пліт, підхопила вода (С. Голованівський); Вони відібрали від нього сокиру, зв’язали ззаду руки поворозкою (М. Коцюбинський); - Впіймали його за повелінням нашого князенка і за шию поворозом вели до самого Києва (П. Загребельний); Він погладив долонею картонну папку, перетягнуту туго шнурівкою (М. Чабанівський); До товстого шнура прив’язаний гострий гачок (О. Донченко); Хвостик скручувався безперестанку в вужівку (Лесь Мартович); І пригадалось дитинство, коли він із батьком, старим лісорубом, гонив міцно скручені ужвою плоти по Десні і Дніпру (М. Стельмах).

Це цікаво

Так як ужва - це мотузок з лози, то далі інформація про основи плетіння.

Одним з найстародавніших ремесел вважається плетіння з лози. Уявіть собі, воно з’явилося раніше гончарної справи! Спочатку лозу використовували як будівельний матеріал. З часом люди, гідно оцінивши її багатофункціональність, знайшли інше застосування для цього природного матеріалу.

І як результат плетені вироби з лози стали невід’ємною частиною їхнього побуту. Але і в наш час цей навик не втрачено. Особливою популярністю користуються плетені огорожі і меблі, виконані з цього гнучкого матеріалу.

Маючи можливість самостійно заготовити лозу для плетіння, враховуйте наступне:

  • найсприятливіший час для зрізання прутиків – це зима;
  • віддавайте перевагу тільки визрілій деревині, це можна визначити за сформованою верхівкою рослини;
  • дуже важливо перевірити матеріал на ламкість. Для цього просто зігніть прут на 180 градусів. Якщо він залишиться цілим, знайте, така заготовка цілком придатна для високохудожнього плетіння.

Заготівлю лози ведуть в період сокоруху і в зимовий час. Період сокоруху відбувається в такі місяці: березень, квітень та серпень, вересень. Заготовлена в цей час лоза має не досить хороша якість. У весняний час може спостерігатися порушення глянсового покриву, а в літній — не визріли верхівки гілок.

Лоза вищої якості може бути лише з зрілої деревини. Це період від скидання листя до початку сокоруху. Висушений окоренный прут можна зберігати в сухому приміщенні протягом кількох років. Тільки перед початком роботи його потрібно як слід розмочити.

Плетіння з верби розвиває моторику рук. Так що ти не тільки створиш прекрасну річ, але і в подальшому покращиш швидкість і рухливість рук, що може стане в нагоді і для іншої роботи. А взагалі, мені здається, що лозоплетіння це як медитація — заспокоює, налаштовує на позитивні думки, бо коли плетіння виходить, то як тут не порадієш!

Ілюстрації

D6a8cb9c9eab535294a0.jpg Pletenie-iz-lozi-s-podgotovkoj-pruta-lozi-iz-ivi-k-pleteniyu-foto-pletenih-rabot-i-video 18.jpg D36e2db923d27aed7ca653a7a8bb23ca84.jpg Loza verevka.jpg

Медіа

Див. також

Ужва - іменник, жіночій рід, неістота.

Називний ужва, ужви

Родовий ужви, ужв

Давальний ужві, ужвам

Знахідний ужву, ужви

Орудний ужвою, ужвами

Місцевий на/у ужві, на/у ужвах

Кличний на/у ужві, на/у ужвах

Джерела