Ужака

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ужака, -ки, м. = Вужака. Ном. № 12201. ЗОЮР. II. 33.

Сучасні словники

ВУЖ, а, ч. Неотруйна змія середнього розміру, що має жовті плями з обох боків голови. - Сей рік зарідливий буде.. Жита такі, що й вуж не пролізе (Вовчок, І, 1955, 147); Чорний вуж, здіймаючи вгору лакову голівку з жовтими пелюстками, швидко плазував у гущавину (Донч., III, 1956, 166); * У порівн. Вихор наказав Зубову прикривати його, а сам вужем поповз у порожню землянку (Кучер, Чорноморці, 1956, 431).

Опис

Загальна довжина досягає 80-174 см. Голова велика, сплощена, вкрита великими симетричними щитками. Очі великі, з круглою зіницею. Тулуб циліндричний. Шийне перехоплення добре виражене, голова помітно відмежована від тулуба. Луска кілевата, утворює 19 рядків. Вентральних щитків налічується 153—193, підхвостових — 50-86 пар. Анальний щиток розділений. Верхньощелепні кістки мають 20-25 зубів, збільшуються в розмірі по напрямку у глиб рота. Нижньощелепні зуби рівної довжини. Хвіст довгий.

Забарвлення вужів дуже різноманітне — від чорного до оливково-сірого й червонувато-коричневого кольору. Черево світле у великих плямах, або чорне.

Спосіб життя

Полюбляє місцевості з водоймами, береги лісових озер, гірських струмків, степових річок. Зустрічаються у горах на висоті до 2000 м над рівнем моря. Харчуються амфібіями та рибою. Це яйцекладні змії.

Розповсюдження

Мешкають у північно-східній Африці, Європі та Азії на південь до Перської затоки, Афганістані, західному Пакистані й північно-західній Індії, на схід до західного Китаю і північної Монголії. Тигровий вуж мешкає в Кореї, Японії, у південному та західному Китаї, Тайвані, В'єтнамі, Приморському, Хабаровському краях Російської Федерації.


Види

Вуж гадюковий (Natrix maura)

Вуж колхидський (Natrix megalocephala)

Вуж звичайний (Natrix natrix)

Вуж водяний (Natrix tessellata)

ІлюстраціїДжерела та література

Вуж // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1958. — Т. 1, кн. II : Літери В — Ґ. — С. 215-216. — 1000 екз.