Удача

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Удача, -чі, ж. 1) Характеръ, натура, свойство. Таку вдачу йому Бог дав. МВ. II. 8. Така вже вдача собача. Ном. № 2941. Лучче п’ятак передачі, аби до вдачі. Ном. № 10539. Удачу до чого мати. Имѣть къ чему способность. Побачить, що.... хлопець або дівча до чого вдачу має. Сим. 196. 2) Удача, успѣхъ. Уже, мо, з упруг пройшло, а вдачі не має, та й тільки не ловиться риба. Рудч. Ск. II. 173.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

УДА́ЧА, і, жін. Позитивний, бажаний результат чого-небудь, щасливий збіг обставин для когось; успіх. Удачею Турн ободрився (Іван Котляревський, I, 1952, 240); Удача під Кумейками, на Говтві і Стариці зав'язала їм [полякам] очі; не бачили вони, що наокруги їх діється, і в голову собі не клали, яке лихо стереже (Олекса Стороженко, I, 1957, 367); — Оце так рибина! — вирвалось у Костянтина. — Ще не було нам такої удачі! (Михайло Стельмах, I, 1962, 435); Козаки робили набіги на татарські й турецькі володіння на Азовському й Чорному морях і в разі удачі захоплювали добру здобич (Історія СРСР, I, 1956, 150);
// Творча знахідка, досягнення в праці. Письменницька робота надзвичайно складна, творча. Тут можливі і свої удачі, здобутки, можливі і невдачі, зриви

"Словопедія"

УДАЧА
спро́бувати / про́бувати ща́стя (уда́чі). Відважитися на щось, сподіваючись на успіх. Будь-що-будь! Хома вирішив спробувати щастя в сусідів (О. Гончар); Розсипалися (опришки) по селах добирати леґінів; знайшли душ із десять таких, що хотіли спробувати щастя (Г. Хоткевич); — Я просто пробував удачі, а всяка ж проба може не вдатись (Леся Українка).


Іноземні словники

Українська-англійська Словник

УДАЧА англійська спро́бувати / про́бувати ща́стя (уда́чі). Відважитися на щось, сподіваючись на успіх. Будь-що-будь! Хома вирішив спробувати щастя в сусідів (О. Гончар); Розсипалися (опришки) по селах добирати леґінів; знайшли душ із десять таких, що хотіли спробувати щастя (Г. Хоткевич); — Я просто пробував удачі, а всяка ж проба може не вдатись (Леся Українка).

ЯНДЕКС словари

удача 
Существительное
ж.
good luck 
желать удачи — (кому-л.) to wish good luck
success 
stroke / piece of luck, good fortune  источника
•
ему всегда удача — he is always lucky, he always has luck
удача в делах — coup
удачи и неудачи — ups and downs

Ілюстрації

Удача1.jpg Удачи2.jpg Удача3.jpg Удача4.jpg

Медіа

Див. також

Цікаві факти про удачу
Кто остался жив благодаря многочисленным укусам огненных муравьёв?
У 1999 році американка Джоан Мюррей, захоплюється парашутним спортом, зробила черговий стрибок з висоти 4,4 км. Її основний парашут не спрацював, а запасний розкрився дуже пізно і не особливо загальмувала падіння. Так вийшло, що Джоан приземлилася на мурашник вогненних мурах і залишилася жива. Лікарі вважають, що понад 200 їхніх укусів викликали надмірний приплив адреналіну, який змусив битися серце жінки. Перенісши кому і численні операції, Джоан згодом повернулася в парашутизм.

Ким працювала жінка, що виграла 4 джекпот по кілька мільйонів доларів кожен? найщасливішим гравцем в лотереї вважається американка Джоан Гинтер. У 1993 році вона виграла джек-пот розміром 5400000. $, В 2003 - 2 млн. $, В 2005 - 3 млн. $, І, нарешті, в 2008 році - 10 млн. $. Журналісти з'ясували деякі деталі біографії Гинтер: по-перше, вона була професором математики зі спеціалізацією в статистиці в Стенфордському університеті; по-друге, останні три виграшу трапилися після покупок квитків миттєвої лотереї зі шаром, що стирається в одному і тому ж магазинчику техаського містечка Бішоп. У цьому місті пройшло дитинство Гинтер, але вона вже давно переїхала в Лас-Вегас, який знаходиться в добі їзди. Виходячи з цих відомостей, можна припустити, що Гинтер якимось чином розрахувала алгоритм розподілу виграшних квитків, але довести це неможливо.

Як удача посміхнулася австралійському водієві після 14 хвилин клінічної смерті? Австралійський водій Білл Морган потрапив в 1999 році в аварію, наслідком чого стала клінічна смерть протягом 14 хвилин. Потім були дванадцять днів в комі, після чого Морган повністю відновив своє здоров'я. Приблизно через рік щасливчик купив лотерейний квиток і виграв автомобіль вартістю 17000 $. Місцеве телебачення захотіло зняти сюжет про цю нечуваної удачі, і в ході зйомок Моргану потрібно було стерти захисний шар з іншого лотерейного квитка на камеру. Виявилося, що цього разу він виграв джекпот розміром 170 000 $.

Джерела та література

Музей фактов