Третина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Третина, -ни, ж. 1) Третья часть. 2) мн. третини. Третій день послѣ кончины человѣка, сопряженный съ поминальнымъ обѣдомъ. Мил. 171. Ум. Третинка, трети́ночка.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Третина. Одна з трьох рівних частин чогось. “Зараз біля дверей направо стояла велика піч із припічком, що займала собою майже третину хати” (Лесь Мартович).

Третина, чверть. Називаючи якусь кількість, виражену простим дробом, мовці іноді роблять стилістичні помилки.

Якщо дробове співвідношення, що означає 1/3, 2/3, 1/4, 3/4, у тексті записане цифрами (в умові математичної задачі, наприклад), то його треба читати, як і інші дробові числа, порівн.: 3/4 (три четвертих), як 5/6 (п’ять шостих), 9/10 (дев’ять десятих).

У доповідях, звітах уникають вживання простого дробу із знаменником 2, 3, 4: замість 1/2, 1/3, 1/4 пишуть і говорять половина, третина, чверть. Порівн.: «Половина (третина, чверть) випускників нашого інституту поїхала цього року на роботу в Донбас». Але при протиставленні, а також при спеціальному наголошенні вживають дробові числівники. Порівн.: «Одна третя випускників нашого інституту поїхала цього року на роботу в Донбас, а дві треті – в Криворіжжя». Коли співвідношення 1/3 або 1/4 передається словами третина, чверть, то перед ними не слід ставити числівник одна (неправильно: одна третина, одна чверть).

Стилістична традиція щодо вживання слова третина без числівника одна підтримується ще й морфологічним складом слова третина: адже до нього входить суфікс -ин, що надає слову значення одиничності, і тому відпадає потреба у вживанні числівника одна. Мабуть, за аналогією до третини і слово чверть узвичаєно вживати без числівника одна.

Дробові числа, які мають у знаменнику цифри 5 і далі, вживаються без слова частина або частка. Порівн.: «У 1965 р. в Радянському Союзі вироблено одну п’яту (а не одну п’яту частину, не одну п’яту частку) всієї світової промислової продукції».

Стилістично невдалим є передавання дробу з чисельником одна і знаменником 5 і далі без називання чисельника – за аналогією до третини, чверті – там, де наводяться точні підрахунки. Порівн.: «У 1965 р. в Радянському Союзі вироблено п’яту частину (треба: одну п’яту) всієї світової промислової продукції, хоча населення нашої країни становить тільки 7% населення земної кулі».

Проте у розмовній мові і в художній літературі саме таке слововживання є звичним: «Ваша дев’ята частина буде більше нашої половини» (М. Стельмах); «Коли б хоч десята частина з його бажань здійснилася…» (М. Коцюбинський).

Ілюстрації

47ba0d76efc08579b01650f8b1d7ea23 XL.jpg Kak vipekat hleb v hlebopechke-3.jpeg 731d621-photo-60.jpg 009.jpg

Медіа

В теге EmbedVideo отуствует обязательный параметр.

Див. також

Джерела та література

http://mova.kreschatic.kiev.ua/174.htm

http://litmisto.org.ua/?p=21306

Зовнішні посилання