Тонкослізка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тонкослізка, -ки, об. Плакса, человѣкъ, котораго легко довести до слезъ. Шейк. Ном. № 2370.

Сучасні словники

ТОНКОСЛІ́ЗКА, и, жін., розм. Людина, схильна до плачу, яка може легко розплакатися. [Текля (до Катрі):] Заплач, тонкослізко (Марко Кропивницький, I, 1958, 381); — Ну, що тобі? Це тільки, щоб не плакала [дружина]. Страх не любить [Білограй] сліз. І послав же йому бог тонкослізку (Юрій Мушкетик, Чорний хліб, 1960, 147).

Ілюстрації

1489927192 slezy.jpg Plakat-polezno-takzhe-kak-smeyatsya.jpg Tsikavi-fatky-pro-plach-500x312.jpg Dytyna-plache-500x295.jpg

Медіа

Див. також

Дикий віслюк

Крокодилячі сльози: фразеологізм

Крокодилячі сльози – про удаване, нещире співчуття кому-небудь з приводу чого-небудь. Вираз грунтується на старовинному повір’ї, начебто крокодил перед тим як з’їсти свою жертву плаче. Вживається у значенні: лицемірні сльози, роблене співчуття.

Речення з фразеологізмом “крокодилячі сльози”

У Каті по обличчю котилися крокодилячі сльози.

Оля лила крокодилячі сльози, не здогадуючись, що друзям відомо про її підлість.

Намалювавши такі картини, українсько-німецький лакуза, підсьорбуючи крокодилові сльози, галасує (Ос­тап Вишня);

Досі його й не чути було, і стріляв мовчки, і рубав мовчки, а тут раптом заговорив, заплакав над Ганною крокодилячими слізьми (Гончар);

Вороній. Що знаєш? Ярошенко. Все! Як ти примчав до неї (дружини) із звісткою про мою вигадану загибель. Як оплакував мене крокодилячими сльозами (Левада).

“Крокодилячі сльози” синоніми Синоніми до фразеологізму “крокодилячі сльози” – кривити душею; крутити хвостом; крутія крутити; надягати овечу шкуру.


Цікаві факти

Свою появу в цьому світі людина позначає плачем. З віком нас вчать приховувати це емоційний прояв болю, горя або великої радості, але багато фахівців упевнені, що іноді плакати не тільки можна, але й корисно для здоров’я. Про це та інші цікаві особливості розкажуть пізнавальні факти про сльози і плачі.

  1. Багато вчених прирівнюють позитивний вплив плачу на організм з позитивним впливом сміху. Так, в результаті численних досліджень було доведено, що під час плачу людина глибоко дихає, стимулюючи таким чином роботу головного мозку.
  2. Емоційна розрядка, яка відбувається після того, як людина поплакав, викликана хімічним складом сліз. При емоційному сплеску в головному мозку виділяється гормон стресу під назвою кортизол. Даний гормон виводиться зі сльозами, знімаючи таким чином нервове перенапруження. Завдяки цим даним стає ясно, чому чоловіки, які плачуть в 6-7 разів рідше, ніж жінки, в 6 разів частіше страждають розладами, викликаними стресовими станами.
  3. Головна функція сліз в організмі — захисна. Вони захищають поверхню очного яблука від вітру, пилу, смітинок та інших негативних факторів.
  4. При сміху у людини діють 17 лицьових м’язів, а при плачі — 43, тому від частого плачу буде з’являтися більше зморшок, ніж від сміху.
  5. Сльози мають своєрідний терапевтичний ефект. Вони не тільки знімають стрес, а й нормалізують кров’яний тиск і можуть сприяти загоєнню ран.
  6. У сльозах міститься речовина лізоцим, яке ефективно бореться з мікробами. За 5-10 хвилин лізоцим може знешкодити бактерії, у тому числі віруси поліомієліту. При цьому лізоцим також проникає в слизову оболонку носа, очищаючи вдихаємо повітря.
  7. Елемент нумерованого списку

Зовнішні посилання